Sterownik BRC Just do instalacji LPG II generacji

Sterownik BRC Just

Sterownik BRC Just to przedstawiciel rodziny instalacji LPG tzw. II generacji. A więc takich, w których zamiast wtryskiwaczy

Sterownik BRC Just

Sterownik BRC Just to produkt włoskiej firmy BRC. Ten „komputer gazowy” przeznaczony do pracy z instalacją LPG II generacji. Tego typu instalacje gazowe to już chyba historia. Mimo to nadal można spotkać starsze samochody z takimi prymitywnymi instalacjami gazowymi.


Spis treści


Jeżeli masz sterownik BRC Just i potrzebujesz pomocy to naprawa instalacji LPG Warszawa to zapraszamy do naszej firmy.

Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda sterownik BRC Just po zdjęciu obudowy. Dwa najważniejsze moduły to mikrokontroler, który jest mózgiem sterownika. Drugi istotny moduł to sterownik-driver silnika krokowego.

Nie wiem komu to potrzebne ale jak ktoś jest zainteresowany to w urządzeniu wykorzystany jest mikrokontroler Motorola a driver silnika krokowego to układ firmy ST L293D

Sterownik BRC Just płytka PCB

W wielkim skrócie sterownik BRC Just pracuje w ten spsób, że sterownik reguluje położenie tłoczka silnika krokowego.  Silnik krokowy ma w środku tłoczek, który zależnie od podawanych impulsów elektrycznych podnosi się lub opada. Na tym polega „sterowanie” dawką gazu przez sterownik BRC Just oraz wszystkie inne komputery gazowe do instalacji gazowej II generacji.

Wady sterownika BRC Just

Żeby nie było tak kolorowo to sterownik BRC ma poważną wadę. Nie ma zintegrowanego tzw. emulatora wtryskiwaczy benzynowych. W efekcie trzeba dołożyć zewnętrzny emulator, a to podnosi koszty montażu instalacji gazowej. Na zdjęciu poniżej widzisz typowy emulator wtryskiwaczy do instalacji LPG II generacji.

emulator wtryskiwaczy Stag2-E4 do instalacji LPG

Emulator wtryskiwaczy benzynowych odpowiada ze „wyłączenie” wtrysków benzynowych kiedy silnik jest zasilany gazem LPG. Bez tego pudełeczka niestety samochód nie będzie pracował na gazie.

W dodatku czasami musisz jeszcze dołożyć zewnętrzny emulator sondy lambda.

Emulator sondy lambda pozwala „oszukiwać” sterownik beznzyny kiedy silnuk jest zasilany gazem. Tym razem chodzi o to, żeby komputer benzynowy nie zauważył zmian poziomu napięć  i kształtu sygnału z sondy lambda kiedy samochód jedzie na gazie. 

Bardzo często brak emulatora sondy lambda albo złe jego skonfigurowanie skutkowało zapaleniem sie kontrolki „check engine” podczas jazdy na gazie. Lampka „check engine” to niestety typowa bolaczka instalacji gazowych II generacji.

Kolejny kłopot jaki sprawia sterownik BRC Just jest taki, że brak jest do niego ogólnodostępnej porządnej dokumentacji oraz wygodnego w użyciu programu do konfiguracji instalacji gazowej.

Firma BRC nie ułatwia sprawy. Stosują zasadę, ze udostepniają wsparcie techniczne i oprogramowanie tylko warsztatom gazowym ze swojej sieci serwisowej. 

Wymienić na inny sterownik ?

Jeżeli BRC Just prawidłowo pracuje w Twoim samochodzie to niczego nie ruszaj.  W sytuacji kiedy masz jednak problemy z pracą na gazie zastanów się co robić ? Czy szukać desperata, który będzie chciał męczyć się z komputerem BRC Just.

Czy jednak wymienić stary komputer na inny sterownik?

Myślę, że najlepiej wyrzucić  instalację II generacji taką jak  BRC Just i od razu przejść na instalację wtryskową. A więc IV generację instalacji LPG. Możesz rozważyć na przykład taką opcję https://lpgmasters.pl/ford-focus-montaz-lpg/

W przypadku kiedy wolisz zostać przy instalacji LPG II generacji to na Twoim miejscu brałbym pod uwagę pokazany niżej na zdjęciu sterownik KME Bingo S. Produkt wypuściła na rynek bardzo solidna polska firma z branży autogazu, firma KME z okolic Łodzi.

sterownik KME Bingo S do instalacji LPG II generacjiBingo S robi praktycznie to samo co BRC Just. Ma jednak kilka zalet w porównaniu do produktu firmy BRC.

Sterownik KME Bingo S ma :

  • zintegrowany emulator wtryskiwaczy benzynowych
  • bardzo przyjazny program do konfiguracji pracy sterownika
  • zapewnia precyzyjną regulację dawki gazu
  • ma opcję wzmacniania dawki gazu podczas przyspieszania.
  • możesz ustawiać niezależnie prędkość podnoszenia i prędkość opadania tłoczka w silniku krokowym.
  • ……jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań.

Dodam jeszcze, że oprogramowanie do KME Bingo S4 jest bardzo przyjazne dla użytkownika. FIrma KME nie robi żadnych problemów z dostępem do dokumentacji i oprogramowania.

Podsumowanie

Tym razem opisałem historyczny sterownik. Mimo to jeżeli masz pecha i masz kłopoty ze sterownikiem BRC Just to polecam wymianę tego włoskiego wynalazku na coś innego, najlepiej polskiego.

Na przykład KME Bingo S, który bez wątpienia przewyższa pod każdym względem komputer BRC Just.