Renault Laguna 2.0 instalacja gazowa LPG

Renault Laguna montaż LPG

Renault Laguna II to kolejny przykład samochodu, w którym przy odpowiednim podejściu możesz bezpiecznie zrobić montaż instalacji gazowej.

Renault Laguna- gaz w autach francuskich

W Polsce samochody marek francuskich nie mają szczególnie wielkiego „brania” na rynku. Ogólnie mówi się że maja słabe podwozie, a to za dużo elektroniki, a to silniki nie takie itd. Ogólnie panuje przekonanie, że są za delikatne na polskie warunki. Czy słusznie?


Spis treści


Postaram się pokazać jak sprawa wygląda na przykładzie Renault Laguna II z silnikiem 2.0 i mocy 135KM.

Moim zdaniem te wszystkie opowieści o samochodach francuskich są mocno przesadzone. Faktycznie, Francuzi mają tendencje do przesadzania z elektroniką. Pomimo to jeżeli chodzi o instalację LPG to nie jet to w 99% przypadków żadna przeszkoda. Na początek zacznij od tego, żeby znaleźć dobry warsztat i tam robić montaż instalacji lpg Ursynów.

Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda dobrej klasy instalacja LPG pod maską Renault Laguna. Przyznasz sam, że prawie wcale jej nie widać.

zamntowana instalacja LPG w Renault Laguna

W dodatku podzespoły instalacji gazowej są tak rozmieszczone, że w przypadku ich awarii wymiana nie nastręcza większych problemów. Podobne sprawa ma się z dostępem do filtrów LPG.

Zarówno filtr fazy ciekłej ( zawór LPG) jak i filtr fazy lotnej LPG są pod ręką. Wymiana filtrów nie nastręcza żadnych problemów.  Tak właśnie powinien wyglądać przemyślany, dobry, profesjonalny montaż instalacji LPG w samochodzie.

Jaką instalację LPG wybrać?

Z reguły możesz spotkać się z dwoma filozofiami jeżeli chodzi o dobór podzespołów do montażu gazu w samochodzie. Pierwsza metoda polega na tym, że gazownik kupuje gotowe tzw. kity. Producent instalacji gazowych w jednym pudełku dostarcza wszystkie niezbędne elementy, żeby wykonać montaż LPG.

Drugie sposób polega na indywidualnym kompletowaniu wszystkich elementów pod konkretny silnik jaki masz w samochodzie. Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem właśnie takiego podejścia do sprawy. Wymusza to na gazowniku trochę więcej pracy, za to końcowy efekt jest zdecydowanie lepszy.

Tak indywidualnie skomponowana instalacja gazowa potrafi wycisną z silnika samochodowego wszystko co możliwe.

dobre podezespoły LPG do montażu instalacji gazowejWracając do Renault Laguna to na zdjęciu powyżej widzisz jakie elementy instalacji gazowej zostały użyte w tym konkretnym przypadku. mamy tutaj:

  • sterownik LpgTech Tech DUO
  • reduktor Magic III Compact
  • wtryskiwacze AC W-01

Zestaw który widzisz bez problemu jest w stanie zagwarantować doskonałe osiągi przy jeździe na gazie. A przy tym zapewnia bezpieczeństwo silnika, żeby nie pojawiła się zbyt uboga mieszanka. Zadba o to nowoczesny, bardzo zaawansowany technologicznie sterownik LPG Tech DUO.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej co oferuje ten komputer gazowy to zobacz wpis na blogu https://lpgmasters.pl/sterownik-lpgtech-tech-duo/.

Wbrew pozorom Renault Laguna II z silnikiem 2.0 wymaga porządnego i wydajnego reduktora gazowego. Myślę, że do tego samochodu potrzebny jest parownik, który potrafi obsłużyć minimum 200KM. Na szczęście kilka takich reduktorów LPG na rynku jest dostępnych.

Oprócz wspomnianego Magic III Compact może być na przykład KME Tur albo reduktor Versus VR-L.

Co jeszcze jest ważne?

W kwestii wtryskiwaczy gazowych to wybór masz duży. Od takich ze średniej półki po renomowane, wysokiej klasy wtryski takie jak choćby wtryskiwacze Barracuda. Mogę podać wiele innych ale to już sprawa typowo dla gazownika, który będzie robił montaż LPG w Twoim samochodzie.

Dla Ciebie ważne jest to żebyś nie zgodził się na to, żebyś dał sobie wcisnąć wtryskiwacze Valtek. Wielu gazowników a raczej  jak ja ich określam  „monterów LPG” wciska na siłę wtryski Valtek ponieważ są najtańsze w zakupie dla gazownika.

Wtryski Valtek mają jedną zaletę, są tanie, innych zalet nie mają. Za to potrafią narobić mnóstwo kłopotów nie tylko kiedy silnik pracuje na gazie ale też kiedy pracuje na benzynie. Główna wada tych wtrysków jest taka, że ich szybkość działania jest mała. Po drugie precyzja dawkowania gazu na poszczególne cylindry bywa problematyczna.

Wspomnę jeszcze, że w Renault Laguna bez większych przeszkód można dla wygody zawór tankowania gazu umieścić obol wlewu benzyny. Jak to się często mówi możesz mieć zawór tankowania LPG pod klapką benzyny.

Zawór tankowania gazu pod klapką benzyny

W dodatku w tym wypadku mamy tą zaletę, że da radę zamontować pełny wlew tankowania LPG. Ma to taką zaletę, że nie potrzebujesz żadnej dodatkowej przejściówki na stacji tankowania gazu. Po prostu zapinasz wprost pistolet z dystrybutora na wlewie gazu i tankujesz. Przyznasz sam, że to wielka wygoda.

Na koniec moim zdaniem powinieneś zadbać o to, żeby do montażu instalacji gazowej zdjąć kolektor dolotowy silnika. Dopiero wtedy na takim zdjętym kolektorze na stole wiercić otwory pod króćce gazowe.

Renault Laguna – Podsumowanie

Renault Laguna to wdzięczny samochód do przeróbki na gaz.

Dobre podzespoły oraz zdjęty kolektor dolotowy silnika do wiercenia i wkręcenia króćców gazowych jest gwarancją sukcesu.

Do tego obowiązkowo regulacja założonej instalacji LPG na drodze, w realnych warunkach jazdy. Czyli w wielkim skrócie dobry , znający się na rzeczy gazownik i dobre podzespoły to jest gwarancja sukcesu.