Sterownik lpg Agis OBD/CAN

Sterownik lpg Agis

Dzisiaj przedstawiam Ci opis kolejnego komputera gazowego lpg na jaki można natrafić w Polsce. Tym razem opowiem o

Producent sterownika gazowego Agis

Za produkcję sterownika lpg Agis odpowiada podwarszawska firma AppStudio. Firma zajmuje się ogólnie pojętą produkcją elektroniki motoryzacyjnej. Jednym z ich produktów jest właśnie sterownik lpg Agis OBD/CAN.

Trzeba nadmienić, że Agis to jest cała rodzina komputerów gazowych. W jej skład wchodzą :

  • Agis M210
  • Agis P13
  • Agis OBD/CAN
  • Agis Diesel – sterownik do instalacji lpg w silnikach Diesla

Oprócz tego posiadają własnej konstrukcji wtryskiwacz lpg Apis Solo i Apis Snap. Moim osobistym zdaniem, a miałem styczność z tymi wtryskiwaczami, lepiej ich unikać. Wtryski gazowe Apis mają problem z zapewnieniem powtarzalności parametrów w procesie produkcji a przede wszystkim z trzymaniem wszystkich parametrów w długi okresie eksploatacji. Z biegiem czasu potrafiła zmieniać się ich wydajność.

wtryskiwacze lpg Apis Solo

W tej chwili jest na rynku na tyle dużo bardzo dobrych wtryskiwaczy gazowych , jak choćby wtryskiwacze Barracuda albo wtryski AC W03 lub wtryski lpg Yeti, że nie ma sensu eksperymentować z praktycznie nieznanymi konstrukcjami. Ciekawy opis wtrysków gazowych AC W01 znajdziesz w tym wpisie na moim blog https://lpgmasters.pl/wymiana-wtryskow-lpg-reg-fast-na-ac-w01/

Firma ma na tyle dobre zaplecze techniczne, że cała (lub prawie cała) produkcja robiona jest ich parku maszynowym. AppStudio ze swoimi produktami, trzeba to uczciwie powiedzieć, jest mało znanym producentem w Polsce. Powiedziałbym nawet, że jest to firma niszowa taka samo jak niszowy jest sterownik lpg Agis. Znam tylko jedną hurtownie części lpg która ma w ciągłej sprzedaży ten sterownik gazowy.

 

Czy Agis to dobry komputer gazowy ?

Mając spore doświadczenie z komputerami gazowymi Agis mogę powiedzieć, że to jest całkiem rozsądny sprzęt. Zaznaczyć muszę, że ten sterownik gazu Agis idealny nie jest, tak samo jak sterowniki lpg innych producentów. Za to ma też kilka ciekawych rozwiązań. Na przykład producent tego komputera gazowego chwali się, że jest to jedyny komputer gazowy który wyznacza czasy wtrysku lpg na podstawie aktualnych czasów wtrysku benzyny a nie „historycznych ” czasów wtrysku benzyny jak na przykład robi to sterownik Stag 300. Nie chce w tej chwili wyjaśniać co to dokładnie znaczy ponieważ dla osób nieobeznanych z techniką może to się wydać zawiłe.

Największa wada komputera gazowego Agis jest to, że jest to zaawansowana wiekowo konstrukcja. Wciąż można jest spotkać w samochodach jednak nie ma co udawać jest to żwawy ale jednak staruszek. Producent kilka lat temu przestał rozwijać i produkować sterownik gazowy Agis OBD/CAN. Obecnie zastąpił go sterownik lpg Agis P13.

Powiem tylko tyle, że moim zdaniem jest to ciekawostka i wyróżnik sterownika gazu Agis na tle konkurencji. Nie ma to natomiast wielkiego znaczenia dla użytkownika samochodu z zamontowana instalacją gazową lpg. Komputer gazowy Agis posiada dużo zaawansowanych opcji do konfiguracji instalacji gazowej. Z drugiej strony zdecydowanie nie jest to zabawa dla początkujących. Trzeba dokładnie wiedzieć co i dlaczego się robi ustawiając konkretne parametry w sterowniku lpg. Inaczej mogą pojawić się poważne kłopoty. W skrajnym przypadku ustawiając bez rozumienia co robisz parametry możesz uszkodzić wtryskiwacze gazowe albo doprowadzić do złego działania instalacji lpg w Twoim samochodzie.

 

Instalacja gazowa lpg Agis

instalacja gazowa lpg Agis

Jak widzisz choćby na zdjęciu powyżej instalacja lpg ze sterownikiem Agis wygląda całkiem klasycznie i nie różni się w swojej budowie od instalacji opartej na sterowniku lpg Stag Qbox  albo KME Nevo czy innych sterownikach gazowych. Całą tajemnica ukryta jest w tym jak skonfigurujesz i ustawisz parametry instalacji lpg w komputerze gazowym.

Powtórzę jeszcze raz, Sterownik Agis nie jest komputerem gazowym, w którym powinni grzebać ludzie bez dogłębnej wiedzy o działaniu i budowie instalacji gazowej.

Za to jeżeli wiesz dokładnie co robisz, to komputer gazowy Agis jest bardzo wdzięcznym sterownikiem, który pozwala bardzo precyzyjnie dobrać parametry instalacji lpg w Twoim samochodzie.

 

Program do sterownika Agis OBD/CAN

Producent instalacji lpg Agis przewidział do swojego komputera gazowego specjalnie dedykowany program.  Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć jak wygląda główny panel kontrolny w tym programie. Jak widzisz graficznie i estetycznie bardzo różni się program do sterownika Agis od innych popularnych komputerów gazowych takich jak choćby Stag Qbox albo KME Nevo.

Program do sterownika lpg Agis

W pierwszej chwili dla osoby niedoświadczonej może to wywołać duże zamieszanie w głowie. Wszystko wygląda inaczej niż w programie do Staga :). Jednak do osoby z doświadczeniem pomimo innej nakładki graficznej  niż na przykład w programie do Staga to i tak wszystko szybko staje się jasne i oczywiste. Tak na prawdę znajdują się w programie do Agisa takie same opcje jak w programach do innych sterowników gazowych ( a nawet więcej). Trzeba natomiast wiedzieć co się robi ustawiając w tym programie parametry sterownika gazowego Agis !!!

Program do konfiguracja komputera lpg Agis ma też inny, nie spotykana w żadnym innym programie funkcje. Można program uruchomić w trybie „demo” i „na sucho” pobawić się Agisem. Warto może jeszcze wspomnieć że sterownik ma część zaawansowanych funkcji ukrytych. Aby je zobaczyć i aktywować trzeba wpisać specjalny kod. Myślę że, jest to zabezpieczenie przez amatorami którym wydaje się że pojedli wszystkie rozumy albo specjalistami-teoretykami i innymi internetowymi „guru” przesiadującymi na forach internetowych.

 

Czy używać komputer Agis OBD/CAN ?

Jeżeli masz już instalację gazową z tym komputerem gazowym to wymiana sterownika gazowego na inny nie ma żadnego sensu. Ten komputer lpg będzie całkiem dobrze spisywał się jeżeli pozostałe podzespoły gazowe ( wtryskiwacze lpg i reduktor gazowy) będą porządne.

Jeżeli ktoś proponuje Ci montaż instalacji gazowej lpg z komputerem gazowym Agis OBD/CAN to znaczy że taki ktoś próbuje wcisnąć  używany towar albo pozbyć się Twoim kosztem zalegających w magazynie staroci.

Mogę  polecić Ci, jeśli mimo wszystko chcesz mieć Agisa w swoim samochodzie, jego młodszego brata – sterownik lpg Agis P13.