KIA instalacja LPG montaż instalacji Stag

KIA instalacja LPG

KIA instalacja LPG IV genercji czyli popularna "sekwencja". Zobacz jak wygląda tani montaż LPG w samochodzie i co

KIA instalacja LPG

KIA instalacja LPG ale jaka? Samochody koreańskie  takie jak Hyundai czy KIA mają w Poscle dobrą opinię. Właściciele chętnie decydują się na montaż w samochodzie instalacji LPG. Na wstępie powiem Ci, że samochody tych marek  bardzo dobrze nadają się do montażu instalacji LPG IV generacji czyli tzw. „sekwencji”.

ale….


Spis treści


Wszystko zależy od tego jaka instalację gazową zdecydujesz się założyć. Po pierwsze czy będzie to tani montaż na tanich podzespołach. Po drugie kto bedzię ten montaż robił. Gazownik gazownikowi nie równy. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zrobić dobry montaż instalacji LPG  zapraszamy do LpgMasters w Warszawie.

Na razie wróćmy do smutnej rzeczywistości. Pokażę Ci karygodne błędy montażu instalacji gazowej na przykładzie samochodu KIA Venga. Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda typowy tani montaż instalacji LPG.

KIA instalacja LPG wtryskiwacze Valtek czerwone

  • wtryskiwacze Valtek
  • reduktor LPG Alaska
  • sterownik Stag 4 albo Stag GoFast 200

KIA instalacja LPG sterownik Stag-4 firmy AC

Klasyczny zestaw taniego gazownika :)

Błędy w montażu instalacji LPG

Zacznijmy od drobnicy.

Na zdjęciu powyżej zaznaczyłem niebieski wężyk. Od razu widać, że nie jest to typowy wąż przeznaczony do pracy w warunkach jakie panują pod maską samochodu. Chodzi mi oczywiście o bardzo wyskoką temperaturę , dochodzacą czasami do prawie 100°C.

Pora na omówienie poważnych błędów…….

Ze względu na sposób montazu i umiejscowienia okazało się, że czujnik ciśnienia gazu tzw. mapsensor PS-02 był bardzo zabrudzony. W efekcie prowadzi to do jego uszkodzenia. Na zdjęciu poniżej widzisz jak to wygladało. 

Stag mapsensor PS-02 uszkodzony

Kolejna sprawa to bardzo słaby filtr fazy lotnej LPG. Najprawdopodobniej filtr nie wyłpuje całego brudu. Osobną kwestią jest umiejscowanie filtra fazy lotnej LPG. Znajduje się w złym miejscu. Pokazuje to, że ten kto montował instalacje LPG w tym samochodzie nie miał podstawowego pojęcia o tym robi. 

Idźmy dalej…

Reduktor LPG Alaska jaki jest zamontowany w prezentowanej instalacji gazowej, to chyba najtańszy i najsłabszy parownik LPG jaki dostępny jest na rynku.

W praktyce jest on zawsze za mały pod względem mocy, nawet dla małych miejskich samochodów.

Teoretycznie reduktor Alaska może obsłużyć silnik o mocy około 90KM. Nacisk kładę na słowo teoretycznie obsługuje….. W praktyce reduktor LPG Alaska ledwo poradzi sobie z silnikami o mocy 75-80KM. Nic więcej !!!

Wtryskiwacze Valtek 

Całkiem osobny temat to zamontowane wtryskiwacze gazowe LPG. Widzisz tutaj wtryski Valtek czerwone. Więcej o tych wtryskach przeczytasz w innym wpisie na moim blogu zobacz wtryskiwacze valtek instalacja LPG. Najlepiej żebyś od razu wiedział, że te wtryskiwacze gazowe to najniższa półka.

Wtryski Valtek maja tylko jedną zaletę…. są tanie. Innych zalet nie mają.

Dlatego nigdy nie powinieneś godzić się na montaż takich wtryskiwaczy kiedy zlecasz montaż instalacji LPG w samochodzie. 

Te wtryskiwacze to najlepsza metoda, zeby w długim okresie uszkodzic silnik, wypalić zawory albo kaltalizator. 

W gruncie rzeczy wystarczyło założyć inne tanie wtryskiwcze o nazwie AC W-01 i sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. 

wtryskiwacze gazowe AC W-01 zamiast wtryskiwaczy Valtek

Wtryski AC W01 są trochę droższe od wtrysków Valtek ale technicznie dzieli je przepaść. Na korzyść AC W-01 oczywiście.

Porównanie obu wtryskiwaczy znajdziesz w innym wpisie na moim blogu. Na przykład rzuć okiem na taki wpis wtryskiwacze Valtek czerwone czy wtryskiwacze AC W01 . Czasami małe oszczędności powodują duże problemy.

Darmowy bonus

Na koniec całkiem za darmo zdradzę Ci jedną z tajemnic dobrego gazownika. W takim samochodzie jak KIA instalacja LPG musi być założona zgodnie z elementartymi zasadami prawidłowego montażu. 

Spójrz na dwa poniższe zdjęcia. Poza innymi wtryskiwaczami gazowymi widzisz na nich zaznaczoną na czerwoną ważną różnice. 

Mapsensor PS-02 zamonowany w zły sposób i złym miejscu

Przypatrz się  uważnie. W pierwszym aucie KIA instalacja LPG jest tak „wrzucona pod maskę” że mapsensor PS-02 jest przed filtrem fazy lotnej LPG.

Mapsensor to małe pudełeczko ale bardzo kosztowne. Szkoda w głupi sposób doprowadzić do jego uszkodzenia. 

LIA instalacja LPG papsensor PS-02 prawidłowy montaż

W drugim aucie KIA instalacja LPG jest zamontowna tak jak to powinno być fachowo zrobione.

Najpierw jest filtr fazy lotnej gazu dopiero za nim jest mapsensor LPG. Teraz mapsensor jest chroninony przez brudem z gazu.

Do zwłaszcza starszego samochodu KIA instalacja LPG nie musi być sper zaawansowana. Wystarczy żeby były przyzwoite podzespoły i dobry poprawny montaż instalacji LPG.

Podsumowanie

KIA instalacja LPG? Zdecydowanie polecam montaż gazu w takich samochodach jak KIA czy Hyundai.

Na pewno musisz być świadomy, że nie ma czegoś takiego jak tanie i dobre instalacje LPG. Tak, wiem to brutalne odarcie ze złudzeń, jednak taka jest prawda.

Gdyby gazownik zamiast wtrysków Valtek zamontował na przykład wtryskiwacze AC W01 i reduktor LPG Nordic o mocy 170KM to dostałbyś już dobrą, rozsądna instalację LPG za rozsądne pieniądze.

Cena bylaby wyższa od opisanego w tym wpisie dziadostwa o zaledwie 10-15%.