Emmegas Ready strownik instalacji LPG IV generacji

EmmeGas Ready sterownik LPG

Tym razem pokazuję możliwości sterownika LPG Emmegas Ready. To kolejna włoska konstrukcja spotykana ciągle w Polsce.

EmmeGas Ready

EmmeGas Ready to klasyczna włoska konstrukcja i klasyczne włoskie podejście do instalacji LPG.


Spis treści


Obecnie (2022 rok) trzeba uznać ten komputer gazowy za konstrukcję przestarzałą. Powiedziałbym nawet za eksponat muzealny. Na pewno nie warto w dzisiejszych czasach montować instalacji LPG EmmeGas w swoim samochodzie.

Firma EmmeGas w 2012 praktycznie zbankrutowała i została przejęta przez firme Landi Renzo. Czy trzeba coś więcej dodawać?

Jakie zalety ma sterownik EmmeGas Ready i cała instalacji LPG firmy EmmeGas…… niech pomyśle…….działa. To jest chyba jedyna zaleta. Warto jeszcze wspomnieć o małym plusiku w postaci hermetycznej, wodoodpornej wtyczki od wiązki elektrycznej.

EmmeGas Ready sterownik do instaalcji gazowej LPG

Jakie wady ma ten sterownik gazowy? Przede wszystkim chodzi o :

  • brak tzw. mnożnika pomocnego przy strojeniu instalacji LPG
  • strojenie instalacji przez wpisywanie „cyferek” do specjalnej macierzy
  • konieczność strojenia instalacji LPG na korekty paliwowe.
  • tylko podstawowy zestaw tzw. korekt LPG ( temperatura reduktora)
  • krótka lista obsługiwanych wtryskiwaczy
  • bardzo ubogi moduł diagnostyki instalacji LPG

Firma EmmeGas ma również własnej konstrukcji reduktor LPG. Od razu powiem, że to bardzo przeciętna konstrukcja, niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Jeżeli masz problem z działaniem instalacji LPG ze sterownikiem EmmeGas Ready zapraszamy do naszej firmy w Warszawie. Zajmujemy się fachowo takimi sprawami jak regulacja i naprawa instalacji LPG. Obsługujemy 90% instalacji LPG obecnych na polskim rynku.

Na pewno można wymienić  jeszcze więcej ograniczeń technicznych i funkcjonalnych tego sterownika… ale nie chce mi się znęcać nad firmą EmmeGas.  Z drugiej strony tyle wystarczy żebyś zorientował się, że jest to bardzo przeciętny sterownik LPG. Przeznaczony z założenia do starszych i mało wymagających samochodów.

EmmeGas Ready program do regulacji

Poniżej widzisz jak wygląda główne okno w programie do strojenia instalacji LPG firmy EmmeGas. EmmeGas Ready program do konfiguracji instalacji LPGSam widzisz, że program daje podgląd tylko na najbardziej podstawowe parametry instalacji gazowej. W tym programie ustawienie, wystrojenie instalacji odbywa się przez wpisywanie „magicznych cyferek” w specjalnej tabelce.

EmmeGas regulacja instalacji mapa wtrysku LPG Trzeba powiedzieć, że ta metoda jest bardzo kłopotliwa i niewygodna. Tymczasem można to zrobić lepiej, łatwiej i przyjemniej. Zobacz sam jak to robią polscy producenci instalacji LPG oto przykład Stag 4 Qnext strojenie . Dlatego strojenie instalacji LPG Emmegas Ready a także innych włoskich „wynalazków” wymaga sporej wiedzy o działaniu instalacji gazowej w samochodzie. Po drugie konieczny jest skaner diagnostyczny OBD i podgląd w czasie rzeczywistym korekt paliwowych.

Listwa wtryskowa AEB I-Plus

Standardowo Instalacja LPG EmmeGas poza firmowym sterownikiem EmmeGas Ready składa się z wtryskiwaczy gazowych AEB I-Plus.  Poniżej widzisz jak te wtryski gazowe wyglądają.

AEB I-Plus wtryskiwacze LPG

AEB I-Plus listwa wtryskowa LPG

W Polsce wtryskiwacze I-Plus są mało popularne. Mogę o nich powiedzieć, że działają dobrze, są relatywnie odporne na brudny gaz LPG. Na pewno są zdecydowanie lepszym wyborem niż wtryskiwacze Valtek. To zupełnie inna liga.

Natomiast moim prywatnym zdaniem ustępują jakością wykonania, niezawodnością i kultura pracy polskim wtryskiwaczom LPG. Takim jak na przykład :

  • Barracuda
  • Yeti
  • KME Fenix
  • AC W031

Podsumowanie

Zdecydowanie odradzam w dzisiejszych czasach  (2022 r.) montowanie w samochodzie instalacji LPG firmy EmmeGas. To jest produkt przestarzały i jego miejsce jest w muzeum. 

Myślę, że jeśli masz w samochodzie instalację LPG EmmeGas to tak długo jak wszystko działa nic nie zmieniaj. Możliwości samego komputera są mocno ograniczone w porównaniu do polskich sterowników LPG. Jednak w przypadku samochodów z lat 2000-2010 nie jest to poważna wada.

Jeżeli uszkodzą się wtryskiwacze LPG to polecam Ci wymianę na polskie wtryski LPG. Na przykład na takie, jakie podałem wyżej.