Lexus RX330 instalacja gazowa LPG KME Gold GT

Lexus RX330 instalacja LPG

Lexus RX330 z silnikiem V6 to wdzięczny obiekt do montażu LPG. Zrobienie dobrego montażu gazu w tym samochodzie

Lexus RX330 instalacja LPG

Tym razem skupię się tym jaki reduktor gazowy jest właściwy do konkretnego samochodu. Reduktor KME Gold GT to parownik gazowy przeznaczony do silników o dużej mocy.


Spis treści


Samochód taki jak Lexus RX330 to kolejny przykład japońskiej marki, której samochody doskonale nadają się do montażu instalacji LPG. Na zdjęciu poniżej widzisz przykład instalacji gazowej założonej w samochodzie Lexus RX330.

Jeżeli chcesz zrobić montaż instalacji LPG w Warszawie w swoim Lexusie to zapraszamy do naszej firmy LpgMasters. Samochód jak widzisz ma silnik sześciocylindrowy V6.

Po to żeby zapewnić prawidłową pracę silnika na gazie, w tym konkretnym przypadku użyty jest reduktor KME Gold GT.

Luxus RX330 elementy składowe instalacji LPG

Lexus RX330 reduktor KME Gold GT instalacja LPG

Dlaczego reduktor KME Gold GT ?

Silniki o dużej mocy i dużej pojemności takie jak Lexus RX330 bezwzględnie wymagają podzespołów gwarantujących bardzo dużą wydajność podawania gazu do silnika.

Dobry gazownik tak dobiera podzespoły instalacji LPG aby był odpowiedni zapas mocy. Nigdy nie montuje podzespołów, które są „na styk”.

Na przykład, jeżeli silnik ma moc 150KM to zadbaj o to, żeby gazownik zamontował taki reduktor LPG, który obsłuży minimum 200KM. Jeżeli chcesz odrobinę więcej wiedzy to czym jest reduktor LPG   polecam na przykład Wikipedię.

Użyty w aucie Lexus RX330 reduktor KME Gold GT ma moc znamionową ponad 300KM !!! Tak duży zapas mocy to podstawa stabilnej pracy silnika samochodowego na gazie.

Moc silnika jaką może obsłużyć reduktor LPG to nie wszystko. Ważne jest żeby parownik nie miał zmian cisnienia gazu przy zmianach obciążenia silnka. Podobnie bardzo ważne jest żeby reduktor gazowy nie wychładzał się. To bardzo ważny parametr.

Reduktor KME Gold GT na szczęście jest bardzo stabilny pod względem ciśnienia LPG. Podobnie dobrze prezentuje się jeżeli chodzi o stabilność temperaturową. Nawet jeżeli gwałtownie naciśniesz pedał gazu to reduktor KME Gold GT utrzyma założone warunki pracy instalacji LPG. 

Dobór wtryskiwaczy LPG

Oprócz obsługiwanej mocy bardzo ważna jest wydajność podawania gazu w jednostce czasu. Za ten bardzo ważny parametr odpowiadają wtryskiwacze gazowe LPG. Mówiąc w skrócie, chodzi o to, że wtryskiwacz musi w bardzo krótkim czasie kiedy jest otwarty podać odpowiednią dawkę gazu do cylindra.

Co z tego, że reduktor KME Gold GT zapewni wystarczającą ilość gazu jeżeli wtryskiwacze nie są w stanie „wstrzyknąć ” tego gazudo cylindra?

Lexus RX330 wymaga użycia bardzo wydajnych i szybkich wtryskiwaczy LPG. To cecha wielu samochodów azjatyckich. Nie tylko Toyoty czy Lexusa.

Dlatego w pewnych silnikach musisz stosować odpowiednio wydajne wtryskiwacze. Zauważ że, w omawianym samochodzie pracują wtryskiwacze Yeti Plus. Po pierwsze chcę żebyś wiedział, że to bardzo dobre wtryski LPG. Wtryski Yeti i Yeti Plus to bardzo solidna i trwała konstrukcja.

W zasadzie to kuzyn, a może klon, wtryskiwaczy Barracuda. Yeti Plus ma większą wydajność gazu liczoną w [NL/min] ( litry na minutę) niż standardowe Yeti bez dopiska Plus. To jedyna różnica między nimi.

Dodam jeszcze, że oprócz wydajności bardzo ważna jest szybkość otwierania się i zamykania wtryskiwacza LPG. Po pierwsze, te dwa parametry wpływają na ilość zużytego gazu podczas jazdy.

Po drugie, czym krótszy czas otwarcia i zamknięcia wtrysku gazowego tym efektywniej zachodzi spalanie mieszanki w cylindrze.

Regulacja instalacji LPG

Lexus RX330 nie wymaga wyjątkowo zaawansowanego sterownika.Myślę jednak, że warunkiem rozsądnego podejścia do montażu instalacji LPG jest wybranie najlepszego dostępnego sterownika LPG. 

Bardzo dobrym wyborem jest na przykład sterownik KME Nevo. Mimo że, ta konstrukcja ma już swoje lata, to wciąż jest to jeden z najlepszych na rynku sterowników gazowych.

Poniżej na zdjęciu widzisz jak wygląda program do konfiguracji instalacji LPG w sterowniku KME Nevo.

KME Nevo regulacja instalacji mnożnik

Więcej o KME Nevo możesz przeczytać na moim blogu https://lpgmasters.pl/ford-focus-montaz-lpg/. KME Nevo posiada bardzo duże możliwości regulacji i wprowadzania ręcznie tzw. korekt. W rękach dobrego gazownika ten sterownik pozwala perfekcyjnie zestroić instalację LPG w samochodzie.

Nie będę w tym miejscu wyjaśniał co to są korekty i na co pozwalają. Jeżeli przejrzysz wpisy na blogu to bez problemu znajdziesz mnóstwo informacji o korektach paliwowych.

KME Nevo to na tyle zaawansowany technicznie sterownik, że potrafi współpracować z z systemem OBD II samochodu. Dzięki tej funkcjonalności masz jeszcze większe możliwości optymalnego wystrojenie instalacji gazowej.

Na koniec powiem Ci, że obsługa OBD II to bardzo dobra rzecz ale szczerze mówiąc można się bez tego obejść.

Lexus RX 330 będzie dobrze pracował na gazie bez „magicznej” adaptacji OBD. Dobry gazownik potrafi poradzić sobie doskonale bez modułu OBD II.

Podsumowanie

W tym wpisie pokazałem Ci jak może wyglądać dobrej jakości instalacja LPG w japońskim samochodzie. W tym wpisie chciałem zwrócić Twoją uwagę na właściwy dobór reduktora LPG.

Bardzo polecam Ci kiedy robisz montaż LPG albo naprawę wybrać reduktor KME Gold GT. To mocna i solidna konstrukcja.

Na pewno gwarancją zadowolenia z jazdy na gazie jest właściwy wybór instalacji gazowej oraz gazownika z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Wisienką na torcie w samochodzie Lexus RX330 jest zawór tankowania gazu zamontowany obok wlewu benzyny. Czyli tak zwany zawór tankowania LPG ukryty „pod klapką”. Co mogę jeszcze dodać?

Chcesz jeździć tanio? Przyjedź do nas na benzynie a my sprawimy, wyjedziesz na gazie. Zapraszamy do warsztatu LpgMasters.

Lexus Rx330 wlew gazu LPG obok wlewu benzyny