gasshow 2018 hostessy

GasShow 2018 Warszawa

W dniach 14-15 marca 2018 w warszawskim hotelu Novotel odbyły się targi branży gazowej lpg GasShow 2018. Jak

GasShow 2018 – zaskoczenia

W dniach 14-15 marca 2018 w warszawskim hotelu Novotel odbyły się targi branży gazowej lpg GasShow 2018. Jak zwykle w targach uczestniczyli wystawcy z Polski i z zagranicy. Niestety tegoroczne targi wyglądały bardzo biednie. Najwięksi polscy producenci instalacji lpg nie pojawili się na targach. Myślę że to jest właśnie największa niespodzianka targów GasShow 2018. Uważam, że każdy //dobry gazownik Warszawa powinien choć na chwile zajrzeć na te targi. warto wiedzieć co w branży instalacji lpg piszczy.

Kogo w takim razie zabrakło z wielkich graczy na polskim rynku lpg?

 • firmy AC, producenta sterownika lpg Stag, reduktorów lpg i bardzo dobrych wtryskiwaczy AC W01, AC W02, AC W03. Liczyłem że firma AC zaprezentuje kolejną odsłonę swojej instalacji do wtrysku bezpośredniego Stag 500 DIS.
 • firmy KME, producenta popularnego sterownika KME Nevo w wersji do wtrysku pośredniego i instalacji  wtrysku bezpośredniego KME Nevo Direct. Podobnie jak w przypadku Stag 500 liczyłem, że KME będzie promować swoje rozwiązanie KME Nevo Direct.
 • firmy AGC producenta instalacji Zenit Direct.
 • firmy EuropeGas, która w 2017 prezentowała swoje rozwiązanie instalacji do wtrysku bezpośredniego lpg.
 • firmy AppStudio producenta sterownika Agis, w tym wypadku mniej żałuję ich bo jest to chyba firma niszowa i powoli schodząca z rynku.
 • firmy Alex i ich sterownika Optima Expert, oraz sterownika lpg Optima Nano.

 

Nowi wystawcy na GasShow 2018

Co w takim razie było ciekawego na targach. Powiem od razu, było bardzo mało ciekawych rzeczy. Porównaj sam jak wyglądały targi GasShow 2017 //lpgmasters.pl/gasshow-2017/. Z mojego subiektywnego punktu widzenia ciekawe było tylko jedno stoisko. Swoje produkty pokazała nowa polska firma. Zaprezentowali linię sterowników lpg 4SAVE. Firma pokazała też na razie chyba wczesną demonstrację instalacji do wtrysku bezpośredniego 4 SAVE.

Sterowniki występują w kilku odmianach :

  • 4SAVE ECO ( najprostszy)
  • 4SAVE CLASSIC
 • 4SAVE BEST
 • 4SAVE MAX

4save sterowniki lpg 4save ECO sterownik lpg

Konstruktorem i chyba właścicielem( współwłaścicielem ?)  firmy jest człowiek który dawno temu pracował w firmie AC nad sterownikiem Stag, a potem odszedł z wielkim hukiem z firmy AC.

Ci co mają dobrą pamięć na pewno przypominają sobie czasy wojen gazowych i patentowych na polskim rynku autogazu  :).

Sterowniki 4SAVE to są w praktyce klasyczne komputery gazowe. Mają dokładnie to samo co inne komputery gazowe jak KME Nevo, Stag Qmax, czy sterownik lpg Optima Nano.  Można powiedzieć z punktu gazownika nic nowego. Na targach nikt nie chciał powiedzieć nawet w przybliżeniu na jakim poziomie będzie kształtowała się cena sterowników 4SAVE.

Porozmawiałem dłuższą chwilę z Panią na zdjęciu i wyciągnąłem wnioski, że bazowa cena sterownika 4SAVE ECO będzie na poziomie KME Nevo albo Lpgtech Duo. Można powiedzieć że wygląda na to, że cena sterownika 4SAVE będzie na całkiem rozsądnym poziomie. Przypuszczalnie będą atrakcyjniejsze cenowo niż sterownik Stag Qmax.

Niestety producent nie potrafił powiedzieć gdzie sterowniki lpg 4SAVE można kupić :(. Dobra wiadomość jest taka, że hurtownia lpg Palacar sprzedaje sterownik 4SAVE ECO pod własną marką jako sterownik MPI.

Postanowiłem po targach wejść w posiadanie sterownika 4SAVE ECO, ciekawy jestem jak będzie się spisywał zamontowany w samochodzie. Jak uda mi się go wsadzić w jakiś samochód napiszę o swoich wrażeniach z montażu i regulacji 4SAVE ECO.

 

Na targach GasShow jak zwykle od paru lat wystawiają się producenci lubryfikacji do silników. Tym razem  magiczny płyn prezentowały dwie firmy ; ERC i Flash Lubre. Co mogę powiedzieć, skoro się reklamują to znaczy, że jacyś frajerzy muszą to w Polsce stosować.

ERC lubryfikacja do silnika flash lubre lubryfikacja do silnika

 

Co jeszcze można było zobaczyć na targach

Duży stoisko miała firma Gomet. Pokazywali jak co roku swoje wyroby metalowe , armaturę gazową do instalacji lpg. Do tego spory asortyment filtrów gazowych fazy ciekłej i filtrów gazowych fazy lotnej. Wydaje mi się, że w wypadku filtrów lpg są tylko dystrybutorem filtrów a nie ich producentem.

Gomet filtry lpg

Gomet armatura lpg

 

Hurtownia lpg Palacar również miała duże stoisko. Niestety nie pokazali nic nowego. Można było zobaczyć ich reduktory KR Palacar oraz sterowniki do gazu MPI.

Palacar reduktor lpg

 

hurtownia lpg Palacar

 

Jak zwykle nie zabrakło wystawców z zagranicy. tureckich, chińskich, włoskich. Z wartych zauważenia wystawców trzeba wspomnieć o czeskiej firmie HL Propan producenta wtryskiwaczy Magic Jet FX oraz reduktora Magic Compact.

HL Propan reductor magic Compact producent filtórw lpg

 

Pojawiła się również łotewska firma Tegas ze swoimi sterownikami lpg. Niestety nie maja chyba żadnego dystrybutora w Polsce. Tak więc z polskiego punktu widzenia są na targach wyłącznie „paprotką”.

Tegas sterownik lpg

 

Rzuciło mi się w oczy również stoisko firmy produkującej pokrowce na koła zapasowe. Taki pokrowiec na koło zapasowe to małą rzecz ale potrafi cieszyć.

Tyle, nie ma się co nad tym rozwodzić.

pokrowiec na koło zapasowe

 

W ten sposób pokazałem wszystko co miało jakąkolwiek wartość na tych tak zwanych szumnie targach branży gazowej. Moim zdaniem w tym roku impreza były całkowitym niewypałem. Jeżeli tak dalej pójdzie to za kilka lat umrze śmiercią tragiczną.

To wszystko , nie chce mi się więcej marnować czasu żeby opisywać tegoroczną tandetę.