Ford Cougar ujęcie od przodu

Wtryskiwacze AC W01 BFC – Ford Cougar

Listwa wtryskiwaczy AC W01 jest produkowana w Polsce przez firmę AC. Występuje w dwóch wersjach standardowej oznaczonej AC

Wtryskiwacze lpg AC W01 BFC

Listwa wtryskiwaczy AC W01 jest produkowana w Polsce przez firmę AC. Występuje w dwóch wersjach standardowej oznaczonej AC W01 oraz o zwiększonym wydatku gazu AC W01 BFC. Ten model wtryskiwaczy gazowych lpg zyskuje od kilku lat popularność ze względu na atrakcyjną cenę i dobre parametry techniczne.

Jeżeli zastanawiasz się na co wymienić wtryski Valtek to doskonałe nadają się jako zamienniki właśnie wtryskiwaczy AC W01. Mają podobną cenę a reprezentują znacznie wyższy poziom wykonania i trwałość. Listwa wtryskiwaczy AC W01 doskonale sprawdza się kiedy robi się montaż instalacji lpg w mniej wymagających samochodach lub kiedy chodzi żeby zrobić tani montaż gazu w samochodzie.

wtryskiwacze gazowe AC W-01

Opis przypadku

Tym razem przyszło mi doprowadzić do względnego porządku Forda Cougara z silnikiem 6-cylindrowym.Instalacja gazowa składała się z podzespołów firmy AC (Stag) :

  • sterownik Stag 300-6
  • reduktor lpg AC R02
  • wtryskiwacze lpg AC W01 BFC

Właściciel samochodu skarżył się na nadmierne spalanie gazu oraz nierówną prace silnika na wolnych obrotach. Dodatkowo twierdził, że samochód podczas pracy na gazie przerywa i potrafi się przełączyć na benzynę. Montaż robił jakiś auto gaz serwis Warszawa.

Czy ta instalacja lpg pasuje do tego silnika ?

Ogólne oględziny pokazują że zamontowana instalacja gazowa należy to tzw. montaży ekonomicznych. Widać to zwłaszcza po tym jakie są użyte wtryskiwacze lpg AC W01 BFC. Przy tym konkretnym silniku zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się wtryskiwacze gazowe pojedyncze ( Barracuda, AC w03, Yeti, Hercules) niż listwa wtryskiwaczy lpg. Żeby zaoszczędzić właściciel samochodu zdecydował się jednak na tańszą opcję, czyli 2 listwy wtryskiwaczy gazowych.

To co od razu rzuca się w oczy to bardzo długie wężyki gazowe od wtryskiwaczy gazowych do wkrętek w kolektorze dolotowym. Z pewnych względów technicznych nie jest to zalecany sposób montażu instalacji lpg w samochodzie. Wężyki mają po około 20cm długości. Gdyby użyte były wtryskiwacze pojedyncze długość tych wężyków byłaby około 5cm. Takie rozwiązanie byłoby optymalne.

Ford Cougar silnik wtryskiwacze lpg

Cóż jest co jest i trzeba zrobić wszystko żeby nawet kiedy instalacja lpg jest zamontowana w taki sposób doprowadzić ją do porządku. Na początek zawsze warto zrobić przegląd instalacji gazowej i sprawdzić stan filtrów lpg, jeżeli są brudne wymienić filtr fazy lotnej i filtr fazy ciekłej w instalacji lpg. Instalacja gazowa sekwencyjna wymaga aby wymiana filtrów lpg odbywała się mniej więcej co 10-15 tysięcy kilometrów.

Muszę powiedzieć że, serwis lpg który robił montaż instalacji lpg w tym samochodzie miał trudne zadanie. Pod maską jest bardzo mało miejsca, właściwie wcale nie ma miejsca na zamocowanie przede wszystkim reduktora lpg.  Gazownik musiał zamontować parownik razem z filtrem fazy lotnej oraz elektrozawór gazowy z filtrem fazy ciekłej pod spodem samochodu.

Regulacja instalacji lpg

Zanim przyszedł czas na regulację gazu trzeba było rozwiązać taki że było poszarpywanie i przerywanie podczas pracy na gazie.  Okazało się że, uszkodzony był elektrozawór gazowy lpg. Przycinał się, czasami kompletnie elektrozawór lpg nie otwierał się. Montaż nowego elektrozaworu gazowego załatwił sprawę.

instalacja lpg z wtryskiwaczami AC W01 wykres

Sama regulacja instalacji lpg na szczęście przebiegał bez problemów.  Pierwszy element dobrze wykonanego strojenia to zrobiona od nowa autokalibracja instalacji lpg. Drugi etap regulacji gazu to strojenie instalacji lpg na drodze. Ten etap jest często pomijany przez kiepski warsztat gazowy.  Tymczasem tylko regulacja instalacji gazowej na drodze daje pewność, że później samochód prawidłowo pracuje na gazie.

Zrzut ekranu z programu diagnostycznego AC GasSynchro pokazuje że, udało się dosyć precyzyjnie zestroić instalację lpg w samochodzie Ford Cougar.  Mapa gazowa praktycznie pokrywa się z mapą benzynową. Jedynie przy najwyższych obrotach widać małą rozbieżność. Wynikało to z tego, że ciężko było znaleźć wystarczająco długi odcinek drogi na którym można było jechać z dużą prędkością. Jedynym wyjściem było strojenie instalacji na trasie wylotowej z miasta jednak właściciel Forda nie miał czasu na takie zabawy.

Mimo że montaż instalacji gazowej lpg w samochodzie był zrobiony „po taniości”, węże gazowe miedzy wtryskiwaczami lpg a wkrętkami w kolektorze dolotowym są wyjątkowo długie regulacja instalacji lpg w Fordzie przyniosła nadspodziewane dobre rezultaty.  Ten praktyczny przypadek pokazuje, że nawet tanie wtryskiwacze lpg AC W01 BFC pozwalają zrobić dobry montaż instalacji lpg.

Zaznaczę, że gdyby to był mój samochód wybrałbym inne wtryskiwacze gazowe. Zdecydowanie lepszy w tym konkretnym przypadku będą pojedyncze wtryskiwacze gazowe AC W03. Można je zamontować w zdecydowanie bardziej przemyślany i rozsądny sposób niż pozwala listwa wtryskiwaczy lpg AC W01 BFC.