Wtryskiwacz lpg Apis Solo

Apis Solo wtryskiwacz lpg

Zobacz opis ciekawego i mało znanego wtryskiwacza Apis Solo produkcji firmy APP Studio. Mało popularny jednak od czasu

 

Apis Solo wtryskiwacz LPG

Apis Solo od razu powiem to są obecnie rzadko spotykane wtryskiwacze. Producentem jest równie mało znana firma APP Studio. Firma przyjęła niecodzienną jak na polskie realia metodę działania. Mianowicie skupiają się tylko na produkcji ( własnej i kontraktowej), a dystrybucję zostawili całkiem osobnemu podmiotowi. Najwięksi polscy gracze na rynku autogazu, firmy takie jak AC czy firma KME  albo AG Centrum starają się wszystko od produkcji aż po sprzedaż organizować sami. Szkoda czasu na dywagację który model jest lepszy ale wystarczy spojrzeć gdzie na rynku są produkty takie jak na przykład wtryskiwacze Barracuda albo wtryski AC W03 a gdzie są wtryskiwacze Apis Solo.

Przypuszczam, że możesz mieć nawet pierwszy raz okazję zetknąć się z tymi wtryskami gazowymi czytając ten wpis na moim blogu :).

 

Apis Solo budowa wtryskiwacza

Wtryskiwacze Apis Solo mają ciekawą budowę całkiem odmienną niż najpopularniejsze wtryskiwacze lpg innych producentów. Na zdjęciu poniżej widzisz porównanie wyglądu typowego porządnego wtryskiwacza gazowego jak Barracuda albo YETI produkcji firmy LpgTech. Już na pierwszy rzut oka nie da się pomylić wtryskiwacza Apis Solo z żadnym innym. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o tym jak wyglądają nowoczesne wtryskiwacze lpg to zobacz ten wpis na moim blogu //lpgmasters.pl/ac-w031-bfc-wtryskiwacze-lpg/.

Wtryskiwacz YETI i wtryskiwacz Apis Solo

Jeszcze ciekawiej przedstawia się wewnętrzna budowa tego wtryskiwacza. Na zdjęciu poniżej widzisz rozebrany na części pierwsze ten wtryskiwacz gazowy. Najważniejszym elementem jest w przypadku tego wtryskiwacza lpg jest gumowa membrana. To ona odpowiada za to, że wtryskiwacz podaje gaz do silnika. W odróżnieniu od takich wtryskiwaczy jak Barracuda  nie ma tutaj żadnego tłoczka, który pod wpływem elektromagnesu podnosi się i opuszcza. W tym wypadku rolę tłoczka wypełnia membrana. Ten tym wtryskiwaczy nazywa się wtryskiwaczami membranowymi.

Poza wtryskiem Apis Solo do tej samej rodziny wtryskiwaczy membranowych należą na przykład obecnie już chyba prawie nie spotykane wtryskiwacze WGS BLADE. Niestety producent  wtryskiwaczy WGS zaprzestał ich produkcji. Inny przedstawiciel tego typu wtrysków to wtryskiwacze Stefanelli. To jeszcze rzadziej spotykany rodzynek niż wtryski WGS więc nie będę więcej się nad nimi rozwodził.

wtryskiwacz Apis Solo rozebrany

Parametry

Ze względu na użycie membrany zamiast tłoczka wtryskiwacz Apis Solo (według producenta) charakteryzuje się krótszym czasem otwarcia i czasem zamknięcia. Związane jest to z tym że bezwładność membrany jest mniejsza niż bezwładność tłoczka w innych wtryskach.

  • wydajność wtryskiwaczy ustawia się wyłącznie przez średnicę króćca.
  • opór cewki około 1.7Ω
  • skok membrany 0.5-0.6 mm
  • czas otwarcia 2.2 ms
  • według producenta czas zamknięcia jest krótszy od czasu otwarcia.
  • wydatek wtryskiwacza jest liniowy w funkcji średnicy dyszy, aż do 3.2mm
  • obsługa mocy do nawet 70KM/cylinder

 

Mimo że, budowa wtryskiwacza wydaje się wręcz prostacka, to jest to mylące. Producent wiele czasu poświęcił na walkę z pewną przypadłością tych wtrysków. Chodzi mianowicie o problemy z przechodzeniem na gaz w niskich temperaturach. Wtryskiwacz Apis Solo potrafił wtedy zachowywać się trochę nieprzewidywalnie. W efekcie sporadycznie ale też stale występowało drżenie i telepanie silnikiem. Dopiero po ustabilizowaniu się temperatury pracy instalacji gazowej problem znikał.

Na zdjęciu poniżej widzisz wynik testu wydajności dla wtrysków po przejechaniu około 60-80 tyś km. Wysokość każdego zielonego słupka jest związana z wydajnością wtryskiwacza. Jak sam widzisz praktycznie każdy wtryskiwacz ma całkiem inną wydajność. Domyślasz się, że nie jest to dobra wiadomość dla właściciela instalacji lpg z takimi „rozjechanymi” wtryskiwaczami.

Sytuacja którą widzisz na wykresie w praktyce oznacza, że przyszła pora na wymianę wtryskiwaczy na nowe. Osobiście mało wierzę w tzw. regenerację i czyszczenie wtryskiwaczy. W większości przypadków to sprawdza się na krótką metę.  To typowe ” pudrowanie syfa”.

Test wydajności wtryskiwaczy Apis Solo

Moja opinia o wtryskiwaczu Apis Solo

Myślę, że około roku 2010 mógłbym Ci polecić te wtryskiwacze. Zwłaszcza jako alternatywę w rozsądnej cenie dla wtryskiwaczy Valtek albo wtrysków RegFast. Kiedyś tak bym zrobił. Dzisiaj jednak w roku 2019 uważam, że nie ma sensu używać tych wtryskiwaczy. Ich parametry zweryfikowało życie. Nie jest tak różowo i fantastycznie jak twierdzi producent.

Po drugie, w tej chwili możesz bez problemy dostać dużo lesze jakościowo i technicznie wtryskiwacze lpg za takie same pieniądze jak kosztują Apis Solo.

Jeżeli masz te wtryskiwacze i przyszła pora na wymianę to lepiej zainwestuj we wtryski Barracuda albo wtryskiwacze YETI. Ewentualnie może też być bardzo dobra listwa wtryskowa AC W02.