filtry lpg gazowe fazy lotnej przykłady

Filtry LPG fazy lotnej

Filtry lpg fazy lotnej służą do eliminowania maksymalnej liczby zanieczyszczeń i zabrudzeń jakie zawiera gaz LPG. Filtr

Po co używać filtry lpg ?

Filtry lpg fazy lotnej są niezbędnym elementem każdej instalacji gazowej lpg zamontowanej w samochodzie. Mają różne kształty i wielkości. Najczęściej wyglądają jak metalowy cylinder z króćcami wejściowymi i wyjściowymi.

Wielu kierowców zapomina, że filtry  lpg fazy lotnej i fazy ciekłej należy regularnie wymieniać co 10 000km.  Prawidłowy serwis instalacji lpg to podstawa bezawaryjnej  pracy instalacji gazowej.

Pamietaj !!!

Pominięcie terminowej wymiany filtrów lpg prowadzi do utraty gwarancji na instalację gazową lpg w samochodzie.

Zadaniem filtrów lpg fazy lotnej jest ochrona wtryskiwaczy gazowych lpg przez najmniejszymi nawet zanieczyszczeniami. Brud o rozmiarach kilku mikrometrów może doprowadzić do uszkodzenia wtrysków lpg. Filtry lpg kosztują 50-100 razy taniej niż dobrej klasy wtryskiwacze gazowe ( Barracuda, AC W03, Yeti itd).  Dodatkowo zabrudzony, zużyty filtr lpg ma znacznie ograniczoną przepustowość  i przepływ co przekłada się na problemy w pracy instalacji lpg. Do czego prowadzi brak podstawowej dbałości o stan instalacji gazowej i nie wymienianie filtrów gazowych lpg możesz zobaczyć na tym przykładzie //lpgmasters.pl/stag-300-wtryski-valtek-czesc-1/

Jakość filtracji filtra fazy lotnej zależy od materiału z jakiego jest zrobiony wkład filtrujący. Najczęściej używa się jako materiał filtrujący :

Filtry lpg - wkład filtrujący

  • bibuła (papier)
  • bulpren
  • włókno szklane
  • poliester

Filtr lpg - parametry

  • przepustowość filtra lpg  [L/(m2*s)]
  • powierzchnia filtracyjna [m2]
  • przechwytywane zabrubdzenia [um]
  • materiał filtrujący

Filtr lpg fazy lotnej z wkładem papierowym

filtr lpg fazy lotnej duży wkłąd papierowy

Filtr lpg duży z wkładem papierowym

filtr lpg fazy lotnej papieorowy przekrój

Filtr lpg duży papierowy – wnętrze

filtr lpg fazy lotnej papierowy przekrój

Zużyty mały filtr lpg fazy lotnej papierowy.

Filtry lpg fazy lotnej z wkładem bibułowym są to najczęściej używane filtry w instalacjach gazowych lpg. Podstawowy i najważniejszy powód to , to że są to tanie filtry. Skuteczność filtracji jest na akceptowalnym poziomie.

Filtry fazy lotnej z wkładem bibułowym wyłapują zanieczyszczenia o rozmiarach 2 um( mikrometrów). Przepustowość gazu jest w granicach 12 – 25 [L/(m2*s)]

Filtr lpg fazy lotnej z bulprenem

Bulpren to jest materiał  o strukturze gąbczastej przypominający wyglądem piankę lub gąbkę. Cechą wyróżniającą filtry gazowe bulprenowe jest to, że wkłąd filtrujący z bulprenu wypełnia całą objętość obudowy filtra lpg fazy lotnej. W efekcie powierzchnia filtracji jest w takim filtrze dużo większa niż w filtrze lpg papierowym.

 

Co więcej, filtr lpg z bulprenem doskonale zatrzymuje substancje oleiste które mają bardzo negatywny wpływ na pracę wtryskiwaczy gazowych lpg.

Gaz przechodząc przez gąbczastą strukturę bulprenu musi wielokrotnie zmieniać kierunek  i pokonuje długą drogę od wejścia filtra do wyjścia filtra lpg. Gaz poddany jest działaniu sił, które prowadzą do oddzielenia się frakcji oleistych oraz zanieczyszczeń od gazu. Skuteczność filtracji filtra fazy lotnej z bulprenem wynosi 99,7%.

Filtr lpg lazy lotnej F-782 bulpren przekrój

Tak wygląda wnętrze filtra fazy lotnej z wkładem z bulprenu.

Filtr lpg typ F-782 wkłąd bulpren

Filtr lpg z włóknem szklanym lub poliestrem

Filtr KME z wymiennym wkładem

Filtr fazy lotnej firmy KME z wkładem z poliestru i włókna szklanego.

 

Cechą charakterystyczną tego filtru jest to, że można w nim wymieniać wielokrotnie wkład. Dzięki temu koszty użytkowania filtra są mniejsze. To ciekawe rozwiązanie ma też wadę. Aby wymienić wkład należy mieć specjalne szczypce żeby zdjąć zawleczkę sprężynującą. Bardzo łatwo jest przy nieostroznym obchodzeniu się z filtrem zgubić tą zawleczkę.

Filtr lpg KME budowa wewnętrzna

Filtry lpg z wkładem z poliestru lub włókna szklanego maja bardzo dobre właściwości filtracyjne. Przewyższają skutecznością filtracji filtry lpg z wkładem z bibuły.  Jednakże są zdecydowanie droższe niż filtry papierowe.

Który filtr lpg wybrać ?

Podchodząc praktycznie do sprawy jaki filtr lpg, wiele zależy od tego ile chcesz za taki filtr zapłacić. Najlepsze filtry lpg kosztują wielokrotnie więcej niż popularne filtry lpg z wkładem z bibuły. Tanie papierowe filtry zapewniają wystarczającą ochronę dla takich wtryskiwaczy lpg jak na przykład Valtek.  Natomiast jeżeli w Twojej instalacji gazowej lpg są nowoczesne precyzyjne wtryskiwacze jak na przykład wtryski Barracuda albo wtryskiwacze gazowe LPGTech Dragon, to wtedy warto zainwestować w możliwie najlepsze filtry lpg fazy lotnej.