sterownik lpg NOVA SGIS

Sterownik lpg NOVA SGIS

Tym razem przyjrzymy się kolejnemu mało znanemu sterownikowi lpg NOVA SGIS. Wciąż można go spotkać w

Sterownik lpg  NOVA SGIS

Sterownik lpg NOVA SGIS był produkowany przez włoską firmę Bigas. Ten komputer gazowy był produkowany na początku kat 2000-nych. Jak sam widzisz jest to bardzo leciwa konstrukcja. Jako ciekawostkę pokażę Ci jak wygląda ten komputer gazowy w środku. Firma Bigas obecnie praktycznie nie liczy się na rynku instalacji gazowych lpg. Przypuszczam, że mogła nawet zbankrutować albo sprzedała się większemu graczowi. W efekcie obecnie firma Bigas praktycznie nie istnieje na polskim ryku instalacji lpg do samochodów.

Dlatego produkty tej firmy traktuję jako ciekawostkę i historyczną atrakcje. Chociaż ciągle możesz trafić na samochód, w którym ta instalacja jest zamontowana.

NOVA SGIS płytka PCB

W sumie to całkiem standardowa konstrukcja sterownika gazowego. Sterownik lpg NOVA SGIS pod względem konstrukcji nie wyróżnia się praktycznie niczym. Posiada takie same bloki funkcjonalne  i tak samo sprzętowo wykonane  jak inne komputery gazowy z początku XXI wieku. Założę się, że nawet mikrokontroler w tym sterowniku lpg jest dokładnie taki sam jaki miały taki komputery gazowe jak na przykład  KME AKME albo LECHO SEC. Jeżeli instalacja gazowa w samochodzie zaczyna źle działać to czasami dobra jest wymiana komputera gazowego na inny. Zobacz jak to wygląda na przykład na przypadku instalacji gazowej e-gas https://lpgmasters.pl/alfa-romeo-instalacja-lpg-e-gas/ , która jest równie egzotyczna jak komputer lpg NOVA SGIS.

 

Program do NOVA SGIS

Pamiętaj, że sam sterownik lpg to za mało żebyś mógł cieszyć się jazdą na gazie. Bardzo ważny jest program to konfiguracji i potem regulacji instalacji gazowej. Dlatego bardzo ważne jest żebyś potrafił odpowiednio zaprogramować komputer gazowy. A jeżeli nie wiesz jak  albo nie masz w tym doświadczenia to znajdź dobry warsztat gazowy. Na przykład taki jak nasz warsztat gazowy LpgMasters.

W dzisiejszych czasach paradoksalnie ciężko jest znaleźć gazownika, który potrafi zrobić regulację takich mocno niszowych instalacji gazowych jak choćby opisywana tutaj NOVA SGIS firny Bigas. Powiem Ci szczerze, że nie wiem dlaczego tak jest. Moim zdaniem każdy dobry gazownik powinien umieć wyregulować każdą lub prawie każdą instalację lpg jaka jest na polskim rynku.

Dlatego jeżeli potrzebny Ci jest  dobry warsztat lpg warszawa zawsze możesz skontaktować się z nami. My wiemy jak okiełznać sterownik lpg NOVA SGIS.

Poniżej widzisz przykładowe zrzuty ekrany z programu do regulacji sterownika lpg NOVA SGIS. Ogólnie można powiedzieć, że program ma większość podstawowych funkcjonalności jaki powinien mieć przyzwoity program do regulacji gazu w samochodzie.

program do regulacji sterownika NOVA SGIS

Warto wiedzieć, że jest pewna grupa komputerów gazowych , do których należy także NOVA SGIS, które używają „uproszczonego” mapsensora. A więc jak spojrzysz jeszcze raz na zdjęcie powyżej to zobacz, że ciśnienie gazy ma dziwnie dużą wartość. Podobnie jak w innych archaicznych komputerach gazowych typu choćby LECHO SEC nie widzisz ciśnienia różnicowego. Zamiast tego widzisz ciśnienie absolutne. Dlatego wartość ciśnienia 2,57 bar dla kogoś kto pracuje tylko z komputerem Stag 300 albo czy sterownikiem Stag Qbox może w pierwszej chwili wydawać się wadliwa. Ostatecznie w sterowniku lpg NOVA SGIS ciśnienie 2,57 bar odpowiada ciśnieniu gazu około 1,57 bar. Bierze się to stąd, że od ciśnienia 2,57 bar należy odjąć ciśnienie atmosferyczne czyli około 1 bar.

 

Sterownik NOVA SGIS zaawansowana regulacja

Pomimo że, z mojego punktu widzenia komputer lpg NOVA SGIS to jest eksponat muzealny, to muszę przyznać, że ma kilka użytecznych funkcji, które pozwalają optymalnie wyregulować instalację lpg w samochodzie. Chodzi mi o tak zwane korekty. Na szczęście w tym sterowniku gazowym można ręcznie robić poprawki ( wprowadzać  korekty) dawkowania gazu zależnie od temperatury reduktora. Podobnie możesz sam poprawić fabryczne korekty oraz od temperatury gazu.  Jak to robić masz pokazane na obrazku poniżej.

 

UWAGA !!!

Ustawianie korekt wymaga doświadczenia i wiedzy co się robi. Niewłaściwe ustawienia mogą skutkować tym, że instalacja gazowa będzie źle pracować. W skrajnym przypadku pojawia się kłopoty z pracą silnika również na benzynie. A na desce rozdzielczej  zobaczysz pomarańczową ikonkę tzw. „check engine”.  Jeżeli robisz samodzielnie jakiekolwiek zmiany w ustawieniach sterownika  to ten wpis na moim blogu nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do mnie. Grzebanie w korektach gazowych to poważna sprawa. Jeżeli samodzielnie coś namieszasz, to miej potem pretensje tylko i wyłącznie do siebie.

program do NOVA SGIS korekty po temperaturze

Dlatego jeżeli masz taki sterownik i potrzebujesz pomocy polecam skorzystać z pomocy naszej firmy LpgMasters.

Na koniec jako ciekawostkę powiem Ci, że komputer gazowy NOVA SGIS ma ciekawą opcję tzw. „rozgrzewanie wtryskiwaczy”. Czasami zwłaszcza w zimie ta opcja pozwala na lepszą pracę instalacji gazowej w warunkach zimowych.

 

Moja opinia o sterowniku NOVA SGIS

Mimo że, jest to dzisiaj zabytkowy komputer gazowy. Produkowany przez firmę, która na polskim rynku autogazu obecnie praktycznie nie istnieje to, jest to relatywnie rozsądny komputer gazowy. Zwłaszcza jak jest zamontowany w starszych 10-cio albo 15-letniech samochodach. Prosty komputer gazowy do prostych samochodów typu stare fiaty albo VW Golf albo VW Polo itp.

Może zdarzyć się, że nawet dzisiaj ktoś zaproponuje Ci montaż instalacji gazowej ze sterownikiem NOVA SGIS albo jego klonami.

Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na to !!!!

Ten sterownik gazowy miał swój  czas ale on już minął i nie wróci. Amen.