sterownik Landi Renzo Omegas

Landi Renzo OMEGAS sterownik LPG

LandiRenzo Omegas to produkt włoskiej firmy LandiRenzo. Włochy podobnie jak Polska to duży rynek autogazu. Jak wygląda typowa

Landi Renzo Omegas instalacja LPG

Landi Renzo Omegas to produkt włoskiej firmy Landi Renzo. Ta firma istnieje na rynku instalacji LPG od wielu wielu lat.

Instalacja LPG landi Renzo Omegas przeznaczona jest do silników z wtryskiem pośrednim. A więc to tak zwana instalacja LPG IV generacji.


Spis treści


Inna włoska marka to na przykład Lovato. W dużej mierze produkty obu firm są do siebie podobne. Więcej o instalacji LPG Lovato przeczytasz na moim blogu  https://lpgmasters.pl/lovato-smart/ .

Włoskie instalacje maja pewną specyficzną cechę różniącą je od polskich instalacji LPG. Włosi zasadniczo sprzedają całe tzw. „kity gazowe”. Landi Renzo Omegas to zestaw, w którym jest od razu :

  • sterownik Landi Renzo Omegas
  • dedykowany reduktor LPG
  • dedykowane wtryskiwacze LPG.

Reduktor IG1 do instalacji gazowej Omegas oraz wtryskiwacze do tej instalacji widzisz na zdjęciach poniżej.

Sterownik widzisz na zdjęciu tytułowym do tego wpisu na blogu.

Reduktor IG1

Landi Renzo Omegas reduktor IG1 do instalacji LPG

Warto żebym dodał, że reduktor IG1 ma solidną budowę, jednak jest to wielka i ciężka „cegła” z innej epoki gazowej.

W dodatku reduktor jest w zestawie z jednym z najgorszych elektrozaworów gazowych jakie w życiu spotkałem.

Chodzi o ten „złoty” element na zdjęciu powyżej. Wewnątrz jest filtr fazy ciekłej, który jest pierwszym stopniem filtracji gazu LPG z brudu.

Zasadniczo na zdjęciu wszystko wygląda ładnie. Jednak w realnym życiu okazuje się, że wymiana filtra fazy ciekłej to droga przez mękę. Najczęściej kończy się na tym, że trzeba wymontować cały reduktor.

Dopiero wtedy na stole warsztatowym odkręcić elektrozawór gazowy od reduktora i wymienić w zaworze gazowym filtr fazy ciekłej.

Potem znowu dokręcić elektrozawór do reduktora i zamontować taka „cegłę” znowu w samochodzie. Jeżeli masz problem i potrzebna jest naprawa instalacji LPG Warszawa  to zapraszam do naszej firmy Lpgmasters, pomożemy.

Wymiany filtra w instalacji gazowej Landi Renzo Omegas, która dla sprawnego gazownika powinna trwać 5 minut potrafi zająć 1 godzinę a nawet dłużej ciężkiej i brudnej roboty. Dlaczego tak jest? Elektrozawór gazowy LPG zabezpieczony jest pierścieniem Segera.

Dlatego demontaż zaworu gazowego bez demontażu reduktora gazowego LPG  jest praktycznie niemożliwy.

Powiem szczerze, nie lubię tego reduktora. Poza tym oryginał od Landi Renzo jest bardzo drogi. Nie warto go kupować i przepłacać.

 

Wtryskiwacze MED

Instalacje LPG firmy Landi Renzo ( tzw. IV generacji ) sprzedawane są w komplecie z wtryskiwaczami MED. Jak wygląda listwa wtryskowa MED widzisz na zdjęciu poniżej. 

nowe wtryskiwacze MED pomarańczowe

Dla przykładu na kolejnym zdjęciu widzisz jak wygląda taka listwa wtryskiwaczy LPG po przebiegu około 60 000km. Praktycznie nie nadaje się ona do dalszego użytku.

zepsute wtryskiwacze MEDWydajność wtryskiwaczy MED określa się na podstawie koloru plastikowego kapselka.

Sprawę komplikuje to, że Landi Renzo jakiś czas temu zmodernizowało swoje wtryskiwacze i jednocześnie zmienili oznaczenia kolorów. Na szczęście podam Ci stare i nowe oznaczenia kolorów.

wtryskiwacze MED stare oznaczenia :

wtryski MED stare oznaczenia tabela z kolorami

 

wtryskiwacze MED nowe oznaczenia :

wtryski MED nowe oznaczenia tabela z kolorami

Warto żebyś wiedział, że nowe wtryskiwacze od starych różnią się trochę budową.

Producent zapewnia, że poprawił w nowej wersji liniowość pracy wtryskiwacza. Co to znaczy i jak to mierzył nie informuje :).

Jak widzisz, wydajność nowych i starych wtryskiwaczy jest taka sama. Za to na pewno mają solidną budowę.

Znowu mogę im zarzucić , że mają moim zdaniem za duże gabaryty. Czasami ciężki jest je rozsądnie zamontować przy silniku.

Niestety wtryskiwacze MED nie są odporne na brudny gaz jaki mamy w Polsce. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze stosować dobrej jakości filtr fazy lotnej.

Nie warto skusić się na najtańsze filtry ponieważ takie oszczędności mogą mieć opłakane skutki.

Jeżeli brudny gaz uszkodzi wtryskiwacze, to być może będziesz musiał wymienić nawet całą listwę wtryskiwaczy MED na nowe.

Niestety te wtryski są skandalicznie drogie. W tej chwili ( październik 2020) nowa listwa wtryskowa na 4 cylindry kosztuje około 900-1000zł !!!

Do tego dolicz jeszcze koszty robocizny.  Dlatego wadzę, żebyś nie oszczędzał na dobrych filtrach fazy lotnej.

Jednak to nie koniec złych wiadomości. Wymiana wtrysków MED na inne lepsze i tańsze, jak choćby polskie wtryskiwacze Barracuda jest bardzo utrudniona.

Można to zrobić jednak operacja ta jest bardzo kłopotliwa i wymaga  modyfikacji pewnych plików z ustawieniami w programie do obsługi instalacji Omegas.

Sterownik Omegas

Wtryskiwacze MED są dedykowane do współpracy ze sterownikiem Landi Renzo Omegas. Firma Landi Renzo robi wszystko aby zapewnić sobie monopol na wtryskiwacze do swoich instalacji.

Tak, dobrze się domyślasz. Chodzi o pieniądze. Landi Renzo traktuje swoich klientów jak owce do strzyżenia.

Jak wygląda sterownik możesz zobaczy na zdjęciu na samej góre tego wpisu na blogu.

Sterownik Omegas to typowa włoska konstrukcja. Strojenie polega na wypełnieniu specjalnej macierzy „magicznymi” liczbami.

Ta metoda jest bardzo niewygodna i czasochłonna. Zdecydowanie lepsze podejście mają polscy producenci instalacji LPG.

W polskich sterownikach strojenie opiera się na tzw. mnożniku oraz poprawkach robionych za pomocą tzw. korekt.

Sterownik LPG Omegas to dobry sterownik. Ma jednak parę wad. Po pierwsze małe możliwości konfiguracyjne w porównaniu do polskich sterowników LPG.

Po drugie sterownik Omegas współpracuje tylko z kilkoma typami wtryskiwaczy.

Polskie komputery gazowe współpracują przeważnie z 15-20 typami wtryskiwaczy. Dzięki temu masz wolność wyboru podzespołów do instalacji gazowej.

Nie jestem przeciwnikiem sterowników Omegas, jednak uważam je za zbyt prymitywne i niedostosowane do współczesnych realiów.

Podsumowanie

Patrząc całościowo na instalację gazową Landi Renzo Omegas to mogę bez obawy powiedzieć, że jako całość całkiem przyzwoita instalacja LPG.

Jednak…….

Jednak cena podzespołów i części zamiennych jest zdecydowanie przesadzona.

Reduktor i wtryskiwacze są trochę z inne epoki, są zbyt duże i mało odporne na polski zanieczyszczony gaz.

Sposób regulacji instalacji gazowej w programie do instalacji Omegas jest bardzo prymitywny.

Ilość dodatkowych opcji pozwalających precyzyjnie wystroić instalację LPG jest bardzo uboga. Dobre zestrojenie instalacji Landi Renzo Omegas bez skorzystania ze skanera OBD i odczytu korekt paliwowych jest niemożliwe.

Jeżeli masz już w swoim samochodzie instalacje gazową Omegas to trudno musisz z tym żyć.

Jednak jeżeli chcesz dopiero założyć gaz w swoim samochodzie to radzę Ci żebyś pod żadnym pozorem nie godził się na montaż instalacji gazowej Omegas.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jakakolwiek polska instalacja LPG.

Na przykład 4Save BEST, Stag Qbox, KME Nevo, Lpgtech DUO, Zenit Blue Box, Optima Expert.