sterownik lpg LS NEXT

Sterownik lpg LS NEXT

Czasami można się spotkać z rzadkim komputerem gazowym o nazwie LS NEXT. Co to jest, kto to

Sterownik lpg  LS NEXT , co to jest?

 

Sterownik lpg LS NEXT od czasu do czasu pojawia się w jakimś samochodzie.  Nie jest to popularny produkt. Myślę, że głównie z błędów marketingowych dystrybutora i braku strategii sprzedażowej. Głowy za to nie dam ale wydaje mi się ( plotki z branży ), że dystrybutor tego sterownika zbankrutował, co by tłumaczyło bardzo niewielką popularność sterownika LS NEXT.

Wprawne oko zwróci uwagę na charakterystyczną obudowę tego sterownika lpg. Hmmmm….. tak, wygląda tak samo jak obudowa sterownika KME NEVO :). W rzeczywistości sterownik LS NEXT to jest klon sterownika lpg KME NEVO sprzedawany przez zewnętrznego dystrybutora pod zmienioną nazwą LS NEXT. Pod względem sprzętowym nie ma żadnej różnicy miedzy KME NEVO i sterownikiem LS NEXT. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o komputerze gazowym KME NEVO to przeczytaj mój inny wpis na blogu https://lpgmasters.pl/chevrolet-montaz-lpg-kme-nevo/

Natomiast są wyraźnie różnice w szacie graficznej programu do konfiguracji instalacji gazowej. Na zdjęciu poniżej widzisz zrzut ekranu głównej strony programu do ustawienia sterownika LS NEXT. Dostępny jest podgląd wszystkich potrzebnych parametrów instalacji gazowej , czyli ciśnienie gazu, temperaturę reduktora gazowego , temperaturę gazu itd.

program LS NEXT do konfiguracji instalacji lpg

Dla porównania pokażę Ci jak wygląda oryginalny zrzut ekranu z programu do konfiguracji sterownika KME NEVO.

KME NEVO software

Tak na prawdę różnica miedzy oboma programami polega wyłącznie na innej nakładce graficznej.  Który program jest ładniejszy, czytelniejszy i przyjemniejszy w obsłudze to jest kwestia czysto subiektywna. Dla mnie bardziej czytelny i bardziej naturalny w pracy jest program w wersji graficznej do oryginalnego sterownika KME NEVO.

 

UWAGA !!!

Mimo że sterownik LS NEXT i KME NEVO są praktycznie identyczne, to do konfiguracji i ustawiania parametrów instalacji gazowej każdy z nich wymaga osobnego dedykowanego dla każdego sterownika osobnego programu. Mówiąc prostym językiem programem do KME NEVO nie połączysz się z komputerem gazowym LS NEXT i na odwrót.

Takie mało przyjazne podejście z punktu widzenia osoby, która robi regulację instalacji gazowej wynika z polityki producenta KME NEVO i pewnie zapisów umowy licencyjnej na mocy której zewnętrzna firma uzyskała prawo do sprzedawania swojego klona o nazwie LS NEXT. Nie ma w tym nic dziwnego, „business is business”.

 

Podobnie jak w przypadku ekranu głównego w programie do ustawienia instalacji gazowej również w zakładce programu gdzie ustawia się tzw. mnożnik są duże różnice w wyglądzie graficznym.  Dla kogoś kto jest przyzwyczajony do oryginalnego KME NEVO wygląd zakładki z wykresem mnożnika wygląda w pierwszej  chwili odrobinkę dziwnie.

Mnożnik gazu program LS NEXT

Zobacz jak to wygląda w oryginalnym programie do KME NEVO.

Mnożnik program do KME NEVO

 

W przypadku KME NEVO zakładka „Kalibracja” ma wizualnie inny wygląd i ma dodatkowe możliwości pozwalające na ręczne ustalenie „Nachylenia” i „Przesunięcia” oraz całkiem niezależne ustawienie parametrów biegu jałowego jeżeli jest taka potrzeba.  Tych opcji nie ma w programie do sterownika lpg LS NEXT. Prawdopodobnie jest to celowy zabieg producenta oryginalnego sterownika KME NEVO, który chciał żeby klon jego produktu sprzedawany przez zewnętrznego dystrybutora był odrobinkę „wykastrowany”, odrobinkę prostszy niż oryginalne NEVO. Ewidentnie jest to przemyślana strategia biznesowa.

 

Moja ocena sterownika LS NEXT

Jeżeli trafiła Ci się instalacja gazowa z komputerem gazowym LS NEXT nie musisz się niczego obawiać.

Posiadasz w swoim samochodzie całkiem sensowny, przemyślany i o sporych możliwościach sterownik gazowy. Możliwości na 95% może nawet 98% takie same jak jego pierwowzór czyli sterownik lpg KME NEVO. Proces kalibracji instalacji gazowej w przypadku obu komputerów gazowych przebiega identycznie. W gruncie rzeczy konfiguracja parametrów i ustawień w obu sterownikach jest identyczna. Różnią się wyłącznie nakładką graficzną.

Na pewno brakuje mi w sterowniku gazowym LS NEXT opcji ręcznej kalibracji biegu jałowego, czasami bywa to bardzo przydatne i ratuje sytuacje. W sumie to szczegół ale jakość tkwi właśnie w szczegółach.

Podsumowując, jeżeli masz masz komputer gazowy LS NEXT możesz być spokojny, to jest porządny sprzęt. Jeżeli z jakiejś przyczyny chciałbyś założyć sobie oryginalne KME NEVO zamiast  jego klona to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Oba sterowniki mają identyczne wiązki elektryczne i gniazdo, tak więc bez najmniejszego problemu możesz je bezproblemowo podmienić.