4Save Soft mnożnik i słupki

Regulacja lpg na korekty obd

Tym razem chcę przybliżyć temat strojenia gazu na korekty OBD. O co w tym chodzi , czy jest

Po co strojenie lpg na korekty OBD?

 

Odpowiedź na to pytanie może być bardzo szybka. Korekty OBD do strojenia lpg stosuje się po to, żeby zapewnić optymalne parametry pracy silnika na gazie. Zaraz rodzi się kolejne pytanie. Co to znaczy optymalny punkt pracy silnika na gazie? W wielkim skrócie chodzi o to żeby pewne „magiczne” wskaźniki podczas pracy na gazie miały te same parametry jak na benzynie. Czasami powinny one być takie same, czasami magą się delikatnie różnić od tych na benzynie. „Magiczne” wskaźniki o których wspomniałem, to tzw. odczyty z pokładowego systemu OBD2 pojazdu korekt paliwowych STFT i LTFT. Jak chcesz zrobić nie ważne czy to dobry montaż lpg Warszawa czy inne miasto to warto rozsądnie wygrać gazownika. kierowanie się wyłącznie cena  bywa bardzo złudne i kosztowne.

Korekta STFT to znaczy :  Short Term Fuel Trim – krótkoterminowa korekta dawki paliwa. Jej zadaniem jest stałe korygowanie mieszanki by uzyskać stosunek stechiometryczny paliwo/powietrze na podstawie odczytów z sondy lambda.

Korekta LTFT to znaczy : Long Term Fuel Trim – długoterminowa korekta dawki paliwa, której zadaniem jest zapamiętanie poprawek dawki gdy odbiega znacząco od fabrycznie zapisanej mapy. W sytuacji kiedy korekta STFT przekracza „bezpieczny” zakres (powiedzmy +/-10%) następuje zmiana korekty LTFT. Zmiana jest o wartość wykraczającą poza zakres a korekta STFT ponownie pracuje w zadanym zakresie. Korekta LTFT ulega zmianom, dodatnim lub ujemnym. Przy źle wyregulowanej instalacji gazowej lpg może to doprowadzić do problemów z jazdą na gazie a także na benzynie. W skrajnym przypadku samochód może wejść w tzw. tryb pracy awaryjnej na benzynie. Ponieważ sterownik lpg korzysta z sygnałów sterownika benzynowego to w konsekwencji pojawiają się również z czasem coraz większe problemy z jazdą na lpg.

Jako ciekawostkę wato dodać, że sterowniki potrafią mieć wielopoziomowe korekty LTFT. Sterownik używa tej korekty, która odpowiada danemu punktowi pracy obciążeń silnika.

 

Instalacja lpg – strojenie na korekty OBD

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda rzeczywisty przykład montażu instalacji i strojenie gazu na korekty OBD to polecam ten wpis strojenie na korekty OBD gdzie jest do obejrzenia ciekawy film.

Poniżej masz zrzuty ekranu z dwóch całkiem różnych programów. Pierwszy jest do sterownika lpg 4Save BEST a drugi do sterownika Stag 300. Oba programy mają wbudowany moduł OBD i pozwalają wykorzystać korekty OBD do strojenie instalacji lpg.  Mimo to jak sam widzisz, między oboma programami jest duża różnica w prezentowaniu graficznym samego strojenia na korekty OBD.

Strojenie na korekty OBD sterownik lpg 4Save BEST

Korekty OBD w sterowniku lpg AC Stag

Oba komputery gazowe mają wysokiej klasy oprogramowanie i moduły OBD pozwalające precyzyjnie zestroić instalację gazową. Z odchyłkami od stanu idealnego na poziomie +/-1,6%. To jest bardzo dobry wynik. 

Proces strojenia instalacji gazowej na korekty OBD to proces wielofazowy. Najpierw należy prawidłowo skonfigurować parametry i wszystkie ustawienia sterownika lpg.  Potem przychodzi czas na proces autokalibracji instalacji gazowej. W tym miejscu z reguły 95% „gazowników” kończy regulacje instalacji lpg. Mówią nieświadomemu klientowi, że reszta robi się automatycznie. Ponieważ oni znają ” magiczne procedury”, które automatycznie zrobią resztę roboty.

NIE, NIE i jeszcze raz NIE. To tak nie działa, to nie jest takie proste jak się wydaje „specjalistom” od montażu instalacji lpg w 5 godzin wydaje. Strojenie na korekty OBD to jest ostatni etap długiej drogi jaka prowadzi do porządnej regulacji gazu w samochodzie. Po automagicznej autokalibracji przychodzi czas na strojenie instalacji na drodze w realnych warunkach. Przeciętnie zajmuje to około 2-3 godzin dla nowej instalacji gazowej. A co gorsze wymaga wiedzy i doświadczenia w kwestii jak wygląda profesjonalnie strojenie gazu w samochodzie. 

Dopiero po dojściu do tego momentu można zacząć regulować instalację lg na korekty OBD. W programie do sterownika trzeba poustawiać właściwe przedziały do odczytu korekt. Dla różnych sterowników i programów wygląda to nieco inaczej. Jedyna rada jak to opanować to praktyka i doświadczenie w czymś takim jak strojenie gazu. Innej metody nie ma. W tym wypadku sprawdza się powiedzenie że teoria z książek to jedno a praktyka to drugie.

 

Czy warto mieć sterownik lpg z modułem OBD?

Na początek musisz wiedzieć, że komputery gazowe można podzielić na te które mają :

  • zintegrowany moduł OBD ( np. Stag Qbox, KME Nevo PRO)
  • współpracują z zewnętrznym modułem OBD ( np. LECHO Sec Eco ATS)
  • nie mają możliwości pracy z modułem OBD  ( Stag 4, AG Compact, LpgTech 204)

Moim zdaniem jeżeli zamierzasz założyć gaz do samochodu to warto wybrać sterownik lpg z modułem OBD. Strojenie na korekty OBD to potężne narzędzie w reku doświadczonego gazownika.Wiedza jak wyglądają korekty OBD pozwala zapewnić optymalne warunki pracy silnika na gazie.

Jeżeli jednak masz już instalację gazową a sterownik nie ma  modułu OBD to jeżeli nie masz problemów z jazdą na gazie to ekonomicznie może to być nieopłacalna operacja.

Pamiętaj, że sterownik lpg z modułem OBD to nie jest magiczne pudełeczko, które rozwiązuje za Ciebie wszystkie problemy. Prawda jest taka, że moduł OBD to jest tylko dodatkowe narzędzie, czasami ułatwiające pracę i nic więcej. Taki moduł pozwala na bieżąco obserwować korekty OBD. Natomiast  prawidłowe wykorzystanie tej wiedzy zależy wyłącznie od wiedzy i umiejętności gazownika czy innego stroiciela. W tym wpisie mogłem tylko ogólnie naświetlić to do czego wykorzystuje się korekty obd. Pamiętaj, że mozna się tutaj natknąć na kilka raf. Na przykład kwestia pracy sterownika benzynowego w trybie Open Loop i trybie Close Loop. ma to ogromne znaczenie przy strojeniu instalacji lpg na korekty obd. To już jednak temat na całkiem inną opowieść….