Sterownik LPG Magnus instalacja LPG Opel

Sterownik LPG Magnus 4 cylindry

Sterownik LPG Magnus to produkt, który pochodzi z Niemiec. Co to jest? Jak zrobić regulację takiej instalacji? Krok

Sterownik LPG Magnus

Dzisiaj opiszę Ci bardzo egzotyczną instalacje LPG pochodzącą z Niemiec. Pokażę Ci niszowy sterownik LPG Magnus jaki steruje pracą instalacji gazowej LPG w samochodzie Opel Vectra.


Spis treści


Sterownik LPG Magnus obecny był kiedyś na rynku niemieckim. W Polsce to kompletnie nieznany komputer gazowy. Sterownik i instalacje LPG na nim oparte nie są od dawna dostępne. Niemiecka firma, która zajmowała się tą instalacją zbankrutowała.

Jeżeli kupujesz samochód sprowadzony z Niemiec możesz mieć pecha i trafić na samochód z instalacją LPG Magnus.

Opel Vectra instalacja LPG ze sterownikiem Magnus

Najprawdopodobiej będziesz miał kłopoty, żeby trafić na gazownika, który potrafi zrobić regulację sterownika Magnus. Nasz serwis LPG Warszawa  LpgMaters przyjżał się sprawie. Ustaliliśmy, że sterownik LPG Magnus to w rzeczywistości klon polskiego sterownika LPG.

W zasadzie sterownik Magnus to polski sterownik LPG Solaris pod inną nazwą !!! Porównaj sam oba sterowniki.

Komputer gazowy Solaris

Sterownik LPG Magnus do instalacji gazowej LPG

Jak wygląda instalacja LPG Magnus ?

Na zdjęciu poniżej widzisz jakie podzespoły gazowe zostały zamontowane w opisywanym Oplu Vectra.

sterownik LPG Magnus Opel Vectra instalacja LPG

Co my tu widzimy (oraz to czego nie widzimy) :

  • sterownik LPG Magnus
  • wtryskiwacze Valtek czerwone
  • reduktor Tomasetto Nordic
  • mapsensor LPG Bosch
  • filtr fazy lotnej LPG połączony z mapsensorem LPG

Co można powiedzieć o takiej instalacji LPG? To typowy tani montaż gazu. Wszystko podporządkowane jest temu, żeby było jak najtaniej. Najtańsze wtryskiwacze LPG, najtańszy reduktor LPG oraz tani i prymitywny sterownik instalacji LPG.

W instalacji gazowej jaką widzisz na zdjęciu powyżej nie ma nic godnego pochwały. To typowa tandata i taniocha.

Filtr fazy lotnej LPG

Zamin przejdę do opisu samego sterownika warto, żebyś zobaczył ciekawy i rzadko już dzisiaj spotykany rodzaj filtra fazy lotnej LPG. W instalacji LPG Magnus znajdziesz nietypowy filtr LPG zintegrowany z mapsensorem LPG. Widzisz jak to wygląda na zdjęciu poniżej. 

Filtr fazy lotnej LPG z adapterm do mapsensora Bosch

Po to żebyś łatwiej zauważył różnicę w budowie filtrów fazy lotnej na zdjęciu pokazałem również zwykły, powszechnie używany filtr gazowy.

Co zrobić jeżeli musisz wymienić filtr fazy lotnej a nie masz tego dziwnego filtra z adapterem na mapsensor? My w LpgMasters używamy specjalny zewnętrzny adapter. W ten sposób zamiast szukać dziwacznego, starego typu filtra możesz używać zwykłych popularnych filtrów fazy lotnej. 

Montujemy nasz adapter z mapsensorem za zwykłym filtrem fazy lotnej LPG. To bardzo wygodne i sprytne rozwiązanie. Jakie to adaptery? Jak my to konkretnie robimy? Pozwól, że zachowamy do dla siebie. To nasze know-how w firmie. 

Chcesz albo musisz zrobić taką wygodną przeróbkę to odwiedź na serwis LPG Ursynów.

Sterownik LPG Magnus – możliwości

Podejdź do sprawy na chłodno. Jeżeli instalacja LPG ze sterownikiem Magnus działa, to nic nie rób poza okresowym serwisem instalacji gazowej. Gdyby jednak instalacja gazowa przestała działać to nie ma rady, szukaj kogoś kto potrafi połączyć sie ze sterownikiem LPG Magnus. 

Sterownik Magnus to konstrukcja z początku lat 2000-nych. Zobacz sam jak prosty i archaiczny jest interfejs graficzny programu do konfiguracji i ustawień sterownika Magnus.

Czy mogę coś dobrego powiedzieć o sterowniku Magnus? Jedyne o mi przychodzi do głowy to, że sterownik ma solidną metalową obudowę i hermnetyczne złącza elektryczne. To wszystko, nic więcej.

Sterownik LPG Magnus program do regulacji instalacji LPG

Kolejna sprawa to tzw. mapa gazowa. Program do instalacji LPG Magnus zmusza to posługiwania się macierzą gdzie wpisujesz „magiczne liczby”. Każdy kto miał cokolwiek do czynienia z regulacją instalacji gazowej wie, że takie podejście jest bardzo niewygodne. 

Sterownik Magnus mapa gazowa ustawieniaW praktyce, żeby dobrze ustawić mapę gazową, kiedy posługujesz się macierzą wymaga to strojenia instalacji LPG na korekty paliwowe z wykorzystaniem zewnętrznego skanera diagnostycznego OBD.

Kolejnyproblem to krótka lista obsługiwanych wtryskiwaczy LPG. Przede wszystkim są to wtryskiwacze Valtek i ich klony pod różnymi nazwami. Z lepszych wtryskiwaczy na liście znajdziesz wtryskiwacze Kehin oraz wtryski Hana. Osobiście mam wątpliwości co do jakości algorytmów sterujących pracą wtryskiwaczy LPG. Z drugiej strony nie zdarzyło mi się, żeby wtryskiwacze uszkodziły się, więc „jakoś to sterowanie działa”. Napewno nie optymalnie ale działa.

Proponuję, żebyś sam wyciągnał wnioski o poziomie technicznym sterownika Magnus porównując możliwości jakie daje program do konfiguracji Magnusa, a na co pozwalają nowoczesne sterowniki LPG. Na przykład rzuć okiem jaki rozbudowany program ma sterownik KME Nevo. Słowa są zbędne.

Ford Focus sterownik KME Nevo

Sterownik LPG Magnus – program

Mam dla Ciebie mały prezent.

Pobierz za darmo programy, które pozwalają połączyć się ze sterownikiem Magnus.

Programy używasz na własną odpowiedzialność bez prawa do wnoszenia jakichkolwiek roszczeń związanych z pobranymi przez Ciebie programami. Wszystko co robisz z tymi programami robisz wyłącznie na własna odpowiedzialność.

Podsumowanie

Moja najważniejsza rada jest taka, żebyś nie kupował samochodu z instalacją LPG gdzie jest sterownik LPG Magnus. 

W Warszawie z tego co wiem, tylko my w LpgMasters mamy program do sterownika LPG Magnus. Jako jedyni potrafimy zrobić naprawę, regulację i strojenie instalacji gazowej opartej o ten sterownik.

99,999% gazowników nie ma pojęcia co i jak robić ze sterownikiem Magnus. Tak wyglądają realia.

Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic na pewno pomożemy Ci w kłopotach. Jednak jeżeli jesteś z innych rejonów Polski to najprawdopodobniej nikogo nie znajdziesz kto odważy się dotknąć do sterownika LPG Magnus.