Listwa wtryskiwaczy Lovato z mapsensorem

Wtryskiwacze Lovato Smart

Wtryskiwacze Lovato spotkasz typowo we włoskiej instalacji gazowej Lovato Smart. Niestety te wtryski LPG bywają problematyczne. Dlaczego ...?

Wtryskiwacze Lovato Smart

Włoska instalacja gazowa Lovato Smart to jedna z wielu sekwencyjnych instalacji gazowych IV generacji. W typowy sposób dla Włochów sprzedają gotowe tzw. kity gazowe.


Spis treści


W ich skład wchodzi sterownik Lovato Smart, dedykowany reduktor gazowy LPG oraz dedykowane wtryskiwacze Lovato. Instalacja Lovato Smart  moim zdaniem nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji, zwłaszcza polskiej konkurencji.

Powiedziałbym nawet, że Lovato Smart jest gorsze niż polskie instalacje LPG takie jak : Stag, KME, LpgTech, Optima czy 4Save. Dlaczego tak uważam?

Porównanie wtryskiwaczy Lovato

O ile sterownik Lovato Smart mogę od biedy uznać za rozsądny to reduktor gazowy Lovato, a zwłaszcza wtryskiwacze Lovato to jest katastrofa. Oba te podzespoły mechaniczne są bardzo zawodne. Dotyczy to zwłaszcza wtryskiwaczy Lovato.

Spójrz na zdjęciu poniżej, na górze widzisz typową listwę wtryskową Lovato. Niżej dla porównania masz pokazane polskie wtryskiwacze AC W01. wtryskiwacze Lovato i wtryskiwacze AC W01

Na pierwszy rzut oka oba wtryskiwacze wyglądają podobnie. Jednak pierwsze jak to zwykle bywa jest mylne. Wtryski Lovato są zdecydowanie gorsze od wtrysków AC W01. 

> Po pierwsze listwa wtryskowa Lovato jest wyjątkowo słabo odporna na zanieczyszczony polski gazu LPG.

W praktyce cudem jest jeżeli wytrzymają 60-80 000 km przebiegu. Zdarzyło mi się widzieć wtryskiwacze Lovato. które uległy uszkodzeniu po niecałych 10 000km !!

>> Po drugie jakość techniczna i proces technologiczny wykonania listwy wtryskowej Lovato jest słaby, żeby nie powiedzieć bardzo słaby. Przypuszczam, że problem powstał już na etapie projektowania tego wtryskiwacza.

Jeżeli masz pecha i zachodzi potrzeba wymiany wtryskiwaczy gazowych w instalacji Lovato Smart to odwiedź nasz serwis instalacji LPG Warszawa . Zdecydowanie polecam Ci założyć inne wtryskiwacze niż to co oferuje firma Lovato.

Wymiana wtryskiwaczy LPG

Na zdjęciu poniżej widzisz jak wygląda typowy montaż wtrysków Lovato na przykładzie samochodu VW Golf IV .

Warto zwrócić uwagę, że wtryski są w pozycji leżącej. Zasadniczo nie jest to zalecany sposób montażu wtryskiwaczy.

Niestety czasami innego wyjścia nie ma i wtryski muszą być w pozycji leżącej.

Ale czy faktycznie w tym przypadku musi tak być ….?

Lovato wtryskiwacze instalacja Lovato Smart

Inną bardzo ważna cechą AC W01 jest to, że są one zdecydowanie trwalsze w użytkowaniu niż listwa wtryskowa Lovato.

Wtryskiwacze AC W01 powinny bez problemy pracował około 100 000km lub więcej.

W przypadku wtrysków Lovato jest to nierealne. Z reguły ulegają awarii po 40-50 000km.

Moim zdaniem w prezentowanym przypadku można jak najbardziej wtryskiwacze zamontować pionowo.

Wystarczy wybrać wtryski AC W01. Na zdjęciu poniżej widzisz jak to wygląda  w rzeczywistości.

Wtryski AC W01 razem z instalacją Lovato Smart

Dlatego jeżeli musisz wymienić wtryskiwacze w instalacji Lovato Smart to zdecydowanie polecam Ci wtryski takie jak na przykład AC W01, AC W02, AC W03 albo jeszcze lepsze wtryskiwacze Barracuda.

Wtryski AC W01 instalacja Lovato Smart

Na zdjęciu poniżej widzisz, że wtryskiwacze Barracuda mogą współpracować z instalacja gazową Lovato Smart.

wtryskiwacze Barracuda w instalacji Lovato Smart

Wymiana wtryskiwaczy i co dalej …?

Pamiętaj, że po wymianie wtryskiwaczy na inne niż Lovato obowiązkowo trzeba od nowa przejść cały proces kalibracji i strojenia instalacji gazowej.

Jeżeli gazownik pominie ten etap, to instalacji gazowa będzie źle pracowała. A w skrajnym wypadku skończy się to uszkodzeniem silnika samochodowego.

Został jeszcze jeden ważny aspekt wymiany wtryskiwaczy. Trzeba odpowiednio dobrać wydajność nowych wtryskiwaczy i ewentualnie skorygować ciśnienie pracy reduktora gazowego.

Właściwie nie wiem czy powinienem o tym wspominać ponieważ, każdy kto podejmuje się wymiany wtryskiwaczy powinien o tym wiedzieć.

Z drugiej strony jest tylu cwaniaków co to myślą, że przechytrzą system, że lepiej jak dla spokoju sumienia wspomnę o takich podstawowych sprawach.

Podsumowanie

Wtryskiwacze Lovato to z przykrością stwierdzam bardzo słaby produkt.

Jeżeli przyszedł ten moment, że musisz je wymienić to rekomenduję Ci, żebyś zdecydował się inny model wtryskiwaczy.

Najlepiej jeden z modeli produkowanych w Polsce. Na przykład wtryskiwacze Barracuda, Yeti Solo, listwy wtryskowe  AC W01, AC W02, lub wtryskiwacze AC W031.

Wymienione wtryskiwacze są zdecydowanie lepsze i trwalsze niż wtryskiwacze Lovato.