sterownik KME Diego 4 cylindry

Sterownik KME Diego

Wciąż popularny sterownik KME Diego często można spotkać pod maską samochodów z instalacja gazową. Diego to już leciwa

KME – producent sterownika Diego G3

Sterownik KME Diego jest produkowany przez polską firmę KME z okolic Łodzi. Ci którzy znają trochę polski rynek autogazu wiedzą, że to zacna firma. Obecna na rynku od początku rozwoju autogazu w Polsce. Powiem Ci, że to jest jedna z nielicznych firm produkujących podzespoły gazowe, do której mam duży szacunek. Pokażę Ci na przykład jak wygląda montaż lpg Warszawa na przykładzie podzespołów lpg KME. W odróżnieniu od wielu innych polskich i zagranicznych firm z tej branży KME zwraca dużą uwagę na jakość swoich produktów.

Firma KME znana jest na całym świece z bardzo wysokiej jakości produkowanych reduktorów lpg. Słyszałem że na przykład reduktory lpg KME Gold są obecne w Australii. A osobiście będą w Gruzji przekonałem się, że i Gruzini używają reduktory KME. Poza reduktorami lpg innym flagowym produktem firmy jest trochę już leciwy sterownik KME Diego G3. Obecnie jego następcą jest rodzina sterowników KME Nevo. Myślę, że każdy dobry serwis lpg Warszawa powinien znać produkty firmy KME.

Asortyment produktów KME nie jest imponujący w porównaniu na przykład do firmy AC. Jednak tak jak wcześniej napisałem jakość produktów KME jest bardzo wysoka. Firma KME obecnie produkuje :

Reduktory lpg

  •  Gold
  •  TWIN
  •  Tur

Sterowniki lpg

  •  Diego G3
  •  rodzina sterowników KME Nevo ( Sky, Sky Direct)

 

Sterownik KME Diego – możliwości

Sterownik KME Diego powstał jako następca baaardzo starego komputera Acme. Nie warto o nim rozwodzić się ponieważ dawno temu został wycofany z produkcji i dystrybucji.

Wróćmy do komputera lpg Diego G3. Na początek pokażę Ci dwa zrzuty ekranu z programu do konfiguracji sterownika KME Diego G3. Ponieważ komputer lpg Diego G3 to w sumie już leciwa konstrukcja to również program do strojenia jest ciut staromodny. Z drugiej strony ktoś powie że jest bardzo czytelny :). Wszystkie najważniejsze parametry są jednak pokazane.  Dobry gazownik na podstawie tego co widzi w tej karcie łatwo zorientuje się  w stanie instalacji lpg. Na przykład powiem Ci , że parametry które są podejrzane program podświetla na czerwono. Innymi słowy warto żeby gazownik zwrócił na takie parametry szczególną uwagę.

sterownik KME Diego program odczyt ustawień

 

Strojenie KME Diego

Na zdjęciu poniżej widzisz zrzut ekranu podczas robienia kalibracji instalacji lpg opartej o sterownik KME Diego G3. W zasadzie kalibrację tego sterownika lpg robisz w całkiem standardowy sposób. Na początek zbierasz mapę benzynową a potem zbierasz mapę gazową. Zgodnie z tym co robisz na wykresie pojawiają się zebrane punkty pracy na benzynie albo na gazie. Na koniec musisz zdecydować się na jakim poziomie i w jaki sposób ustawić tzw. model. Najważniejszy jest właśnie prawidłowy „model” żeby sterownik KME Diego G3 prawidłowo kontrolował pracę instalacji gazowej.

Jednak pamiętaj , jeżeli nie masz doświadczenia w regulacji sterownika KME Diego to musisz być bardzo ostrożny !!!

sterownik KME Diego kalibracja instalacji lpg

Ten komputer gazowy bywa dla kogoś kto go nie zna wyjątkowo wredny. Bardzo łatwo możesz całkowicie rozstroić instalację gazową. Dlatego jeżeli już chcesz coś robić sam to musisz wiedzieć co robisz. Do czego służy konkretna funkcja czy opcja w programie do sterownika KME Diego.

Ja nikomu nie zabraniam bawić się gazem. To nie jest tajemna wiedza, gdzie musisz osiągną 7 stopień wtajemniczenia. Mimo to jeżeli chcesz zachowywać się jak przysłowiowy uczeń czarnoksiężnika i eksperymentować na żywym organizmie Twojego samochodu to zdawaj sobie sprawę z konsekwencji.

Przyjemną rzeczą jaką ma KME Diego są  w miarę sensownie pomyślane ręczne korekty jakie czasami warto albo trzeba wprowadzić żeby instalacja lpg pracowała optymalnie. Komputer Diego w porównaniu do innych sterowników ma to zrobione prosto a przy tym skutecznie. Na marginesie zdradzę Ci, że są sterowniki lpg gdzie korekty mimo że, są to są wyłącznie atrapą i fikcją.

Na szczęście konstruktorzy kiedy pracowali nad produktem zadbali żeby sterownik KME Diego G3 miał porządne korekty od obrotów , temperatury a nawet podciśnienia w kolektorze dolotowym. Całkiem  inna sprawa to jak tych korekt właściwe używać :).

Nieumiejętna zabawa korektami może, uwierz mi narobić bardzo dużo złego. Może nawet doprowadzić do tego, że samochód zacznie źle pracować na benzynie.

 

Sterownik KME Diego – moja opinia

Przyszedł czas żebym krótko podsumował co myślę o sterowniku KME Diego. Kiedy patrzę na sprawę z dzisiejszej perspektywy to mimo że, to stara konstrukcja to nadal jest to solidna konstrukcja. Wciąż doskonale sprawdza się w większości przypadków.

Mimo to jest jedno ale….. komputer gazowy Diego nie jest już wspierany przez producenta. Podobnie oprogramowanie do KME Diego nie jest już rozwijane. Gdybyś zapytał mnie czy dzisiaj warto zakładać instalację gazową opartą o sterownik KME Diego G3 to powiem krótko NIE !

Dzisiaj flagowym produktem firmy KME jest sterownik KME Nevo, a właściwie cała rodzina sterowników Nevo. Tylko ten komputer gazowy warto zakładać. KME Nevo to następca Diego ze znacznie lepszym oprogramowaniem, KME Nevo to także nowocześniejsze i lepsze podzespoły elektroniczne.