Toyota Auris Hybrid montaż LPG

Toyota Auris Hybrid montaż LPG

Nie każdy wie o tym, że instalacje LPG można zakładać do samochodów hybrydowych. To działa !!! Zobacz jak

Toyota Auris Hybrid i LPG ?

Instalacja LPG może być bez większych problemów założona do samochodu z napędem hybrydowym. Masz poniżej na to jasny dowód.


Spis treści


Możesz zobaczyć jak Toyota Auris Hybrid wygląda po montażu instalacji LPG.

KME Nevo SKY Jet ECO sterownik LPGZasadniczo montaż gazu w samochodzie hybrydowym bardo przypomina montaż gazu w „normalnym” samochodzie. Wszystkie podzespoły instalacji LPG są takie same.

Tak samo stosuje się :

  • sterownik LPG, na przykład zobacz ten link –> KME Nevo-SKY Jet
  • wtryskiwacze LPG
  • reduktor LPG
  • filtry gazowe

Ze względu na obecność napędu elektrycznego odrobinę inaczej wygląda sam montaż instalacji gazowej. Jednak w 80-90% montaż gazu w hybrydzie wygląda tak samo jak montaż tradycyjnej instalacji sekwencyjnej LPG.

Jeżeli chcesz zrobić montaż instalacji LPG w hybrydzie to my w LpgMasters wiemy jak to skutecznie zrobić. My nie eksperymentujemy, my wiemy jak to robić.

Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę prawidłowe podłączenie wiązki elektrycznej od instalacji LPG. W przypadku samochodu takiego jak Toyota Auris Hybrid wymaga to zdecydowanie większej uwagi i ostrożności. Jak często bywa w życiu o sukcesie decydują szczegóły i sprawdzone procedury.

Druga ważna sprawa to prawidłowo wykonana kalibracja instalacji LPG po jej zamontowaniu. Tutaj pojawia się poważny problem związany z tym, że na biegu jałowym ( na „luzie” ) samochód pracuje na baterii elektrycznej.

W efekcie nie można w tradycyjny sposób zrobić autokalibracji instalacji gazowej. Aby to było możliwe samochód oczywiście musi pracować na benzynie a nie na baterii elektrycznej.

Obejście tego problemu nie jest wcale takie trywialne. Na szczęście jest to do zrobienia. Jak to zrobić ? To już jest know-how i tajemnica naszej firmy.

Oczywiście ktoś bardzo zdesperowany, kto ma dużo wolnego czasu znajdzie metodę jak to zrobić. Natomiast gazownicy tej wiedzy nie rozdają w prezencie.

Toyota Auris Hybrid, jakie podzespoły LPG ?

Toyota Auris Hybrid tak samo jak inne samochody hybrydowe wymagają bardzo przemyślanego wyboru instalacji gazowej.

Bardzo ważny jest właściwy dobór w pierwszej kolejności wtryskiwaczy LPG i sterownika gazowego.

Wtryskiwacze LPG muszą być :

  • szybkie
  • wydajne
  • precyzyjne

W tym konkretnym przypadku wybór padł na wtryskiwacze KME Fenix. Te wtryski to całkiem nowy wtryskiwacz oferowany przez firmę KME. Na zdjęciu poniżej widzisz jak ten wtryskiwacz wygląda.

wtryskiwacz KME FenixSzczerze mówiąc wtryskiwacz KME Fenix bardzo mi przypomina wtryskiwacz gazowy Yeti od firmy LpgTech. Myślę, że nie mylę się.

Z resztą to nie pierwszy raz kiedy ten sam lub prawie ten sam produkt jest sprzedawany pod innym logo. W skrócie powiem Ci tylko, że wtrysk KME Fenix ma bardzo, bardzo dobre parametry techniczne. Nie będę teraz rozwodził się nad jego parametrami. Być może poświęcę temu wtryskiwaczowi osobny wpis na moim blogu.

Z punktu widzenia klienta możemy się tylko cieszyć. Im więcej dobrych produktów na rynku tym dla klientów lepiej. Oczywiście jest wiele innych dobrych wtryskiwaczy, które można użyć, na przykład :

  • Wtryskiwacze Yeti
  • wtryski Magic FX
  • listwa wtryskowa Barracuda

Podobnie sprawa wygląda z wyborem sterownika do instalacji LPG. Opisywana tutaj Toyota Auris Hybrid ma instalację gazową opartą na sterowniku KME Nevo-SKY Jet.

Bez problemu można założyć kilka innych porządnych komputerów i też instalacja będzie pracować idealnie. Wiele zależy od umiejętności gazownika.

Dobre praktyki  przy montażu LPG

Dobrą zasadą a czasem wręcz koniecznością jest wiercenie otworów pod króćce gazowe podające gaz do cylindra przy zdjętym kolektorze dolotowym silnika. Bywa tak, że trzeba wiercić otwory nawet w głowicy silnika.

Na zdjęciu poniżej widzisz właśnie taki przypadek.

Toyota Auris Hybrid króćce gazu LPG w głowicy silnika

Ogólna zasada mówi, że punkt podania gazu do cylindra powinien być jak najbliższy wtryskiwaczy benzynowych. Nie jest to reguła, którą trzeba zawsze bezwzględnie stosować ale w większości przypadków daje dobre rezultaty.

Dlaczego warto wiercić otwory kiedy kolektor ssący jest zdjęty? Dzięki temu masz pewność, że opiłki metalu nie dostaną się pod zawory w silniku i nie zablokują ich. Nawet opiłek o rozmiarach mniejszych niż 1mm potrafi doprowadzić do uszkodzenia silnika w samochodzie !!!

Dlaczego jedni gazownicy zdejmują kolektor dolotowy do wiercenia a inni nie?

Sprawa jest prosta. Chodzi o pieniądze i czas. Taka operacja najczęściej zabiera sporo czasu a czas to pieniądz. Każda roboczogodzina kosztuje.

Dlatego, żeby robić tanio montaż gazu wiercą otwory, przez które podaje się gaz do cylindrów bez zdejmowania kolektora dolotowego.

Inna sprawa, że często klient nie chce zapłacić za taką operację. Potem pretensje może mieć tylko do siebie. Nie ma żadnego prawnego obowiązku, który zmusza gazownika do zdejmowania kolektora ssącego do wiercenia.

To jest dobra praktyka w tym fachu. Ale nikt za darmo robić tego nie będzie. Decyzja musi być podjęta przez klienta. Natomiast gazownik powinien uczciwie temat przedstawić i pozwolić klientowi podjąć decyzję. 

Zawór tankowania gazu

Toyota Auris Hybrid ma tą dobrą właściwość, że obok wlewu benzyny można zamontować tzw. pełny zawór tankowania gazu LPG.

W praktyce znaczy to tyle, że nie musisz wozić ze sobą żadnej dokręcanej końcówki do tankowania gazu.

Po prostu podpinasz pistolet z dystrybutora pod widoczny na zdjęciu poniżej zawór i tankujesz. To wszystko. Prosto i wygodnie.

wlew gazu pod klapką benzyny Toyota Auris Hybrid

Podsumowanie

Toyota Auris Hybrid bez większych problemów może być przystosowania do jazdy na gazie LPG.

Pewien problemy jaki sprawia Toyota Auris Hybrid dotyczy kalibracji instalacji gazowej ponieważ samochód na biegu jałowym ( „na luzie” ) pracuje w trybie elektrycznym. Jednak dobry warsztat gazowy, taki jak LpgMasters, wie jak poradzić sobie z tą przypadłością.

Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie, to w praktyce nie czuć różnicy między benzyną a gazem. Spalanie gazu jest porównywalne ze spalaniem benzyny.

A więc po montażu instalacji LPG możesz zaoszczędzić do 50% pieniędzy wydawanych wcześniej na benzynę. Czyli jeździsz tak samo, ale dzięki LPG za pół darmo.