Nissan Quest jak instalacja LPG?
Nissan Quest to duży samochód z silnikiem V6 i mocy około 200KM. Ten konkretny model Nissana jest w Polsce niedostępny, został sprowadzony z USA. Ten przykład pokazuje, że dobry warsztat LPG Ursynów poradzi sobie nawet z nietypowymi zleceniami. W tym konkretnym przypadku instalacja LPG oparta jest o sterownik Tech 326 firmy LpgTech. Dla gazownika w tym samochodzie są co najmniej 3 wyzwania :
- mało miejsca pod maska samochodu
- zapotrzebowanie silnika na paliwa LPG
- prawidłowe wystrojenie Nissana Quest w realnych warunkach drogowych
Pokażę Ci teraz jak to zrobić. Na co zwrócić uwagę żeby nie było potem kłopotów.
Sterownik LPG Tech 326
Komputer gazowy Tech 326 OBD to nowoczesna i zaawansowana technicznie jednostka sterująca instalacją gazową. Sterownik posiada wiele nowoczesnych rozwiązań dzięki którym może z powodzeniem nadzorować pracę instalacji gazowej praktycznie w każdym samochodzie. Dopisek w nazwie OBD świadczy o tym, że sterownik Tech 326 OBD może korzystać z informacji pobieranych z pokładowego systemu diagnostyki OBD2 w samochodzie. Głównie chodzi o możliwość „podglądu” przez sterownik LPG korekt paliwowych LTFT i STFT. Jako wisienkę na torcie dostajesz możliwość kasowania błędów pomarańczowej lamki „check engine”.
Sterownik Tech 326 OBD posiada również pełny zestaw korekt ręcznych i automatycznych jakie powinien oferować nowoczesny komputer gazowy.Doskonale sprawdza się w trudnych do zagazowania samochodach //lpgmasters.pl/subaru-outback-h6-245km/ . Podałem Ci odnośnik do ciekawego pod względem technicznym montażu gazu w Subaru z silnikiem boxer H6. Tech 326 doskonale poradził sobie w tym samochodzie i to nawet bez korzystania z modułu OBD.
Zamontowana instalacja gazowa Tech 326
Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda w rzeczywistości Nissan Quest z instalacją LPG. Żółtym kolorem zaznaczyłem umiejscowienie filtrów LPG. Po pierwsze warto żebyś zwrócił uwagę, że jest do nich bardzo łatwy dostęp. Dzięki temu w przyszłości właściciel będzie miał szybko robiony okresowy serwis instalacji gazowej. Po drugie zwróć uwagę, że są tutaj aż 3 filtry a nie jak to zwykle bywa dwa. To nie jest przypadek tylko świadoma i odpowiedzialna decyzja gazownika robiącego montaż. Wierz mi, że przy takich silnikach jest ten ma to znaczenie.
Pewnie nie jeden partacz dałby tylko 2 filtry zamiast 3, bo szkoda by mu było pieniędzy na dodatkowy zakup. Niestety to jest norma w polskich realiach. Powiem Ci więcej. Znaczenie ma nie tylko ilość filtrów LPG ale też ich jakość. Filtr filtrowi nie jest równy. Ale to już opowieść na całkiem inny wpis na moim blogu.
Profesjonalny montaż instalacji LPG
Prawidłowy dobór podzespołów gazowych to jedno, a prawidłowy, profesjonalny montaż gazu w samochodzie to już całkiem inna sprawa. Wiele można opowiadać jak powinien wyglądać porządny zrobiony gaz w samochodzie. Tutaj skupię się na bardzo ważnej sprawie jaką jest zdjęcie kolektora dolotowego żeby zrobić poprawny montaż króćców gazowych.
Ważne jest miejsce wiercenia a nawet kąt pod jakim wkręcane są króćce podające gaz do każdego z cylindrów w silniku. Zrobienie prawidłowych wierceń jest bardzo trudne a czasami wręcz niemożliwe bez zdjęcia kolektora ssącego. Tak właśnie jest w przypadku Nissana Quest.
Kolejna sprawa to wymiana uszczelek pod kolektorem dolotowym. Na zdjęciu poniżej widzisz jak wyglądają stare uszczelki i nowa, która będzie założona przy montażu gazu w Nissanie Quest. W tym samochodzie trzeba wymienić aż 3 uszczelki.
Warto żebyś zapytał warsztat gdzie robisz montaż instalacji gazowej czy zdejmują kolektor dolotowy. Dlaczego jest to istotne? Jeżeli samo zdjęcie starych uszczelek nie podsuwa Ci takiej potrzeby to wiedz, że może to mieć istotny wpływ na pracę silnika na gazie ale też na benzynie. Wiąże się to z tym, że przez stare, poniszczone uszczelki może być zasysane tzw. „lewe powietrze”. W konsekwencji może pojawić się falowanie w pracy silnika.
Przy pracy na benzynie jest to mniej odczuwalne jednak gaz jest znacznie bardziej wrażliwy na „lewe powietrze”. Natychmiast objawia się to mniejszym lub większym falowaniem obrotów silnika. To co napisałem to tylko najmniej dolegliwe problemy. Mogą być inne, powodujące jeszcze gorsze problemy. A wszystko przez taki szczegół jak stare uszczelki pod kolektorem dolotowym w silniku. Warto żebyś wiedział, że zdjęcie a potem założenie kolektora dolotowego to z reguły czasochłonna operacja. Zajmuje średnio kilka godzin. Ale w skrajnych przypadkach nawet cały dzień. Na przykład tak to wygląda w przypadku Subaru Outback z silnikiem H6.
Gazownik gazownikowi nierówny
Tego typu reguł dotyczących poprawnego montażu instalacji LPG w samochodzie jest znacznie więcej. Montaż gazu w samochodzie to mieszanka wiedzy, doświadczenia, precyzji i odrobiny „magii” której nie znajdziesz w internecie na żadnym forum. Innymi słowy doświadczony gazownik to przynajmniej 50% sukcesu przy montażu gazu w samochodzie.
Dlatego możesz spotkać się z tym, że dostaniesz różną wycenę za montaż LPG w różnych warsztatach. Jak myślisz czy ktoś kto oferuje super atrakcyjną cenę będzie zdejmował kolektor dolotowy żeby poprawnie wkręcić króćce gazowe? Czy założy nowe uszczelki pod kolektor ssący? Odpowiedzi na te pytania pozostawiam Tobie. Pewnie bez problemu domyślasz się jakie są te odpowiedzi. W końcu małym, naiwnym dzieckiem już nie jesteś.