Gasshow 2022 Warszawa targi branży LPG iautogazu

GasShow 2022 Warszawa targi LPG

GasShow 2022 to targi branży LPG, które odbyły si w październiku w Warszawie. Zobacz moja relację i opinię

GasShow 2022

W październiku 2022 roku w Warszawie odbyły się kolejne targi branży LPG o nazwie GasShow 2022.


Spis treści


Targi przez kilka lat nie odbywały się, w tym roku wznowiono ich organizacje. Targi trwały dwa dni. Niestety okazało się, że drugiego dnia były już pustki. Było bardzo mało zwiedzających, a wystawcy około południa już zaczęli likwidować swoje stoiska. Relacje z lat wcześniejszych możesz zobaczyć na moim blog na przykład w tym wpisie Gasshow 2019 . Mam wrażenie, że w tym roku część zapowiadanych wystawców nawet nie pojawiła się na targach przewidując klapę imprezy.

Relacja z targów GasShow 2022

Wybrałem się na targi z nadzieją, ze zobaczę coś ciekawego. Nowe produkty jakie pojawią się w branży autogazu. Co zobaczyłem możesz zobaczyć na relacji z targów. Obejrzyj i sam wyciągnij wnioski co myśleć o tegorocznych targach GasShow.

Co mogę powiedzieć…? Dawno nie przeżyłem tak wielkiego rozczarowania. To co zobaczyłem było straszne i śmieszne.

Kogo zabrakło na GasShow 2022?

Od kilku edycji tych targów nie ma na nich głównych graczy z polskiego rynku autogazu a więc takich firm jak :

 • AC (Stag)
 • KME
 • LpgTech
 • AG Centrum
 • Stako
 • GZWM
 • Bormech

Z zasłyszanych plotek można wnioskować, że były( są nadal ? ) problemy w komunikacji między wystawcami a organizatorem targów.  Jak to zwykle bywa chodzi o pieniądze i samą organizację targów. Główni gracze rynku LPG postanowili bojkotować targi GasShow.

Właśnie dlatego z roku na rok impreza jest tylko cieniem tego czym była jeszcze 5-6 lat temu.

Kto był na GasShow 2022

Obecne były firmy z zagranicy, głównie tureckie. Dla nas w Polsce nie to jednak znaczenia. Turcy nie liczą się na polskim rynku instalacji LPG. 

Tradycyjnie pojawili się Czesi z firmy HL Propan ze swoimi reduktorami Magic Jet i wtryskiwaczami Magic FX.

W targach udział wzięło kilka znanych firmy na polskim rynku instalacji LPG :

 • Elpigaz
 • Versus – producent instalacji LPG
 • Gomet – producent armatury metalowej do LPG
 • Czaja – producent filtrów fazy lotnej i fazy ciekłej LPG
 • kilka włoskich firm z branży LPG

W zasadzie to wszystko. Zauważyłem kilka nikomu nieznanych firm z zagranicy. Myślę, że nie ma sensu rozwodzić się nad ich ofertą. W Polsce nie spotkamy ich produktów.

Gasshow 2022 ciekawostki

Mimo mizerii tegorocznych targów znalazłem kilka ciekawych produktów. Firma Elpigaz pokazała jak wygląda ich instalacja LPG do wtrysku bezpośredniego Elpigaz Bella DPI.

Elpigaz Bella DPI instalacja LPG wtrysku bezpośredniego

W zasadzie jest to rozwinięcie klasycznego sterownika Bella do wtrysku pośredniego LPG. Producent twierdzi, że przygotował pliki konfiguracyjne dla dużej liczby marek i modeli samochodów. Głownie dotyczy samochodów grupy VW oraz Opel. 

Nie znam systemu Elpigaz Bella DPI dlatego nie będę ocenił tego produktu. Nie spotkałem tej instalacji na polskim rynku. Firma Elpigaz obecna jest na rynku niemieckim, być może Bella DPI przeznaczona jest na tamtejszy rynek?

Polska firma Versus pokazała nowe wtryskiwacze LPG o nazwie Razor. Prezentowali także swoje reduktory LPG, które są obecne na rynku od ładnych paru lat. Reduktory LPG firmy Versus używałem i mogę je polecić.

Wtryskiwacze Razor do LPG i reduktory LPG firmy Versus

Reduktor Versus VR-L jest bardzo dobrym zamiennikiem dla reduktora Alaska. Zwłaszcza że, ma od niego znacznie lepsze parametry techniczne. Redukotr Versus VR-L występuje w wersji o mocy do 200KM i do silników o mocy do 300KM. Więcej o mocniejszym reduktorze przeczytasz na moim blogu w tym wpisie reduktor VR-L Super 300KM . Moim zdaniem reduktory Versus są zdecydowanie lepsze niż reduktory AC ( Stag). 

Na zdjęciu poniżej widzisz jak wyglądają wtryskiwacze LPG Razor. trudno ukryć, że są zadziwiająco podobne do wtryskiwaczy Barracuda albo wtryskiwaczy Yeti.

Versus wtryskiwacze Razor pojedyncze i na listwieLogika podpowiada, że to kolejna odsłona tej samej sprawdzonej konstrukcji z kosmetycznymi zmianami. Na pewno pod innym kątem jest gniazdo do wtyczki elektrycznej. Być może są różnice technologiczne w produkcji ale to tylko moje przypuszczenie. Przypuszczam, że podobnie jak Barracuda czy Yeti wtryskiwacze Razor będą solidnym produktem.

Instalacja LPG do Diesla

Firma Elpigaz pokazała na targach również instalację LPG do silników Diesla – Vela Diesel Dual Fuel.

Elpigaz Vela Diesel dual fuel instalacja LPG do Diesla

To znowu jest modyfikacja starego sterownika Elpigaz Vela do nowych zastosowań. Sterownik Vela to jeden z najprostszych sterowników firmy Elpigaz. Dlatego nie spodziewam się niczego szczególnego po tej instalacji do Diesla. Powiem Ci, że sam bym instalacji LPG Dual Fuel Vela Diesel do swojego samochodu nie założył.

Na targach Gasshow 2022 również dystrybutor firmy KME pokazał rozwiązanie jak zasilać silnik Diesla gazem LPG. W KME opracowali na bazie nowoczesnego, bardzo dobrego sterownika KME Nevo-SKY wersję do silników Diesla o nazwie KME Nevo-SKY Diesel.

KME-Nevo Diesel instalacja LPG do silników Diesla

Podobnie jak w przypadku firmy Elpigaz tak samo KME rozwinęło rozwiązanie na bazie dotychczasowego sterownika.

Mimo to jest zasadnicza różnica między obiema propozycjami. Elpigaz proponuje „bida-wersję” a KME oferuje rozwiązanie „na wypasie”. Gdybym miał wybierać między tymi firmami bez żadnych wątpliwości stawiam na instalację KME Nevo-SKY Diesel.

Na zakończenie dodam jeszcze, że gazodiesel to wciąż niszowe rozwiązanie. Systemy wtrysku LPG do silników Diesla cały czas są w powijakach. Potencjał rynku, przynajmniej polskiego, jest marginalny. Podobno zupełnie inaczej sprawa wygląda (wyglądała do niedawna?) w Niemczech. Dlatego przypuszczam, że obie firmy swoje oferty gazodiesla kierowały głównie na rynek niemiecki. 

Pozostałe ciekawostki

Na targach tradycyjnie swoją ofertę prezentowała firma Czaja, producent filtrów LPG fazy lotnej i ciekłej.

Filtry LPG Czaja różne rodzaje fazy lotnej i fazy ciekłejPokazali swoją standardową ofertę. Nie ma w niej żadnych nowych produktów.

Filtry fazy lotnej LPG firma Czaja

Podsumowanie

Targi Gasshow 2022 można uznać za jedną wielką katastrofę. Główną winę za upadek tej imprezy ponosi ich organizator, który według relacji wystawców jest „niereformowalny”. Szkoda że, impreza która jeszcze kilka lat temu zaliczała się do grupy najważniejszych imprez branży LPG w skali świata skończyła tak marnie. Aktualna formuła targów wyczerpała się, jeżeli organizator nie zmądrzeje to targi Gasshow przejdą do historii.