Sterownik gazowy OMVL Dream XXI N

Sterownik lpg OMVL Dream XXI N czy też jak mówią inni komputer gazowy jest produkcji włoskiej. Sterownik ten był w Polsce popularny na początku lat 2000-nych. W tamtych czasach na rynku dopiero zaczęły się pokazywać instalacje gazowe sekwencyjne IV generacji. Włoscy producenci byli wtedy potentatami w produkcji instalacji gazowych lpg.

Do czasu aż polscy producenci tacy jak KME czy firma AC nie wprowadzili swoich instalacji lpg sekwencyjnych : KME Akme, KME Diego, Stag 300 w Polsce masowo montaże lpg robione były z wykorzystaniem instalacji lpg OMVL Dream XXI N.

Na widocznym wyżej filmie widzisz jak wygląda program do konfiguracji instalacji gazowej OMVL Dream XXI N. Szczerze mówiąc w porównaniu do polskich programów do konfiguracji sterowników gazowych to włoski program jest bardzo ubogi. Daje bardzo bardzo skromne możliwości jeżeli chodzi na przykład o możliwość wyboru z listy wtryskiwaczy lpg. Sterownik Dream XXI N pozwala wybrać raptem 3 możliwe do użycia typy wtryskiwaczy lpg. A dowolny polski sterownik lpg, na przykład Stag 300 potrafi współpracować z co najmniej kilkunastoma typami wtryskiwaczy gazowych. Jak wygląda instalacja lpg oparta o polski sterownik gazowy 4Save BEST możesz przeczytać w innym wpisie na moim blogu //lpgmasters.pl/nissan-micra-instalacja-lpg-4save-best/

 

OMVL Dream XXI N lista wtryskiwaczy

  • OMVL Fast  (chyba chodzi o OMVL RegFast)
  • Valtek 30/37, tanie bardzo słabe wtryskiwacze
  • Emer 34 , nie mam pojęcia to to jest

Stag 300 lista wtyskiwaczy (część)

  • Matrix
  • IG1
  • IG5
  • Hana
  • AC W01
  • AC W02
  • AC W03
  • RegFast
  • Dymco
  • Keihin
  • Magic Jet
  • Lovato
  • Valtek 30/37

Analogicznie sytuacja wygląda z doborem czujników temperatury. W przypadku sterownika OMVL Dream XXI N musisz używać tylko jeden „poprawny politycznie” czujnik temperatury gazu i czujnik temperatury reduktora lpg. W dowolnym polskim sterowniku nawet tych z linii ekonomicznej takich jak Stag 4 Plus albo sterownik  Lpgtech DUO masz pełną swobodę wyboru czujników temperatury o różnych wartościach nominalnych rezystancji.

Sposób strojenia instalacji gazowej

Największą różnicą między włoskimi a polskimi sterownikami lpg jest sposób podejścia do sposobu zbierania tzw. mapy gazowej, która jest sednem strojenia a właściwie należałoby powiedzieć, nie tyle strojenia co wystrojenia instalacji lpg.

Z jakiejś niezrozumiałej dla mnie przyczyny włoscy producenci instalacji lpg z uporem wyższej sprawy używają do strojenia instalacji gazowej mapy gazowej w postaci macierzy. Wiersze mapy gazowej to są czasy wtrysku benzyny a wiersze mapy gazowej to są obroty silnika.

OMVL Dream XXI N strojenie mapa

W praktyce strojenie instalacji lpg w przypadku sterownika OMVL Dream XXI N czy też bardziej ogólnie wszystkie sterowniki firmy AEB polega mozolnym wpisywaniu właściwych wartości w poszczególne komórki mapy gazowej. Takie podejście zabiera bardzo dużo czasu, żeby zrobić to rzeczywiście porządnie. W trakcie jazdy testowej trzeba przełączać się między jazdą na benzynie i jazdą na gazie i obserwować parametry, których podgląd masz w programie do konfiguracji instalacji gazowej OMVL Dream XXI N.

Do tego dochodzą różnego rodzaje korekty jakie należy wprowadzić od innych czujników jak na przykład korekcje od temperatury gazu albo temperatury reduktora lpg. To jest jednak wyższa szkoła jazdy, żeby dopieścić i doszlifować strojenie instalacji lpg.


instalacja KME Nevo ustawienie mnożnika

Zupełnie inne podejście do procesu regulacji instalacji lpg podeszli praktycznie wszyscy polscy producenci instalacji gazowych. Powiem Ci wprost, że polacy wykazali się o wiele większą pomysłowością i opracowali oryginalny inny niż włoski system regulacji instalacji gazowej. Moim zdaniem nie tylko oryginalny ale zdecydowanie lepszy, praktyczniejszy i przyjemniejszy w pracy. Na początku lat 2000-nych Polacy uczyli się autogazu od Włochów ale dzisiaj to Włosi mogą się od Polaków uczyć jak robić sterowniki lpg i jak je programować. 

Na zdjęciu powyżej widzisz typowy dla polskich instalacji sposób regulacji instalacji gazowej z wykorzystaniem tzw. mnożnika. W tym przypadku jest to program do instalacji KME Nevo. Niebieska linia z niebieskimi kropkami, które można przesuwać góra, dół, lewo, prawo. Każde takie przesunięcie w „magiczny” sposób wpływa na wpisanie odpowiednich wartości do macierzy z mapą gazową.

Metoda z mnożnikiem jest zdecydowanym ułatwieniem dla gazownika. Zdecydowanie przyspiesza proces regulacji, strojenie jest łatwiejsze i bardziej przejrzyste jeżeli wiesz o co chodzi w strojeniu instalacji gazowej. 

KME Nevo mapa korekt

Oczywiście w polskich instalacjach lpg nadal masz możliwość wprowadzania danych bezpośrednio do komórek mapy gazowej. W tym jednak przypadku znaczenie wpisów do komórek mapy gazowej ma trochę inne znaczenie niż ma to miejsce w przypadku sterownika OMVL Dream XXI N i innych sterowników firmy AEB.

W polskich programach korekty wprowadzane wprost w mapie gazowej  są uzupełnieniem regulacji zrobionej za pomocą mnożnika. Często jest tak, że wystarczy regulacji wartości mnożnika i nie ma potrzeby dotykać mapy gazowej. To jest właśnie wielka zaleta sposobu regulacji instalacji lpg stosowanej w polskich sterownikach gazowych.