sterownik lpg Ocotec

Instalacja lpg Ocotec

Instalacja gazowa lpg Ocotec była produkowana przez Niemców. Napisałem była ponieważ od co najmniej od paru lat już

Instalacja gazowa Ocotec

 

Instalacja gazowa lpg Ocotec była produkowana przez Niemców. Napisałem była ponieważ od co najmniej od paru lat już nie jest produkowana a firma odpowiedzialna za sterownik lpg Ocotec zbankrutowała !!! Instalacja Ocotec to była dosyć prymitywna konstrukcja. Twórcy wzorowali się na starych włoskich instalacjach sekwencyjnych. Wzięli coś z instalacji lpg OMVL, Bigas czy Zavoli. Ogólnie możliwości tego sterownika w porównaniu do konkurencji były skromne, żeby nie powiedzieć, że bardzo skromne. Zwłaszcza w porównaniu do polskich sterowników gazowych takich jak choćby sterownik lpg Stag 300 albo KME Nevo  czy LpgTech.

Kiedyś mówiło się że niemieckie towary i produkty są solidne i niezawodne. Tak było, ale to już od dawna nie jest prawda. Doskonałym tego dowodem jest na przykład sterownik lpg Ocotec.

sterownik ocotec interfejs wtyczka

Siłą rzeczy mieszkamy w Polsce i porównuję komputer gazowy Ocotec do polskich sterowników gazowych. Nie ma się co nad trupem rozpisywać więc krótko nadmienię tylko, że polskie komputery gazowe mają zdecydowanie bardziej rozbudowane i bardziej zaawansowane algorytmy sterujące. Przykładem niech będzie polska instalacja gazowa ze sterownikiem  LpgTech 326 założona do bardzo wymagającego samochodu jakim jest Subaru Outback H6, zobacz sam https://lpgmasters.pl/subaru-outback-h6-245km/. Komputer lpg Ocotec nie ma na przykład rozbudowanych korekt po obrotach, albo korekt po temperaturze reduktora czy temperaturze gazu. A to wszystko jest standardem w polskich instalacjach gazowych.

 

Kłopoty ze sterownikiem lpg Ocotec

Komputer gazowy Ocotec ma również inną nieprzyjemna cechę. Na zdjęciu powyżej widzisz wtyczkę do interfejsu diagnostycznego jaką ma sterownik Ocotec. Niestety posiada on złącze na 3 piny gdy tymczasem we wszystkich instalacjach gazowych włoskich , polskich standardem jest wtyczka na 4 piny. Budzi to wielkie zdziwienie u każdego gazownika który zetknie się z instalacją Ocotec. Potrzebny jest specjalny interfejs lpg, żeby móc połączyć się z komputerem gazowym Ocotec.

Niestety nawet posiadanie odpowiedniego interfejsu lpg nie gwarantuje że cokolwiek da sie zrobić. Potrzebny jest jeszcze odpowiedni program diagnostyczny dostarczany przez producenta instalacji Ocotec a tu spotyka Ciebie niespodzianka bo producent zbankrutował i praktycznie nie ma szans na jakiekolwiek wsparcie techniczne.

instalacja lpg ocotec

Na zdjęciu powyżej widzisz ja wygląda typowa instalacja lpg Ocotec w samochodzie. W sumie nic nadzwyczajnego, z reguły są to montaże robione z najtańszych podzespołów gazowych. Jak dobrze przypatrzysz się zdjęciu na na górze po lewej stronie zobaczysz „coś” żółtego. To są wtryskiwacze lpg Valtek. Te wtryski gazowe najczęściej widzi się z cewkami w kolorze czerwonym. Jednak w rzeczywistości wtryskiwacze gazowe Valtek występują w 3 odmianach, każda ma cewki w innym kolorze.

  • wtryskiwacze lpg Valtek czerwony, najbardziej popularne, rezystancja cewki 3Ω
  • wtryskiwacze lpg Valtek żółte, rezystancja cewki 2Ω
  • wtryskiwacze lpg Valtek szare, rezystancja cewki 1Ω

Każdy kolor oznacza inną rezystancję cewki wtryskiwaczy gazowych. Niestety kolor wtrysków lpg Valtek nie ma wpływy na ich poziom techniczny i jakość pracy. Niezależnie od koloru są to tak samo prymitywne pod względem technicznym wtryskiwacze lpg. Jedyną zaletą wtrysków Valtek jest niska cena, innych zalet nie mają.

 

Instalacja lpg Ocotec nie działa, co robić ?

W takiej sytuacji masz kilka rozwiązań.

  • Możesz jechać do Niemiec i tam szukać pomocy
  • szukać gazownika w Polsce, który poświęci czas żeby zgłębić tajniki niemieckiej myśli technicznej dla jednego klienta.

W obu tych przypadkach pozostaje mi życzyć Ci z całego serca szczęścia i powodzenia. Nic więcej zrobić nie mogę.

Zostaje jeszcze jedno rozwiązanie, jedyne rozsądne jeżeli wciąż chcesz jeździć na gazie. Konieczna jest modernizacja instalacji lpg.

 

Wymień sterownik gazowy Ocotec na dowolny, dobry polski sterownik lpg.

 

instalacja lpg KME Nevo

Na zdjęciu powyżej widzisz jak wygląda w praktyce taka przeróbka instalacji gazowej Ocotec. Przeróbka instalacji gazowej Ocotec może być płytka albo głęboka. Z powodów ekonomicznych najczęściej wykonuje się płytką modyfikację instalacji gazowej. W takim wypadku ingerencja ogranicza się do wymiany sterownika oraz zakłada się całkowicie nową wiązkę elektryczną instalacji lpg. Taka właśnie przeróbka instalacji lpg pokazana jest na zdjęciu. Wymiana wiązki elektrycznej instalacji lpg jest koniecznością ponieważ każdy sterownik lpg ma dedykowana tylko dla siebie wiązkę elektryczną.

Jak widzisz sterownik lpg Ocotec został zastąpiony przez bardzo dobry polski sterownik lpg KME Nevo. Jak widzisz komputer gazowy KME Nevo jest zdecydowanie mniejszy niż wcześniejszy sterownik Ocotec. KME Nevo jest mniejszy, ma mniejsze złącze od wiązki elektrycznej. KME Nevo posiada w odróżnieniu od komputera gazowego Ocotec standardowe złącze diagnostyczne z 4 pinami.

wtryskiwacze lpg valtek żółte

Dzięki takiemu podejściu teraz instalacja gazowa oparta na sterowniku KME Nevo nie sprawia żadnych kłopotów z jej regulacją.  Mając instalację lpg z polskim komputerem gazowym znikają wszelkie problemy. Taką instalację gazową możesz serwisować w dowolnym miejscu w całej Polsce. Praktycznie każdy dobry gazownik wyreguluje i ustawi instalację lpg z polskim sterownikiem lpg takim jak KME Nevo, Stag qbox, sterownikami Lpgtech itp.

Osobiście gdyby to zależało ode mnie wymieniłbym jeszcze wtryskiwacze lpg Valtek na inne, lepsze. Na przykład na wtryskiwacze lpg AC W01 albo AC W02, lub w ostateczności wtryskiwacze lpg Reg Fast. Wszystkie te wtryskiwacze gazowe są zdecydowanie lepsze i bardziej precyzyjne niż wtryskiwacze Valtek, a przy tym mają rozsądną, niewygórowaną cenę.