KME Nevo-SKY Jet sterownik LPG

KME Nevo-SKY Jet

KME Nevo-SKY to nowa linia sterowników LPG od polskiej firmy KME. To następca dobrze znanych komputerów gazowych KME

KME Nevo-SKY – nowa platforma

KME Nevo-SKY Jet  to nowy sterownik LPG oparty wedle zapewnień producenta na całkiem nowej platformie sprzętowej. Producentem opisywanego sterownika jest polska firma KME z okolic Łodzi.

O firmie KME  mogę powiedzieć w zasadzie tylko dobre rzeczy. KME należy do najlepszych producentów instalacji LPG nie tylko w Polsce ale i na świecie.


Spis treści


KME Nevo-SKY Jet powstał drogą ewolucji. To jest następca bardzo dobrego sterownika KME Nevo. Nevo-SKY to cała rodzina nowych sterowników, która składa się z komputerów gazowych o nazwach :

 • Jet
 • SUN
 • MAX
 • DIRECT ( wtrysk bezpośredni LPG )

Spotkałem się z przypadkiem, że Mazda RX-8 z silnikiem Wankla pracowała na gazie pod nadzorem sterownika KME Nevo. To pokazuje jak zaawansowane są sterowniki LPG produkowane przez firmę KME.  

Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda sterownik Nevo-SKY w wersji Jet ECO.

KME Nevo-SKY Jest Eco zestaw elektronika sterująca

Jako ciekawostkę dodam, że Nevo-SKY to pierwsza na rynku rodzina sterowników która ma w obudowie „odpowietrznik hydrofobowy”. To cudo ma odpowiadać za prawidłową wilgotność i ciśnienie wewnątrz obudowy sterownika. Ot, taka ciekawostka.

Czysto teoretycznie to może być pożyteczny wodotrysk. W praktyce do tej pory żaden sterownik tego nie miał i wszystkie działały bez większych problemów.

Program do sterowników KME Nevo-SKY

Poniżej widzisz jak wygląda program do konfiguracji i strojenia rodziny komputerów gazowych Nevo-SKY.

Podobnie jak sterowniki z rodziny Nevo-SKY są ewolucyjnym rozwinięciem wcześniejszych modeli sterowników KME Nevo podobnie sprawa ma się z programem do ich konfiguracji.

Tak wygląda program do KME Nevo-SKY

Program do KME Nevo-SKY regulacja i konfiguracja instalacji LPG

 

Nowy program powstał na bazie doświadczeń zebranych przy wcześniejszych projektach. Dlatego bardzo przypomina program do zwykłego KME Nevo.

Jeżeli zagłębisz się w program to zobaczysz, że jest on jednak

 • zdecydowanie bardziej rozbudowany
 • ma więcej opcji
 • więcej ustawień
 • bardziej rozbudowane możliwości personalizacji ustawień
 • oferuje bardziej precyzyjne strojenie instalacji LPG. 

Na pewno na pochwałę zasługują rozbudowane zostały moduły odpowiedzialne za ręcznie wprowadzane korekty dawkowania LPG.

W tej wersji programu jest ich więcej ale, też wymagają od użytkownika więcej wiedzy co robi i dlaczego coś robi. Jeżeli chcesz żeby regulacja instalacji LPG była zrobiona przez fachowca to zapraszamy do naszej firmy LpgMastes.

Powtórzę to jeszcze raz. Program do regulacji sterowników Nevo-SKY jest bardzo zaawansowanej i wymaga od użytkownika dużej wiedzy.

W zamian oferuje niemal perfekcyjne możliwości wyregulowania instalacji gazowej w każdych warunkach pracy silnika. Niezależnie czy chodzi o korygowanie dawki gazu w funkcji obrotów silnika (RPM) czy na przykład od stopnia obciążenia silnika.

Możesz definiować nawet własne tabele korekt !!! Na zdjęciu powyżej odpowiadają za to dwie zakładki : UNI1 i UNI2.

Właśnie w tych zakładkach możesz definiować niestandardowe rodzaje korekt paliwowych.

Jednak musisz być wyjątkowo ostrożny, jeżeli zaczniesz  bawić się takimi uniwersalnymi korektami jak dziecko zapałkami, to możesz w skrajnym przypadku uszkodzić silnik w samochodzie.

 

Pokaże Ci jeszcze jak wygląda program do „starego” KME Nevo

Ford Focus sterownik KME Nevo

Jak widzisz oba programy są do siebie podobne. Jednak nowszy program do KME Nevo-SKY jest rozbudowany o nowe funkcje i korekty, które można ręcznie definiować. 

KME Nevo-SKY Jet ECO

Dopisek ECO przy sterowniku Nevo-SKY Jet oznacza, że ten komputer gazowy nie ma modułu do odczytu danych z systemu OBD II w samochodzie. To główna cecha, która odróżnia ten sterownik od bardziej rozbudowanego KME Nevo-SKY MAX.

W takim razie co takiego ciekawego ma do zaoferowania sterownik z serii Nevo Jet ?

Przede wszystkim coś co firma KME nazywa systemem eksperckim SKY.

W dużym skrócie system ten odpowiada za automatyczne wykrywanie nieprawidłowości w konfiguracji i działaniu instalacji gazowej LPG.

System ekspercki SKY generuje podpowiedzi i ostrzeżenia oraz sugeruje rozwiązania. Każde wystąpienie ostrzeżenia uruchomia sygnaliza­cję dźwiękową, tak by nie przeoczyć momentu pojawienia się udzielanej wskazówki.

Z każdym wydaniem programu do konfiguracji sterowników z rodziny KME Nevo-SKY SYSTEM EKSPERCKI SKY ma rozszerzaną bazę wiedzy, aby pomagać w kalibracji aut.

W dodatku wielką zaletą tej platformy są wbudowane zaawansowane narzędzia diagnostyczne.

Dostajemy też funkcjonalności umożliwiające szybka diagnozę usterki instalacji LPG. Należy do nich zaliczyć:

 • rozbudowany rejestrator parametrów z wyszukiwaniem konkretnych zdarzeń
 • zaawansowane mechanizmy wspomagające serwis instalacji
 • usprawniony mechanizm odczytu czasu wtrysku benzyny
 • nowy przełącznik gaz <-> benzyna. Tym razem mamy centralkę z diodami RGB.

Oczywiście możliwości sterowników z rodziny KME Nevo-SKY są zdecydowane większe niż tu wspomniałem. Myślę, że nie ma sensu zanudzać Ciebie danymi technicznymi, które zwykłemu użytkownikowi i tak nic nie mówią.

Dlatego wolę jako człowiek, który związany jest z branżą autogazu od ponad 20 lat przekazać Ci moje odczucia i spostrzeżenia o sterownikach z rodziny KME Nevo-SKY.

 Podsumowanie i Rekomendacja

W mojej opinii rodzina sterowników KME Nevo-SKY to produkt najwyższej jakości. Ze wszech miar godny polecenia.

Bez wątpienia ta nowa rodzina sterowników sprawdzi się w każdym samochodzie. Możliwości techniczne i jakość wykonania tych sterowników gazowych zasługują na najwyższe uznanie.

Dlatego biorąc to wszystko pod uwagę, z czystym sumieniem polecam Ci montaż instalacji LPG opartej o sterowniki firmy KME.

Czy sterownik Nevo-SKY Jet ma wady?

Tak , ma jedną. Niestety jest wyraźnie droższy niż jego starszy brat KME Nevo ( bez dopiska SKY). Z tego powodu nie warto go montować w samochodach które mają 15-20 lat. Tam doskonale sprawdzi się zwykłe KME Nevo.