Stag Qbox Next sterownik lpg

Sterownik Stag Qnext

Stag Qnext to sterownik LPG produkcji polskiej firmy AC. Qbox to właściwie rodzina sterowników gazowych. Jakie są możliwości

Sterownik Stag Qnext

Sterownik Stag Qnext bezpośrednio powiązany jest ze swoim bratem, sterownikiem Stag Qbox. Największa różnica między tymi sterownikami to sposób mocowania złącza wiązki elektrycznej.

Sterownik Stag Qnext ma wyprowadzone złącze elektryczne pionowo w dół. Stag Qbox ma złącze prostopadłe do obudowy komputera gazowego.


Spis treści


Natomiast pod względem budowy elektronicznej i możliwości technicznych są to dokładnie takie same produkty. Dlaczego producent, firma AC, zdecydował się na wypuszczenie na rynek praktycznie dwóch identycznych sterowników LPG?

sterownik Stag Qnext Robot-Stag Qnext

Po pierwsze jak to zwykle w życiu bywa okazało się, że teoria to jedno a praktyka drugie. Przede wszystkim kątowe złącze od wiązki elektrycznej bywa w praktyce warsztatowej mało praktyczne, a czasami wręcz niewygodne.

Dlatego sterownik Stag Qnext producent wyposażył do klasycznego rozwiązania. Złącze wiązki elektrycznej zamontował wzdłużnie.

sterownik Stag Qnext zestaw do montażu instalacji LPG

Jeżeli masz kłopoty z instalacją gazową z jakimkolwiek sterownikiem Stag i potrzebna jest naprawa instalacji LPG w samochodzie, to u nas w LpgMaster znajdziesz zawsze pomoc.

Od siebie dodam jeszcze, że cała rodzina sterowników Stag Qbox ( w tym Qnext ) jest zbudowana na całkiem nowej, ulepszonej platformie sprzętowej zdecydowanie nowocześniejszej niż wcześniejsze sterowniki z rodziny Stag 300 albo Stag 4.

Stag Qnext możliwości techniczne

Firma AC zrobiła kawał dobrej roboty. Nowa rodzina sterowników posiada lepszy, bardziej wydajny mikrokontroler o większej mocy obliczeniowej.

Ponadto charakteryzuje się większa niezawodnością. Na przykład dzięki zastąpieniu przekaźników elektromechanicznych przez tranzystory. W przekaźnikach z biegiem czasu wypalają się styki albo przepalają cewki. Z tranzystorami takich kłopotów nie ma.

Sterownik Stag Qnext ma rozbudowany system korekt i układ autoadaptacji OBD. W efekcie potrafi optymalnie obliczyć czasu otwarcia wtryskiwaczy LPG w oparciu o tzw. korekty paliwowe sterownika benzynowego. Sterowniki Stag nie są jedynymi komputerami gazowymi, które korzystają z autoadaptacji OBD.

Inne firmy też taką funkcjonalność oferują. Na przykład sterownik 4Save BEST https://lpgmasters.pl/mitsubishi-asx-instalacja-lpg/ oferuje nawet więcej możliwości regulacji instalacji LPG niż sterownik Stag Qnext.

Inne podobne produkty konkurencji to na przykład KME Nevo, Zenit Blue Box, Lpgtech TECH 204, Zenit Black Box.

Sterowniki z rodziny Stag Qbox i Stag Qnext  mają zaimplementowaną dodatkową poza autoadaptacją OBD metodę. To tak zwana autoadaptacja ISA3. Nie będę opisywał teraz jak ten system dział, ponieważ to jest materiał na kolejny długi wpis na moim blogu.

Powiem Ci tylko tyle, że ja podchodzę do autoadaptacji ISA3 z ostrożnością. Z reguły myślę, że lepiej jej nie używać, chyba że na prawdę trzeba.

Dlaczego tak uważam? W pewnych sytuacjach autoadaptacja ISA3 potrafi bardziej zaszkodzić niż pomóc.

System ten był swego czasu na tyle wadliwy, że firma AC sama zalecała nie używanie tej opcji. Zwłaszcza w przypadku wcześniejsze wersji autoadaptacji ISA2. 

Sterowniki z serii Stag Qbox i Stag Qnext objęte są 5-letnią gwarancją producenta !!!

Emulator poziomu paliwa

Stag Qnext ma jeszcze jeden coraz częściej przydatną funkcjonalność. Chodzi o wbudowany w sterownik LPG emulator poziomu paliwa (benzyny). W wielu samochodach z instalacją LPG masz sytuacja, że jedziesz na gazie i widzisz jak wskazówka poziomu benzyny w baku opada.

To pozorne ubywanie benzyny związane jest z tym, że poziomem paliwa na wskaźniku we współczesnych autach steruje komputer benzynowy. Oblicza na podstawie czasu otwarcia wtryskiwaczy benzynowych zużycie benzyny.

Powinieneś wiedzieć, że kiedy jedziesz na gazie to komputer benzynowy „myśli”, że silnik cały czas spala benzynę. W konsekwencji oblicza zużycie benzyny i steruje wskaźnikiem poziomu benzyny w baku.

Możesz się tego irytującego efektu pozbyć jeżeli będziesz miał emulator poziomu paliwa. Tego typy emulatory są albo w postaci zewnętrznego „pudełeczka” albo są zintegrowane wewnątrz sterownika LPG. Sterownik Stag Qnext posiada wbudowany zintegrowany emulator poziomu paliwa.

Podsumowanie

Sterowniki Stag z rodziny Qbox i Qnext to bardzo dobre produkty. Pod względem technicznym i wykonania to solidne konstrukcje, na które producent daje 5 lat gwarancji.

Z pełną odpowiedzialnością za słowa mogę Ci polecić instalacje gazowe LPG oparte na tym komputerze gazowym.