Subaru Legacy z instalacją gazową lpg

Subaru Legacy 173KM instalacja lpg

Instalacja gazowa do Subaru Legacy z silnikiem boxer 173KM. Wbrew wielu opiniom w Subaru można z powodzenie zrobić

Subaru Legacy montaż LPG

Subaru Legacy a także inne samochody od Subaru wyróżniają się oryginalnym silnikiem typu Boxer. W praktyce jest to jedyny producent, który używa na masową skale tego typu silniki. Silniki te mają swoje zalety ale też mają tą wadę, że charakteryzują się dużym spalaniem.

A może założyć gaz do silnika boxer? Można, jeżeli chcesz to nawet do potężnego Subaru Outback z silnikiem boxer H6 //lpgmasters.pl/subaru-outback-h6-245km/ . Czy to będzie bezpieczne dla silnika? Odpowiedź na to pytania jest zdecydowanie pozytywna. Jako dowód że samochody Subaru potrafią długo i bezproblemowo jeździć na lpg  pokażę jak wyglądała modernizacja starej instalacji lpg. Subaru Legacy z silnikiem boxer o mocy 173KM zrobił na gazie ponad 120 000km !!! Bezpieczny i profesjonalny montaż gazu do Subaru to jednak już wyższa szkoła jazdy. Dlatego warto poszukać dobry serwis lpg Warszawa żeby mieć pewność, że instalacja gazowa i silnik będą działać prawidłowo.

Pierwotna konfiguracja instalacji lpg wyglądała następująco :

 • wtryskiwacze lpg Hana
 • reduktor KME Silver
 • sterownik lpg KME Diego G3
 • papierowy filtr fazy lotnej lpg

Na takim zestawie samochód zrobił na gazie ponad 120 000km. Moim zdaniem pierwotny montaż był zrobiony na dosyć przeciętnych elementach. Mimo wszystko działała w opinii właściciela całkiem dobrze.

 

Objawy zużytej instalacji gazowej

Przede wszystkim zdaj sobie sprawę że instalacja lpg w Twoim samochodzie nie jest wieczna.  Może wygląda to na oczywistość, jednak wiele osób myśli, że instalacja gazowa powinna działać wiecznie.  Tak nie jest, producenci zakładają żywotność podzespołów do instalacji lpg na około 100 000km. Na przykładzie opisywanego tutaj Subaru Legacy instalacja lpg dawała jasno do zrozumienia, że jej czas się skończył. Właściciel obserwował następujące niepokojące objawy :

 • podczas jazdy na lpg zapala się kontrolka „check engine”
 • utrata mocy na gazie
 • słabe przyspieszenie samochodu na lpg
 • nierówna praca oraz poszarpywanie silnika na wolnych obrotach
 • poszarpywanie podczas jazdy na lpg w pewnym przedziale obrotów
 • za duże spalanie gazu

Regulacja instalacji lpg ze sterownikiem KME Diego dawała efekt na bardzo krótki czas. W efekcie wystarczył tydzień żeby problemy wracały.

 

Modernizacja instalacji LPG w Subaru Legacy

 

Przyszła pora na gruntowną modernizację instalacji gazowej.  Ostatecznie zdecydowano się na następujące nowe podzespoły :

 • wtryskiwacze gazowe Hercules
 • Reduktor lpg Magic III Compact
 • 2 filtry fazy lotnej Czaja Blaster
 • pozostał stary komputer gazowy KME Diego G3

wtryskiwacz lpg Herkules i wtrysk lpg Hana porównanie

Jak widzisz na powyższym zdjęciu wtryskiwacze Hercules z zewnątrz są bardzo podobne do wtrysków Hana, są odrobinę większe. Jednocześnie zapewniam Ciebie, że sa między tymi wtryskiwaczami subtelne różnice w budowie wewnętrznej. Właśnie te małe, niepozorne różnice w budowie decydują o klasie wtryskiwacza lpg. Wtryskiwacz Hercules można bardzo prostym językiem określić jako zmodernizowaną i ulepszoną wersję wtryskiwaczy Hana. To co napisałem to co prawda duży skrót myślowy ale nie jest celem tego wpisu zanudzanie Ciebie mało znaczącymi dla zwykłego człowieka szczegółami technicznymi.

Powiem tylko tyle że wtryskiwacz Hercules jest bardzo szybki, bardzo wydajny i precyzyjnie podaje gaz do cylindra w silniku.

 

Zdjęcie starego reduktora KME Silver. Obsługiwana moc takiego reduktora to około 200KM. KME Silver to dobry reduktor lpg ale ma pewne wady konstrukcyjne. Dlatego często po dłuższym czasie pracy ten model reduktora lpg zaczyna sprawiać kłopoty.

Reduktor KME Silver uszkodzony

 

Nowy reduktor to Magic III Compact o mocy 350KM przy zastosowaniu 2 wyjść gazowych.  Na pewno warto zauważyć, że reduktor magic III Compact to oryginalna konstrukcja. Po pierwsze na nietypowy kształt cylindra. Po drugie ma bardzo dużą wydajność przy małych rozmiarach. Do tego na obu wyjściach gazu zamontowany jest filtr odstojnikowy fazy lotnej Blaster.

Reduktor Magic Compact 350KM z filtrami lpg Blaster

 

Efekty modernizacji instalacji lpg

 • Przede wszystkim zdecydowanie poprawiła się dynamika silnika.
 • Właściciel samochodu wyraźnie czuł lepsze przyspieszenie oraz to, że silnik stał się zdecydowanie mocniejszy.
 • W efekcie jazda na gazie znowu zaczęła właścicielowi dawać nie tylko oszczędności ale też przyjemność.
 • W dodatku zauważył, że spadło spalanie gazu. Zużycie gazu zmniejszyło się o około 2 litry LPG.
 • Na pewno na osiągnięte rezultaty miała wpływ profesjonalna regulacja instalacji gazowej zrobiona w oparciu o korekty paliwowe LTFT i STFT.

Podsumowując mogę krótko napisać, operacja udała się pacjent zmartwychwstał.