Lovato Smart ustawienie obrotów przełączania na gaz

Lovato Smart instalacja lpg

Lovato Smart to włoska instalacja sekwencyjna obecna od dłuższego czasu na polskim rynku. Idea przyświecająca powstaniu różni się

Instalacja gazowa Lovato Smart

 

Lovato Smart to produkt włoskiej firmy Lovato. Firma ta ma długa, wieloletnią historię w branży instalacji gazowych lpg. W Polsce pierwsze instalacje lpg marki Lovato pojawiły się na samym początku lat 2000-nych. Tak jak wielu innych producentów Lovato zaczynało od produkcji i sprzedaży instalacji gazowych I generacji. Z czasem wprowadzali coraz bardziej zaawansowane produkty. Kiedy nastał czas instalacji gazowych sekwencyjnych IV generacji firma wypuściła na rynek swój autorski system Lovato Smart. Myślę że nie jeden dobry serwis lpg w Warszawie czy innym mieście miał okazję zetknąć się z tym serownikiem lpg.

Lovato Smart to nie tylko sam sterownik o takiej samej nazwie a cała instalacja gazowa lpg. W jej skład wchodzi

  • sterownik lpg Smart
  • reduktor lpg
  • specjalne wtryskiwacze lpg
  • czasami jeszcze firmowy wielozawór lpg Lovato.

Lovato Smart patrząc na chłodno to w większości standardowa pod względem działania i komponentów instalacja gazowa lpg. A jaka jest największa różnica w stosunku do na przykład polskich instalacji LPG ? Kiedy kupujesz Lovato Smart to musisz kupić wszystkie podzespoły instalacji gazowej od firmy Lovato. Innej opcji nie ma i jest to świadoma polityka tej firmy !!! Oczywiście producent przedstawia swoje racje, że to jest najlepsze rozwiązanie. Na pewno jest najlepsze dla właścicieli  firmy Lovato bo więcej zarabiają. Dla właściciela samochodu gdzie montowana jest na przykład instalacja lpg Lovato Smart wcale to takie dobre być nie musi.

Warto zaznaczyć, że polscy producenci instalacji lpg stosują odmienne podejście. Zobacz jak polski sterownik gazowy pracuje razem z włoskimi wtryskiwaczami Tomasetto  https://lpgmasters.pl/stag-200-gofast/ . Możesz kupić na przykład : sterownik KME Nevo, reduktor lpg Shark a wtryski AC W02 i wszystko będzie doskonale współpracować ze sobą.

 

Lovato Smart zalety i wady

Mogę się zgodzić, że kupowanie całego gotowego tzw. kitu LPG od jednego producenta może mieć dla niektórych zalety. Zwłaszcza dla warsztatów gazowych które same siebie używają za „renomowane”. Nie muszą myśleć, zastanawiać się czy wtryskiwacze lpg albo reduktor gazowy jest odpowiednie do danego silnika. Po co myśleć ? Lepiej wyjąć z pudełka klocki, które dostarczył „Wielki Brat”. Jednak nie zaprzeczam, że są przypadki, że takie podejście dobrze się sprawdza.

Ja jednak hołduję zasadzie, że profesjonalny gazownik , fachowiec dobiera podzespoły indywidualnie do konkretnego silnika. Tylko takie podejście moim zdaniem gwarantuje optymalne działanie instalacji gazowej w samochodzie.

Niestety istniej znacznie gorsza strona sprzedawanych kompletnych instalacji lpg takich jak choćby Lovato Smart. Okazuje się, że kiedy instalacja gazowa ma usterkę i trzeba wymienić wtryskiwacze lpg albo reduktor lpg to okazuje się, że ceny części zamiennych są niezwykle wysokie !!!

Dla przykładu powiem Ci, że cena wtryskiwaczy do Lovato Smart jest 2 razy wyższa niż cena doskonałych polskich wtryskiwaczy Barracuda czy wtryski lpg AC W03. Podobnie wprawa wygląda kiedy musisz wymienić reduktor lpg. Oryginalny reduktor Lovato jest mniej więcej 2 razy droższy od polskich reduktorów gazowych takich jak na przykład KME Tur albo reduktor AC R02.

Wbrew pozorom to nie koniec problemów. Każda instalacja gazowa wymaga okresowego przeglądu i serwisu. W przypadku Lovato Smart ale także na przykład instalacji gazowej BRC teoretycznie, a często niestety również faktycznie jesteś przywiązany do warsztatu gdzie robiłeś montaż gazu w samochodzie.Dzieje się tak ponieważ tylko „autoryzowane” warsztaty z sieci Lovato mają dostęp do odpowiedniego oprogramowania bez którego regulacja instalacji lpg nie jest możliwa. 

Na szczęście dobry serwis lpg taki jak LpgMasters potrafi sobie z tym poradzić. Nasza firma zapewniamy pełne wsparcie, regulację, serwis instalacji gazowej Lovato Smart.

Na pocieszenie powiem Ci, że znacznie, znacznie gorzej jest w przypadku nieszczęśników którzy władowali się w instalacje gazowe firmy BRC. Oni to dopiero maja przechlapane :). Nieszczęśnikom którzy mają instalację BRC poświęcę w przyszłości osobny wpis na moim blogu.

 

Program do Lovato Smart

Firma Lovato tak jak każdy szanujący się producent instalacji lpg dostarcza porządne oprogramowanie konfiguracji i regulacji instalacji gazowej. Poniżej widzisz zrzuty ekranu z programu do instalacji lpg Lovarto Smart. W tym przypadku jest to najnowsza najbardziej rozbudowana wersja programu. Wcześniejsze wersje były celowo mocno „przycięte”. Jednak napór konkurencji ( zwłaszcza polskiej) zmusiło firmę Lovato do wypuszczenia wreszcie poważnego programu do regulacji Lovato Smart a nie atrapy programu jak to było wcześniej.

 

Lovato Smart Konfiguracja instalacji lpg

Lovato Smart mapa gazu

Niestety nadal Włosi nie dorośli do tego żeby wzorem polskich producentów stosować do regulacji instalacji gazowej tzw. mnożnika. Zamiast tego cały czas bazują na archaicznej mapie czasy wtrysku w funkcji obrotów silnika. Nie zrozum nie źle. Mapa pozwala bardzo dobrze zestroić instalację gazową jednak wymaga zdecydowanie więcej czasu i doświadczenia od gazownika niż jakby to robić za pomocą mnożnika.

 

Lovato Smart korekcja temperatury

Na szczęście w prezentowanej wersji programu odblokowana jest możliwość ręcznej modyfikacji korekt od temperatury reduktora oraz korekty od temperatury gazu. Zrobione jest to niestety w sposób uproszczony. Polskie programy do regulacji gazu pozwalają na zdecydowanie większą swobodę w ustawianiu i modyfikacji wspomnianych korekt.  Mimo to należy pochwalić Lovato że odblokowali możliwość edycji korekt.

 

Moja opinia o Lovato Smart

Na początek napiszę szczerze, że osobiście jestem zwolennikiem montażu instalacji lpg produkowanych w Polsce. Niektóre z powodów opisałem wyżej.  Mimo to przyznaję, że Lovato Smart to porządny system. Instalacja dobrze założona a przede wszystkim prawidłowo wyregulowana będzie pracować w większości samochodów bezproblemowo.

Jednak dla mnie ogromnym minusem takich instalacji lpg jak Lovato albo BRC są bardzo drogie części zamienne. Poza tym całkowicie nie do zaakceptowania jest polityka tych firm polegająca na blokowaniu dostępu do oprogramowania.