Sterownik AGC Zenit Jz2005 dwie wersje obudowy

Sterownik AGC Zenit

Sterownik lpg AGC Zenit to komputer gazowy, który od wielu lat obecny jest na polskim rynku instalacji gazowych

Sterownik AGC Zenit

Sterownik AGC Zenit to produkt polskiej firmy AG Centrum, której siedziba jest w Radomiu. Firma do niedawna zajmowała się głównie produkcją sterowników lpg. Wydaje mi się, że robili to na licencji albo przy współpracy z Włochami. Uczciwie trzeba powiedzieć, że komputer AGC Zenit to mocno leciwa konstrukcja. Bratem sterownika AGC Zenit jest sterownik lpg Zenit Compact Plus i Zenit Compact Basic. Zarówno komputer gazowy Zenit jak i sterownik Zenit Compact są wciąż produkowane, jednak ja ich nie polecam to nowoczesnych samochodów. Mimo to, serwis lpg Warszawa bez problemu poradzi sobie z instalacją gazową opartą o te sterowniki lpg.

Z biegiem czasu firma AG Centrum zaczęła robić własny sterownik lpg Zenit Blue Box oraz Zenit Blue Box OBD. A także rozwinęli asortyment swoich produktów o dobre wtryskiwacze lpg Hercules oraz listwę wtryskową lpg Hercules Blue. Sterownik AGC Zenit jest w tej chwili nie boję się tego powiedzieć najbardziej prymitywnym przedstawicielem linii produktów firmy AG Centrum. Jeżeli rozważasz montaż instalacji lpg w oparciu o produkty AG Centrum to zobacz innym mój wpis o sterowniku AG Compact  https://lpgmasters.pl/toyota-instalacja-lpg-ag-compact/ .

 

Wersje sterownika lpg Zenit

Komputer gazowy Zenit występuje na rynku w  dwóch wersjach obudowy. Starsza wersja ma metalową obudowę. Sterownik AGC  Zenit w nowszej wersji ma obudowę plastikową. Porównanie obu typów obudów widzisz na zdjęciu na samej górze tego opisu.

Dodatkowo zwróć uwagę na naklejkę na obudowie. Zobaczysz na niej dziwny kod Zenit JZ-2005 albo Zenit JZ-2009. To są dwie różne wersje sterownika AGC Zenit, każda z nich wymaga innego oprogramowania. Wersja Zenit JZ-2005 nie połączy się z programem do sterownika lpg Zenit JZ-2009 i na odwrót. Ot taka niemiła niespodzianka od producenta tych pudełeczek.

Żeby było jeszcze ciekawiej to jest jeszcze sterownik AGC Zenit PRO :). W tym przypadku producent wpadł na szalony pomysł żeby kodować dostęp do sterownika specjalnym sprzętowym kluczem USB. Pomysł iście szalony, o czym szybko firma się przekonała, bo nikt nie chciał tego sterownika lpg używać :). Tego tematu jednak w tym wpisie nie będę rozwijał.

 

Program do sterownika AGC Zenit

Poniższy krótki film pokazuje jak konfiguruje się i stroi sterownik AGC Zenit. Przede wszystkim zobacz, że interfejs tego programu jest jakby z innej epoki. jest bardzo ubogi i prymitywny. Tak właśnie wyglądał pierwsze instalacje lpg jakie pojawiły się na początku lat 2000-nych. Szczerze mówiąc podobny poziom prezentuja takie sterowniki lpg jak Stag 200 albo sterownik KME Akme.

 

Biorąc pod uwagę to co widziałeś na filmie sam przyznasz, że trudno nazwać sterownik AGC Zenit nowoczesnym. Możliwości regulacji i konfiguracji są mocno ograniczone. Mimo to warto zauważyć, że i tak ta skromna gama opcji jest większą od niejednego włoskiego komputera gazowego. Szkoda mimo wszystko, że Zenit ma dostępne tylko korekty od obrotów (korekty RPM). Dobre i to ale to niestety jest bida z nędzą. W związku z tym ja dobrowolnie nie założyłbym instalacji gazowej opartej o ten sterownik lpg.

Jak widzisz na załączonym obrazku odczyt podstawowych parametrów instalacji lpg jest ograniczony tylko do najbardziej koniecznym wskaźników. Czy mogę coś dobrego powiedzieć o sterowniku AGC Zenit? Jak bardzo się skupię to przychodzi mi do głowy tylko to, że tzw. „autokalibracja” instalacji lpg przebiega relatywnie szybko. Mimo szczerych chęci nie potrafię przypomnieć sobie żadnych innych zalet tego sterownika gazowego.

Sterownik AGC Zenit program do odczytu

Moja opinia o sterowniku AGC Zenit

W mojej opinii powiedzmy 15 lat temu ten komputer gazowy to była rozsądna opcja do większości samochodów. Dzisiaj , w roku 2019 nigdy w życiu nie zgodziłbym się na montaż instalacji gazowej lpg na takich podzespołach. A wiem, że wciąż można spotkać nieświadomych nabywców instalacji lpg opartej o ten komputer gazowy. Mogę in tylko współczuć.

Moja rada. Pod żadnym pozorem nie kupuj samochodu z gazem jeżeli pracuje ze sterownikiem AGC Zenit. A tym bardziej nie zakładaj gazu z tym komputerem.

Jeżeli już bardzo chcesz mieć instalację lpg opartą o sterownik firmy AG Centrum ( choć ja osobiście nie pojmuję jak można tego dobrowolnie chcieć ) to wybierz sterownik Zenit Blue Box.