Europegas sterownik lpg EG AVANCE 32

Sterownik lpg EG AVANCE 32

Sterownik gazowy EG AVANCE 32, nowy produkt firmy EuropeGas. Czy warto wybrać instalację gazową z tym komputerem gazowym?

Sterownik lpg EG AVANCE 32

Polska firma EuropeGas z Białegostoku jest producentem rodziny sterowników lpg EG AVANCE 32 oraz EG AVANCE 48,  jest jedną z firm z polskiego zagłębia producentów instalacji lpg jakim jest Białystok i jego okolice. EuropeGas istnieje na rynku od dosyć dawna  mimo to,  jest to mało znana w Polsce marka. Związane to jest chyba z tym, że firma nastawiła się na sprzedaż swoich produktów i instalacji gazowych na rynki wschodnie. Przez pewien czas dystrybuowali swoje produkty w Polsce pod zmienionymi nazwami przez sieć Inter Cars.  W ostatnim czasie zmienili chyba strategię i próbują zaistnieć bez pomocy pośredników na polskim rynku instalacji gazowych.

Parę lat temu EuropeGas produkował komputery gazowe Oscar. Miałem okazję dokładnie zapoznać się z rodziną sterowników Oscar i szczerze mówiąc były to bardzo przeciętnej jakości produkty. A program do konfiguracji sterownika lpg Oscar był bardzo niemiły w obsłudze, mi osobiście nie przypadł do gustu. Całe szczęście, że firma postanowiła odświeżyć swoja gamę sterowników gazowych i w ten sposób pojawiły się na rynku nowe sterowniki gazowe EG AVANCE 32 i EG AVANCE 48 sygnowane logo EuropeGas. Nie będę opisywał szczegółowo możliwości sterownika lpg EG AVANCE 32 bo są one zbliżone do innych dobrych polskich komputerów gazowych takich jak Stag Qbox, KME Nevo, Lpgtech DUO albo sterownika lpg 4Save ECO. Z całą pewnością jest to lepszy sterownik lpg niż na przykład komputer gazowy AG Compact, o którym możesz więcej przeczytać w innym wpisie na moim blogu https://lpgmasters.pl/toyota-instalacja-lpg-ag-compact/

 

EG Configuration Center

Całkowicie za to został zmieniony program do konfiguracji rodziny sterowników EG AVANCE 32. Pierwsze co się rzuca w oczy w porównaniu z programem do sterownika lpg Oscar to zmieniona szata graficzna programu. Na pewno wyszło to dobre programowi. Wizualnie program wyróżnia się na tle konkurencji, utrzymany jest w stylu „kafelkowym” nawiązującym stylistycznie do GUI Windows 10. To czy to przypadnie każdemu do gustu to już sprawa indywidualnych upodobań. Warto dodać że program ma mały „wodotrysk” w postaci możliwości zmiany motywu kolorystycznego. Taka mała ciekawostka ale bez praktycznego znaczenia.

program EG Configuration Center

Spore zmiana zaszły za to w działaniu programu. W porównaniu do wersji programu dla sterownika Oscar wersja dla sterownika EG AVANCE ma znacznie poprawione algorytmy wyznaczające punkty pracy na benzynie i na gazie. Algorytmy aproksymacji ( interpolacji) zostały znacznie poprawione. Program zdecydowanie dzięki temu zyskał na funkcjonalności i łatwości w obsłudze. Ponieważ nie jest to całkowicie nowe oprogramowanie a daleko posunięta przebudowa programu do sterownika lpg Oscar więc pewno rzeczy ze starszych wersji oprogramowania nadal są w najnowszej wersji programu EG Configuration Center 5.1.2 ( rok 2018). Dotyczy to zwłaszcza dopasowania mnożnika. Procedurę trzeba powtarzać wielokrotnie aby uzyskać zadowalający rezultat. Przydaje się w tym przypadku duże doświadczenie w pracy z instalacjami gazowymi  i odrobina intuicji technicznej.

Inne sterowniki gazowe  jak na przykład KME Nevo albo Lpgtech DUO mają to znacznie lepiej rozwiązane. Mimo to muszę obiektywnie przyznać, że z programem pracuje się całkiem sprawnie i relatywnie przyjemnie. Program posiada ciekawą funkcję o nazwie „Autoadaptacja”.  Na zrzucie ekranu powyżej widzisz wokół  krzywej mnożnika brunatną szeroką wstęgę. Pojawia się ona po aktywacji opcji „Autoadaptacja”. W założeniu odpowiada ona za to żeby sterownik EG AVANCE automatycznie pilnował aby mapa gazowa i mapa benzynowa nie rozjeżdżały się w długi okresie czasu. Na przykład po 10 000km, czy  i jak ta funkcja działa w praktyce ciężko mi powiedzieć. Traktowałbym ją raczej jako uzupełnienie dobrze zrobionej regulacji instalacji gazowej a nie lekarstwo na błędy niedouczonych gazowników.

Moja recenzja sterownika lpg EG AVANCE 32

Muszę przyznać, że nowa rodzina sterowników EG AVANCE 32 oraz program EG Configuration Center zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Porównując zwłaszcza nowy sterownik lpg do starszego komputera gazowego Oscar i programu do jego konfiguracji. Czy mogę Ci go polecić na montaż instalacji gazowej w samochodzie? Hmm, mam mieszane uczucia, na pewno problemem będzie znalezienie gazownika który będzie chciał i potrafił wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje sterownik lpg EG AVANCE 32 oraz program EG Configuration Center.

Natomiast sam komputer gazowy prezentuje solidny poziom techniczny i instalacja gazowa ze sterownikiem EG AVANCE 32 działa bez najmniejszego problemu. W niczym ten sterownik gazowy nie ustępuje produktom innych czołowych firm jak Stag, KME czy LpgTech. Jeżeli natomiast masz dobrego gazownika, który wie jak regulować komputer gazowy EG AVANCE 32 z czystym sumieniem  mogę polecić Ci ten sterownik gazowy.