Zbiornik LPG - jaki wybrać ?
Niezbędnym elementem każdej instalacji gazowej jest zbiornik LPG. Decydując się na montaż instalacji gazowej LPG w samochodzie, musisz podjąć decyzję, jaki zbiornik na gaz LPG chcesz ze sobą wozić.
Podstawową cechą wprowadzająca podział zbiorników LPG na grupy jest kształt zbiornika oraz czy zbiornik LPG jest montowany wewnątrz czy na zewnątrz pojazdu.
Zbiorniki LPG dostępne na rynku przeznaczone są do magazynowania mieszaniny propanu-butanu stosowanego do zasilania silników pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów. W zależności od wielkości silnika i zapotrzebowania na paliwo, a także wymaganego zasięgu na jednym zbiorniku gazu, stosuję się zbiorniki LPG różnego typu i wielkości.
Przykładowy przekrój toroidalnego zbiornika LPG
Obecnie najbardziej popularny typem zbiornika LPG używamy przy montażu instalacji LPG w pojazdach jest zbiornik toroidalny. Zbiornik taki umieszcza się w miejscu koła zapasowego w bagażniku. Dlatego należy pamiętać aby wybrać zbiornik który będzie miał odpowiednie wymiary i pojemność. Inaczej albo zbiornik LPG nie zmieści się w miejsce gdzie było koło zapasowe albo będzie zbyt mały i wtedy nie wykorzystasz optymalnie dostępnej przestrzeni. W efekcie zbiornik LPG będzie miał mniejszą pojemność niż mógłby mieć i zatankujesz do niego mniej gazu. Decydując się na zbiornik LPG o określonej pojemności należy pamiętać aby prawidłowo dobrać średnicę D oraz wysokość H zbiornika LPG.
Kiedy będziesz zlecał montaż instalacji lpg w samochodzie pamiętaj żeby zwrócić uwagę , żeby zbiornik lpg był zamontowany we właściwej pozycji. Czasami może to mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego komfortu jazdy na gazie. O co dokładnie chodzi możesz przeczytać na moim blogu gdzie jest to dokładniej wyjaśnione co to znaczy butla do jazdy na wstecznym
Należy pamiętać, że niezależnie od tego jaki rodzaj zbiornika LPG wybierzesz, zawsze faktyczna pojemność zatankowanego do pełna zbiornika autogazem będzie mniejsza o 20% od pojemności nominalnej.
Każdy zbiornik LPG wyposażony jest w tabliczkę znamionową. Można z niej odczytać rozmiary zbiornika oraz jego pojemność.
Kolejnym bardzo ważnym elementem jaki zawiera tabliczka znamionowa to data produkcji i ważności zbiornika LPG. W Polsce każdy zbiornik LPG jest dopuszczony to użytkowania przez 10 lat od daty produkcji. Po tym okresie użytkownik instalacji LPG ma dwie możliwości :
- zamontować nowy zbiornik LPG
- przeprowadzić powtórną legalizację używanego dotychczas zbiornika LPG.
Z czysto praktycznego punktu widzenia należy nadmienić, że koszty obu wyżej pokazanych rozwiązań są do siebie zbliżone.