Homologacja instalacji LPG
Kiedy zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie to po całej tej operacji powinieneś dostać komplet dokumentów dotyczących tego co masz zamontowane w samochodzie. Po pierwsze powinieneś dostać homologację na zbiornik LPG. Czasami nazywa się to też paszportem zbiornika LPG. Drugi dokument jaki powinieneś otrzymać to homologacja montażu instalacji LPG. Ten pierwszy dokument potwierdza, że zbiornik został legalnie wyprodukowany oraz przeszedł pozytywnie odpowiednie badania techniczne. Dzięki temu masz pewność, że zbiornik LPG bezpieczny i nie wybuchnie w samochodzie. Więcej o homologacji zbiornika LPG dowiesz się zaglądając na tą stronę -> //lpgmasters.pl/duplikaty-zbiornik-lpg/. Dowiesz się tam między innymi co zrobić jak zgubisz dokumenty na zbiornik LPG.
Poza tym powinieneś dostać jeszcze jedną homologacje. Tym razem chodzi właśnie o papierek o nazwie homologacja montażu instalacji LPG. Brzmi bardzo mądrze ale sprawa jest prosta. Ten dokument to kartka papieru, na której jest tabelka z wypisanymi podzespołami LPG, które masz zmontowane w samochodzie. Poniżej masz przykład takie tabelki.
Numer homologacji elementów instalacji LPG
Jak spojrzysz jeszcze raz na tabelkę to zobaczysz, że są w niej wypisane podzespoły gazowe. Do każdego z nich jest przypisany indywidualny, unikalny numer homologacji według regulaminu ONZ numer 67R lub 110R. W Polsce najczęściej spotyka się homologację podzespołów gazowych według regulaminu ONZ 67R.
Każdy element instalacji LPG musi przejść badania kwalifikacyjne. Dopiero wtedy może zostać dopuszczony do obrotu. Na potwierdzenie przejścia takich badań z rezultatem pozytywnym element otrzymuje swój unikalny numer. Jak przyjrzysz się swojej instalacji gazowej to zobaczysz dziwny ciąg znaków na sterowniku LPG, wtryskiwaczach gazowych, reduktorze czy rurkach gumowych, itd.
Ale co oznaczają te dziwne numerki? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Postaram się rozjaśnić Ci trochę magię tych dziwnych znaczków. Na przykład weźmy pod uwagę wąż gumowy Fagumit z tabelki powyżej. Przypisany jest do niego numer :
E20 67R-01 0521 Ext.1
E – homologacja wydana na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej i Regulaminu EKG ONZ
20 – cyfra po literze E oznacza kraj w którym przeprowadzona badania homologacyjne podzespołu. Polsce przypisane jest oznaczenie E20, a na przykład Holandia to E4, Włochy E8, a Niemcy E1.
67R – numer Regulaminu ONZ
01 – seria poprawek do Regulaminu
0521 – numer przyznany konkretnemu poddanemu badaniu elementowi
Gdzie robiona jest homologacja montażu instalacji LPG?
Jako ciekawostkę powiem Ci, że na terenie Unii Europejskiej zrobienie badania homologacyjnego podzespołu LPG możliwe jest w innym kraju niż jest produkowany. Na przykład bardzo często polscy producenci instalacji LPG homologują swoje produkty w Czechach albo na Węgrzech. Jak to, warto jechać ( czasami kilka razy) do Pragi albo Budapesztu żeby uzyskać homologację? Realia życia są takie że warto :). W skrócie chodzi o to, że w Polsce zrobienie takiej homologacji to droga przez mękę. Instytucje i urzędnicy nie pomagają. Za to Czesi czy Węgrzy są bardzo uczynni i przyjmują zlecenia z otwartymi rękami. Badania robią sprawie i szybko, a po wszystkim wystawiają fakturę i wszyscy są zadowoleni :).
Zginęła mi homologacja LPG co robić?
W taki wypadku sprawa może być prosta albo bardzo trudna do wyprostowania. Masz taki? Postaramy się pomóc Ci w tej sytuacji. Kontakt do nas znajdziesz na naszej stronie naprawa instalacji LPG Ursynów. Zacznijmy od scenariusza optymistycznego i tańszego. Jeżeli homologacja montażu instalacji LPG zginęła Ci niedługo ( rok lub max. 2 lata) to masz szansę, że warsztat gdzie montowałeś gaz może mieć duplikat homologacji lub może wystąpić o jego sporządzenie do „wyższych organów”. Myślę, że sprawę załatwisz relatywnie szybko i w rozsądnych pieniądzach.
Znacznie gorzej jest kiedy instalacja gazowa jest starsza niż 2 lata. Musisz się w takim przypadku liczyć z tym, że sprawa robi się bardziej skomplikowana i niestety koszty rosną. Chodzi o to, że w Polsce bardzo rygorystycznie przestrzega się bezpieczeństwa użytkowania zbiorników LPG. Dlatego podmiot wystawiający homologację oraz urząd o nazwie TDT (Transportowy Dozór techniczny) bardzo niechętnie a nawet z wielką podejrzliwością patrzą na wystawiony duplikat homologacji montażu instalacji LPG ze zbiornikiem starszym niż 2 lata. Mimo wszystko możesz to zrobić ale wymaga determinacji o dobrej woli kilku decyzyjnych osób po drodze. Koszty niestety w tym wypadku są już duże.
Kto wystawia homologację LPG?
Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie. Gazownik nie wystawia dokumentu. Najczęściej to hurtownia gazowa gdzie gazownik kupował podzespoły wystawia taki dokument jak homologacja na montaż instalacji LPG. Czasami od tej ogólnej zasady są odstępstwa ale są to bardzo nieliczne przypadki. Nie ma większego sensu rozwodzić się nad tym. W konsekwencji najczęściej nie dostaniesz od ręki homologacji na montaż instalacji LPG. Zwykle trzeba na taki dokument poczekać. Jak długo? Nie ma reguły. Czasami kilka dni, czasami 2 tygodnie. Przepisy mówią, że na wyrobienie homologacji montażu instalacji LPG jest do 30 dni. Dlatego nie warto robić awantury, że nie dostałeś homologacji 5 minut po montażu gazu w samochodzie.
Nie ma jednego wzoru opisującego jak powinna wyglądać homologacja montażu instalacji LPG. Każdy podmiot wystawia ten dokument z własnym wzorem graficznym. Czasami możesz się zetknąć nawet z nalepkami holograficznymi potwierdzającymi autentyczności homologacji LPG. A inni nie stosują hologramów. Jak kto woli.