Uszkodzony wtryskiwacz lpg, który rozpadł się na kawałki. Badany wtryskiwacz gazowy to produkt włoskiej myśli technicznej. Wtryskiwacz lpg Rail IG7 Navajo mimo że był prawie nowy rozpadł się na kawałki.Jak widać na zdjęciach wypadła plastikowa nakładka na wtryskiwacz lpg ze wtyczka elektryczna. Wtryskiwacze współpracowały ze sterownikiem lpg Stag 300. Wiązało się to automatycznie z wyciekiem gazu przez uszkodzony wtryskiwacz lpg. A w konsekwencji sterownik lpg wykrywa, że instalacja lpg działa nieprawidłowo i odłącza zasilanie gazem i samochód zaczyna pracować na benzynie.


Przedstawiam ciekawy przypadek usterki w instalacji lpg, chodzi o filtr lpg. Pierwszy raz widziałem taką awarię odkąd zajmuję się instalacjami lpg. W filtrze lpg fazy lotnej powstała dziura przez którą ulatniał się gaz lpg. Na pierwszy rzut oka ciężko było kierowcy zlokalizować miejsce ulatniania się gazu ponieważ dziura w obudowie filtra lpg była skierowana dół. Dla fachowca zlokalizowanie wycieku zajęło 10 sekund. To jest właśnie to co oddziela amatora od zawodowca. Wiedza, doświadczenie i praktyka.


Po 10 latach zbiornik lpg traci ważność. Trzeba zrobić legalizację zbiornika gazowego albo wymienić zbiornik lpg na nowy. Co jest lepsze z punktu widzenia finansowego i technicznego. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Jeżeli posiadasz zbiornik lpg zewnętrzny pozostaje wyłącznie wymiana zbiornika gazowego na nowy. Dlaczego tak jest możesz przeczytać i zobaczyć sam czytając dalej.


Na filmie poniżej pokazuje przykład zachowań typowego kierowcy, który uważa że serwisy okresowe samochodu a zwłaszcza serwis instalacji gazowej jest dla frajerów. Samochód bardzo bardzo ciężko zapalał na gazie a sama jazda na gazie była wyjątkowo mało komfortowa. A wszystko to przez "mało znaczące" dla kierowcy okresowe wymiany filtrów gazowych. Zobacz film pokazujący do czego prowadzi brak wymiany filtrów gazowych.


Kiedy pojawiły się na rynku sekwencyjne instalacje gazowe IV generacji budowa instalacji gazowej stała się zdecydowanie bardziej skomplikowana niż miało to miejsce w przypadku instalacji gazowych I generacji. Pojawił się sterownik lpg czyli moduł zarządzający funkcjonowaniem całej instalacji gazowej sekwencyjnej. Konieczność posiadania przez instalacje gazową lpg sterownika lpg, nazywanego też komputerem gazowym, wynika z tego że, coraz ostrzejsze normy spalin EURO 3, EURO 4, EURO 5 wymagają coraz bardziej precyzyjnego sposobu dawkowania paliwa w silniku. Producenci instalacji lpg muszą nadążać za normami ekologicznymi i oferować coraz bardziej zaawansowane komputery gazowe. Polska jest liderem europejskim a być może światowym w produkcji sterowników lpg. Jako przykład można podać ...


Chevrolet Orlando z silnikiem EcoTec 1.8 140KM. Montaż gazu do silnika EcoTec sprawdza się bardzo dobrze. W tym wypadku założona jest instalacja oparta na sterowniku KME Nevo. Jako wtryskiwacze wybrane zostały polskie wtryski gazowe AC W03. To jest doskonały przykład jak dobrze wybrane podzespoły gazowe gwarantują, że silnik bardzo dobrze pracuje na gazie. Instalacja lpg z polskich podzespołów daje taki sam komfort jazdy jak zdecydowanie droższe instalacje firm zagranicznych , jak na przykład instalacja gazowa BRC. Najważniejsza sprawa to w tym przypadku prawidłowy montaż i strojenie instalacji lpg.


Mapsensor to inaczej czujnik ciśnienia gazu oraz podciśnienia. We współczesnych instalacjach lpg te dwa czujniki są zintegrowane w jednej obudowie. Często występują razem z czujnikiem temperatury gazu. Takie rozwiązanie jest wygodne ze względu na łatwiejszy montaż instalacji gazowej w samochodzie. Ponadto pomiar termistorem temperatury gazu tuż obok czujnika ciśnienia gazu pozwala zminimalizować błędy pomiaru i określić w miarę precyzyjnie przepływ masowy gazu w instalacji lpg.


Filtry lpg fazy lotnej służą do eliminowania maksymalnej liczby zanieczyszczeń i zabrudzeń jakie zawiera gaz LPG. Filtr fazy lotnej jest umieszczony pomiędzy wyjściem gazu z reduktora gazowego a wtryskiwaczami gazowymi lpg. Chroni on wtryski gazowe przed uszkodzeniem lub zła pracą spowodowaną zanieczyszczeniami zawartymi w gazie LPG. Dobre filtry lpg potrafią wyłapać zanieczyszczenia o rozmiarach 1 mikrometra ( 1 milionowa część metra). Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów lpg. Mimo że, z zewnątrz wyglądają identycznie to różnią się wkładem filtrującym. Dowiedz się więcej o filtrach oraz o tym jaki filtr lpg fazy lotnej używać w twojej instalacji lpg.


Firma KME wypuściła na rynek nowy panel kierowcy do swoich sterowników Nevo o nazwie DG7 RGB. Jest to rozwinięcie przełącznika DG 5. W stosunku do poprzednika tym razem mamy nie 5 a 7 diod LED. W dodatku możemy ustawiać w sposób dowolny gamę kolorów. Warto zaznaczyć, że najnowszy panel kierowcy wyróżnia się wyjątkową elegancją, starannością wykonania i dbałością o szczegóły.