King 3000B Direct Injection sterownik LPG do wtrysku bezpośredniego

King 3000B Direct

Instalacje LPG powoli zaczynają współpracować z silnikami w wtryskiem bezpośrednim. Przykładem takiej Instalacji LPG jest sterownik King 3000b

King 3000B Direct

Instalacja do wtrysku bezpośredniego King 3000B Directto „oryginalny” produkt firmy A.MAX z Białegostoku. W rzeczywistości to towar włoskiej firmy AEB. Polska firma A.MAX tylko daje swoje logo „KING”.


Spis treści


Powiem od razu, że sterowniki marki KING to niszowy towar na polskim rynku. Przeznaczone zdecydowanie dla niskobudżetowych instalacji LPG. Na zdjęciach poniżej widzisz jak wygląda w praktyce instalacja gazowa do wtrysku bezpośredniego KING 3000B Direct.

King 3000B Direkt Instalacja LPG wtrysk bezpośredni

Jak widzisz na zdjęciu powyżej King 3000B Direct potrafi obsługiwać silniki VW FSI i TSI .

Na pierwszy rzut oka instalacja LPG do wtrysku bezpośredniego wygląda bardzo podobnie do zwykłej instalacji gazowej. Zauważ, że masz podobne elementy jak w normalnej instalacji LPG :

  • sterownik LPG
  • reduktor LPG
  • listwa wtryskiwaczy gazowych
  • filtry LPG

Reduktor LPG KME Gold wtrysk bezpośredni LPG

Tak, to nie jest przypadek ani pomyłka. Rzeczywiście model jaki reprezentuje instalacja gazowa KING 3000B Direct opiera się na pomyśle przeniesienia technologii z wtrysku pośredniego IV generacji na wtrysk bezpośredni LPG V generacji. Takie podejście ma sporo zalet.

W zasadzie bardzo podobny, ale zdecydowanie bardziej technicznie zaawansowany system stosuję polscy producenci instalacji LPG do wtrysku bezpośredniego https://lpgmasters.pl/kme-nevo-sky-direct/. Takie podejście do zagadnienia pozwala obniżyć koszty instalacji LPG do wtrysku  bezpośredniego jaką musi zapłacić klient końcowy.

Dodam jeszcze tylko, że jest jeszcze drugie odmienne podejście, preferowane przez holenderskich producentów instalacji do wtrysku bezpośredniego. Na przykład przedstawicielem tego podejścia jest firma Vialle albo Prins.

Wadą „metody” holenderskiej są bardzo wysokie koszty ich systemów. Nie będę tutaj robił porównania obu modeli. Zrobię to w jednym z kolejnych wpisów na blogu. Tak więc trzymaj rękę na pulsie i odwiedzaj regularnie mój blog.

Program do instalacji KING 3000B Direct

Nasza firma LpgMasters zapewnia pełne wsparcie dla tej instalacji LPG King. Zarówno jeżeli chodzi o wtrysko bezpośredi jak i instalację sekwencyjne IV generacji. Jeżeli masz kłopot i potrzebna jest naprawa instalacji LPG Warszawa skontaktuje się z nami, pomożemy.

Program do sterownika KING 3000B Direct do wtrysku bezpośredniego bardzo przypomina program do instalacji KING do klasycznej instalacji LPG sekwencyjnej IV generacji.

ednak dostęp do programu jest przez producenta instalacji ograniczany tylko do zaufanych i profesjonalnych warsztatów gazowych.

King 3000B Direct podgląd paramatrów

Po pierwsze rzuca się w oczy taki sam wygląd graficzny programu, te same kontrolki i wskaźniki. Nawet zakładka z mapą wtrysku wygląda identycznie jak w przypadku instalacji LPG IV generacji.

King 3000B Direct mapa wtrysku LPG

Na tym podobieństwa kończą się jednak. W przypadku wtrysku bezpośredniego LPG ( tzw. V generacja instalacji LPG) producent instalacji gazowej sam przygotowuje mapy wtrysku LPG.

W konsekwencji nie mamy klasycznego procesu autokalibracji instalacji gazowej. W tym przypadku całkowicie musisz polegać na przygotowanych przez producenta instalacji KING. Dlaczego tak jest?

W wielkim skrócie mogę powiedzieć, że zasilanie LPG silnika z wtryskiem bezpośrednim jest bardzo dużym wyzwaniem. Związane to jest z koniecznością bardzo, bardzo precyzyjnego dawkowania paliwa do każdego z cylindrów.

Do tego dochodzą takie sprawy jak tzw. mieszanka uwarstwiona, która wykorzystywana jest podczas wtrysku benzyny. Na gazie to zjawisko rodzi wiele dodatkowych problemów. A to tylko czubek góry lodowej jeżeli chodzi o problemy techniczne jakie muszą pokonać producenci instalacji LPG do wtrysku bezpośredniego.

Dlatego właśnie producent instalacji LPG dostarcza odpowiednio zoptymalizowane mapy wtrysku LPG. W żadnym wypadku, bez szczególnej potrzeby nie należy ich ruszać. W praktyce nie jest tak różowo. Czasami jak pokazuje życie trzeba takie mapy ręcznie skorygować.

Robić to może tylko ktoś kto ma wiedzę i wie co robi !!! Jeżeli zaczniesz się jak dziecko bawić i eksperymentować uszkodzisz silnik. W przypadku wtrysku bezpośredniego nie ma miejsca na zabawę.

Podsumowanie

Instalacja LPG KING to trzeba sobie jasno powiedzieć produkt niszowy. Mimo wszystko nie jest to zły produkt. Wtrysk bezpośredni KING 3000B działa i to nie najgorzej.

Na pewno będziesz miał problem ze znalezieniem gazownika, który będzie w stanie zrobić regulację instalacji KING 3000B Direct. Niestety program do konfiguracji tej instalacji LPG nie jest dostępny dla każdego gazownika. Właściciel marki KING udostępnia program wybranym gazownikom według swojego uznania.

Jeżeli znasz dobrego gazownika obsługującego taką instalację to bez strachu możesz instalację KING 3000B Direct montować w swoim samochodzie.