Lecho Sec Eco ATS komputer gazowy

Sterownik lpg Sec Eco ATS – Lecho

Pokażę Ci tym razem mało znany komputer gazowy Sec Eco ATS produkowany przez białostocką firmę LECHO. Produkt jest

Sterownik lpg Sec Eco ATS

 

Producentem komputera gazowego Sec Eco ATS jest a właściwie powinienem powiedzieć była firma LECHO. Dlaczego była? Niestety kilka lat temu firma LECHO jako producent sterowników lpg do instalacji gazowych zbankrutowała. Teoretycznie marka ( marka, a nie producent !!! ) LECHO wciąż istnieje ale moim zdaniem to jest zahibernowany trup. Wydaje mi się, że już nic nie produkują tylko wyprzedają stany magazynowe i być może robią naprawy ich sterowników lpg takich właśnie jak Sec Eco ATS.

Firma LECHO stosowała bardzo bardzo mało przejrzystą politykę nazywania swoich sterowników gazowych. Ponieważ oprócz komputera lpg Sec Eco i Sec PRO  wcześniej produkowali sterowniki lpg o nazwach SEQUEL  i SEC. Dwa ostatnie wspomniane sterowniki gazowe nie warte są żeby cokolwiek o nich mówić, więc skupię się tylko na Sec Eco i Sec PRO. Na zdjęciu poniżej widzisz porównanie wyglądu obu komputerów gazowych.

 

porównanie Sec Eco ATS i Sec PRO

 

Sec Eco vs Sec PRO

Pierwsze co rzuca się  oczy to całkiem inna obudowa. Sec Eco to produkt zrobiony tak żeby był tani, dlatego obudowa jest plastikowa. Eco w nazwie można rozumieć jak „ekonomiczny”. Sec PRO ATS ma za to bardzo solidną, powiedziałbym nawet pancerną, metalową obudowę.

Najważniejsza różnica między tymi produktami polega jednak na odmiennych typach złączy do wiązki elektrycznej. Sec PRO ma porządne hermetyczne złącze elektryczne. Sec Eco niestety posiada tandetne złącze typu biały Molex. Takie złącze ani nie jest hermetyczne ani nie gwarantuje pewnego połączenia elektrycznego na pinach wtyczki wiązki elektrycznej. W praktycznym użytkowaniu sterownika lpg Sec Eco niestety potrafi mieć to poważne konsekwencje. Może prowadzić nawet do uszkodzenia komputera lpg. Na przykład kiedy będziesz chciał umyć silnik i bezpośrednio skierujesz duży strumień wody wprost na sterownik Sec Eco.

wtyki złącza elektrycznego Sec Eco

Moim zdaniem to jest największa wada tego komputera gazowego.  Trzeba we własnym zakresie uszczelnić to śmieszne gumowe kapturki silikonem, taśmą izolacyjną lub co tam masz pod ręką. Sam przyznasz, że sprawa trochę obciachowa a nawet kompromitująca.

 

Co potrafi sterownik lpg Sec Eco ?

I tu robi się ciekawie, bo mimo całej krytyki jaką do tej pory wylewałem na na komputer gazowy Sec Eco to jego możliwości (dotyczy to też Sec  PRO) są całkiem poważne. Gdybym miał porówna ten sterownik do jego bezpośredniej konkurencji to powiedziałbym, że jest to odpowiednik komputera gazowego Stag 4 albo KME Diego. W dodatku jest od nich tańszy. O innym ciekawym choć również niszowym komputerze gazowym możesz przeczytać tutaj https://lpgmasters.pl/sterownik-lpg-eg-avance-32/ .

Firma LECHO wyposażyła swoje komputery gazowe Sec Eco i Sec PRO w „tajną broń”. Pewnie zwróciłeś uwagę że czasami przy nazwach tych sterowników umieszczałem skrót ATS. 

 

ATS – Adaptive Tuning System

czyli mówiąc ludzkim językiem – automatyczny system kalibracji drogowej.

ATS – Adaptive Tuning System jest to automatyczny system kalibracji drogowej dzięki której nie jest wymagane ręczne tworzenie mapy wzbogacenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Sterownik SEC ECO autonomicznie całkowicie niezależnie, bez potrzeby podłączenia do zewnętrznego komputera. Dla użytkownika dzieje się to całkiem niezauważalnie. Technologia ATS w trybie rzeczywistym analizuje parametry pracy silnika samochodowego. Dzięki temu w trybie ciągłym dba o optymalne dopasowanie dawki gazu do aktualnych potrzeb silnika. W efekcie silnik samochodu cały czas podczas pracy ma podawaną dokładnie dopasowaną do aktualnych potrzeb mieszankę paliwową.

Teoretycznie wystarczy ustawić w programie do konfiguracji sterownika Sec Eco ATS podstawowe parametry instalacji gazowej. Potem można samochodem opuścić warsztat gazowy. Cała kalibracja instalacji lpg dzieje się podczas jazdy a nadzoruje to i pilnuje technologia ATS. W praktyce bywa, że aż tak różowo nie jest, czasami trzeba ręcznie po powiedzmy 1000km zrobić małe poprawki w zestrojeniu instalacji gazowej. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że system ATS faktycznie działa.

Warto wspomnieć, że strojenie instalacji gazowej z komputerem lpg Sec Eco ATS i Sec PRO ATS może przebiegać w 3 tryba :

  • ATS ( Auto)
  • Semi Auto ( półautomatyczny)
  • Ręcznym

Nie będę tutaj opisywał jak pracują każdy z tych trybów ale powiem Ci, że moim zdaniem najwygodniejszy jest tryb Semi Auto. Co ciekawe można w każdej chwili zmieniać tryb strojenia instalacji gazowej ! Nie umiejętne strojenie instalacji  bardzo szybko prowadzi do problemów z jazdą  na gazie.

 

Program do sterownika Sec Eco

Specjalnie do Sec Eco powstał nowy, przejrzysty program diagnostyczny, który w zamierzeniu producenta powinien znacznie ułatwić kalibrację sterownika. Zobacz na filmie poniżej jak ten program wygląda. Szczerze mówiąc graficznie to mi się nawet podoba. Program ma praktycznie takie same funkcje i możliwości jak programy do na przykład sterownika Stag 4  albo AG Compact.

UWAGA :  Technologia ATS ułatwia i przyspiesza proces strojenia instalacji gazowej ale trzeba wiedzieć jak podać jej właściwe warunki i parametry startowe do automatycznej pracy. Jeżeli wprowadzisz bzdurne ustawienia początkowe, to ATS też „wypluje” z siebie bzdury.

 

Sec Eco ATS – moja opinia

Miałem okazję stroić kilkanaście tych komputerów gazowych. Mimo że, są one mało popularne a można powiedzieć, że nawet niszowe to mimo wszystko jest to ciekawy sterownik lpg. Jest to ciekawa alternatywa dla droższych produktów innych firm. O tym że jest to przyzwoity sterownik gazowy niech świadczy fakt, że widziałem zagazowanego Forda Focusa z tym sterownikiem i wszystko bardzo dobrze działało. A co niektórzy twierdzą, że Ford gazu nie lubi :).

Jeżeli gazownik zaproponuje Ci montaż instalacji lpg z komputerem gazowym Sec Eco lub Sec PRO nie musisz się obawiać.  To jest całkiem rozsądny sprzęt w swoim przedziale cenowym.  Ważne żeby równie rozsądny był gazownik, który będzie robił montaż instalacji lpg a potem stroił instalację gazową.