sterownik lpg Stella Nord

Elpigaz sterownik Stella Nord

Sterownik lpg Stella Nord co to za komputer gazowy i jakie są jego możliwości tego dowiesz się czytając

Elpigaz Stella Nord

Komputer gazowy Stella Nord jest sprzedawany, być może nawet produkowany (ale tego do końca nie jestem pewien) przez firmę Elpigaz z Gdańska. Elpigaz ma s w swojej ofercie kilka innych sterowników lpg poza Stella Nord. Firma Elpigaz jest szczerze mówiąc umiarkowanie znana i rozpoznawalna w Polsce. Na przykład w moim rejonie czyli Warszawa i Mazowsze produkty firmy Elpigaz takie jak właśnie Sterownik lpg Stella Nord praktycznie nie występują. Przypuszczam, że firma jest bardziej znana w północnej Polsce. Ogólnie w świecie polskiego autogazu Stella Nord i inne produkty Elpigazu to jest margines rynku.  Warto dodać, że Elpigaz produkuje jeszcze zbiorniki lpg.

 

Sterownik lpg Stella Nord

Sterownik gazu Stella Nord to mocno leciwa konstrukcja i produkt który z niezrozumiałych dla mnie powodów wciąż jest dostępny na rynku. Jak spojrzysz na zdjęcie na samej górze tego wpisu to zobaczysz zdjęcie komputera gazowego Stella Nord. Jak widzisz jego obudowa jest z tandetnego plastiku a co gorsza złącze elektryczne nie jest hermetyczne. Złącze to typowy „Molex” powszechnie używany dawno temu, w czasach kiedy w użyciu były instalacja lpg II generacji KME BingoS albo Autronic AL 600. W dzisiejszych czasach typu obudowy to jest typowy skansen techniczny. Mają mnóstwo wad i żadnych zalet, może poza tym że są tańsze dla producenta instalacji lpg. Na szczęście jeżeli masz ten komputer gazowy w swoje instalacji gazowej to powiem Ci, że fdobry serwis instalacji lpg taki jak na przykład my, LpgMasters poradzimy sobie ze strojeniem instalacji gazowej ze sterownikiem Stella Nord.

Mimo że sterownik lpg Stella Nord jest produkowany(?) i rozprowadzany przez polską firmę Elpigaz to jeżeli ktoś tak jak ja ma doświadczenie w najróżniejszymi komputerami gazowymi polskich i zagranicznym producentów to bardzo szybko zauważy duże podobieństwo do wyrobów włoskiej firmy AEB. Najłatwiej można to zauważyć patrząc jak wygląda program do ustawienia instalacji gazowej. Firma AEB nawiasem mówiąc dostarcza oprogramowanie do wielu sterowników lpg produkowanych we Włoszech, jak choćby komputer gazowy King MP48.

Program do regulacji instalacji gazowej Stella Nord

Co pozytywnego można powiedzieć programie do regulacji sterowników lpg sprzedawanych przez Elpigaz? Powiem krótko nic, absolutnie NIC. Poniżej widzisz filmik pokazujący jak wygląda program do ustawienia i regulacji instalacji gazowej ze sterownikiem gazowym Stella Nord.

 

Zacznijmy od samego wyglądu programu. Szata graficzna jest uboga i prymitywna. W dodatku program nie skaluje się, nie rozciąga na cały ekran. Dla mnie to po prostu żenada czy jak mawiają Eskimosi :  „chu….j, du….pa i kamieni kupa”. Jak wygląda porządnie nowocześnie zrobiony program do regulacji instalacji gazowej bez trudu przekonasz się przeglądają wpisy na moim blogu o autogazie. Na przykład zobacz jak to robią polskie firmy https://lpgmasters.pl/instalacja-lpg-4save-eco/ .

W takim razie może program do sterownika Stella Nord ma dużo opcji  do konfiguracji sterownika gazowego ?  Znowu skucha :(. Wymienię kilka najbardziej widocznych i denerwujących wad tego programu.

 

ograniczenia programu Elpigaz do regulacji lpg

  1. Tylko kilka wtryskiwaczy lpg na liście obsługiwanych modeli. W dodatku te które mogą współpracować ze Stalla Nord to wtryskiwacze gazowe zbliżone budową , parametrami i możliwościami do wtrysków lpg Valtek. Stella Nord formalnie nie obsługuje takich wtrysków gazowych Hana, Keihin, Barracud, RegFast itd.
  2. Brak możliwości regulacji instalacji gazowej za pomocą graficznego mnożnika. Instalację lpg stroi się za pomocą mapy liczbowej w postaci macierzy.
  3. Brak jakichkolwiek ręcznie ustawianych korekt, typu korekty od temperatury gazu, korekty od temperatury reduktora lpg, korekty od ciśnienia gazu itp.

Dla mnie już te 3 wymienione wyżej ograniczenia programu  do ustawiania komputera gazowego Stella Nord całkowicie dyskwalifikują ten sterownik gazowy. Nie wyobrażam sobie żeby poważnie podejść do strojenia jakiejkolwiek instalacji lpg bez ręcznego korygowania „zaszytych” fabrycznych korekt w sterowniku. Bardzo rzadko zdarz się żeby chociaż w minimalnym zakresie nie korygować tego co dała fabryka. Na przykład dotyczy to ręcznej korekty dawki gazu w funkcji obrotów silnika na biegu jałowym. Kolejne ograniczenie programu to brak „oscyloskopu” lub rejestratora  do podglądu w formie graficznej pracy instalacji gazowej w tym zwłaszcza czujników temperatury i ciśnienia gazu w instalacji lpg. A można to było zrobić na przykład jak inna polska firma  LpgTech dla swojego sterownika LpgTech TECH DUO  https://lpgmasters.pl/sterownik-lpgtech-tech-duo/   nie wspominając już o takich kompmuterach gazowych jak KME NEVO  albo stag Qbox.

Do tego brak wielu innych miłych i przydatnych funkcji, jak na przykład opcja tzw. ciepłego startu. Dzięki temu jeżeli silnik jest odpowiedni ciepły możesz zapalić samochód bezpośrednio z gazu. Albo funkcja „zimny vag” , która jest bardzo przydatna w przypadku samochodów produkowanych przez koncern VW ( Skoda, Seat, VW). Można by tak długo jeszcze wymieniać czego nie ma program do sterownika Stella Nord i sam komputer gazowy.

Moja opinia o sterowniku Stella Nord

Moja subiektywna ocena sterownika lpg Stella Nord jest zdecydowanie negatywna.

Tandeta , tandeta, tandeta……….., syf kiła i mogiła.

Nie widzę i nie jestem sobie w stanie nawet wyobrazić  jakichkolwiek korzyści wynikających z posiadania tego komputera gazowego w samochodzie. Zdecydowanie odradzam robić montaż instalacji gazowej lpg z tym sterownikiem gazowym. Prawdziwym skandalem jest dla mnie fakt, że w dzisiejszych czasach jakaś firma śmie sprzedawać komputer gazowych bez hermetycznego złącza do wiązki elektrycznej. Mimo szczerych chęci nie potrafię znaleźć nawet najmniejszego pozytywy w tym sterowniku gazowym.